Ekologiczne środki ochrony roślin. Te naturalne preparaty do oprysków zastąpią „chemię”. Kupisz je gotowe do użycia. Co i jak stosować?

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, żeby nasz ogród był zdrowy, warto sięgać po naturalne środki chroniące przed chorobami i szkodnikami roślin.
Jeśli chcemy, żeby nasz ogród był zdrowy, warto sięgać po naturalne środki chroniące przed chorobami i szkodnikami roślin. Katarzyna Laszczak
Do walki z chorobami i szkodnikami roślin warto wykorzystywać nie tylko środki chemiczne, ale i naturalne. Niektóre z nich, takie jak gnojówki roślinne, wywary i wyciągi, można przygotować samodzielnie, ale wymaga to czasu i bywa kłopotliwe. Dlatego warto wiedzieć, że są gotowe środki, przeznaczone do ochrony roślin, w pełni naturalne i ekologiczne. Podpowiadamy, co wybrać do naturalnych oprysków przeciw chorobom i szkodnikom roślin.

Ogród to wspaniałe miejsce do wypoczynku, ale też wyzwanie związane z ochroną roślin przed chorobami i szkodnikami. Wprawdzie łatwo się z nimi uporać za pomocą chemicznych środków ochrony roślin, ale nie są to preparaty obojętne ani dla naszego zdrowia, ani środowiska, dlatego chcąc uprawiać ogród bez chemii, zmuszeni jesteśmy szukać alternatywnych metod ochrony roślin.

Spis treści

Naturalne preparaty do oprysków

Dobrym rozwiązaniem są preparaty na bazie roślin (np. wyciągi, wywary), które wymagają jednak trochę pracy włożonej w ich przygotowanie. Dlatego, jeśli nie mamy czasu lub możliwości wykonania ich we własnym zakresie, warto sięgnąć po gotowe, naturalne lub ekologiczne preparaty, których na rynku nie brakuje. Działają wprawdzie wolniej niż tradycyjne środki ochrony, ale są bezpieczniejsze dla nas i dla środowiska (sporadycznie mogą być szkodliwe dla owadów zapylających lub organizmów wodnych). Posiadają minimalny okres karencji, np. 1 dzień (to okres, po którym można spożywać rośliny po wykonanym oprysku) lub nie mają go wcale i najczęściej działają selektywnie, niszcząc jedynie daną chorobę lub szkodnika i nie wpływając na inne organizmy. Często mają także właściwości wzmacniające roślinę i poprawiające jej odporność na choroby i szkodniki.

Składniki naturalnych środków do oprysków

W zależności od przeznaczenia, preparaty ekologiczne oparte są na różnych składnikach. Mogą być to wyciągi roślinne, ekstrakty z warzyw i owoców, wielocukry, oleje i olejki roślinne lub inne substancje naturalne. Istnieje też grupa preparatów biologicznych, opartych na pożytecznych mikroorganizmach (np. bakteriach, grzybach, nicieniach).

Naturalne preparaty przeciw chorobom roślin

Dość szeroką gamę takich produktów stanowią środki przeciwgrzybowe, oparte na wyciągach lub ekstraktach z roślin (np. ze skrzypu, z nasion lnu) bądź owoców (np. z grejpfruta), lecytynie, wielocukrach lub olejkach. Większość z nich wykazuje głównie działanie profilaktyczne, wzmacniające i uodparniające rośliny na choroby (np. Evasiol, Lecitec, Agricolle Spray, Lencare-S). Niektóre pomogą też zwalczyć chorobę w jej pierwszych stadiach rozwojowych, ale nie poradzą sobie z silniejszą inwazją patogenu.

Preparaty wykazujące działanie zarówno profilaktyczne, jak i interwencyjne, to głównie biopreparaty, oparte na pożytecznych mikroorganizmach (np. Polyversum WP – zawiera niepatogeniczny grzyb będący pasożytem grzybów chorobotwórczych, Fungi-LIMIT – pożyteczne bakterie, tworzące na roślinie powłokę ochronną, utrudniającą wnikanie do tkanek patogenów).

Uwaga: decydując się na wykorzystanie preparatów biologicznych, należy wybierać środki znane i sprawdzone, oferowane przez rzetelnego sprzedawcę, gdyż zawarte w nich organizmy żywe podczas niewłaściwego przechowywania mogą stracić skuteczność. Z kolei skład preparatów mało znanych, słabo zbadanych lub pochodzących z niewiarygodnego źródła, może być zupełnie inny niż deklarowany na etykiecie (np. może być skażony organizmami chorobotwórczymi).

Ekologiczne środki przeciw mszycom i innym szkodnikom

Nie brakuje też gotowych, ekologicznych preparatów na szkodniki. Mogą być to środki oparte na:

  • wyciągach lub ekstraktach roślinnych np. z nasion miodli indyjskiej (NeemAzal) lub wrotyczu (np. Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki),
  • preparaty złożone z różnych substancji czynnych (np. P-Drakol, Biochron),
  • biopreparaty, oparte na pasożytniczych lub pożytecznych mikroorganizmach (np. Larvenem - pasożytnicze nicienie przeciwko opuchlakom i pędrakom podobnie jak dedykowany opuchlakom Nemasys F, Lepinox Plus – bakterie zwalczające m.in. ćmę bukszpanową, Naturalis – grzyby pasożytnicze na mączliki, przędziorki i mszyce, saszetki lub opaski z dobroczynkami np. gruszowym - drapieżnym roztoczem zwalczającym szkodniki np. przędziorki).

Naturalne środki o kompleksowym działaniu

Są też preparaty o działaniu bardziej kompleksowym. Należy do nich m.in. Limocide, uznany nawet za preparat ochrony roślin. Jest on oparty na olejku pomarańczowym i wykazuje zarówno działanie profilaktyczne, jak i grzybobójcze oraz owadobójcze.

O czym pamiętać, stosując naturalne opryski

Wybierając gotowe, naturalne preparaty ochrony roślin, trzeba pamiętać, że nawet one muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też szukać ich w publikowanych na dany rok wykazach ekologicznych środków ochrony roślin, dopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej przez Ministerstwo Rolnictwa (ich listę znajdziesz tutaj).

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom