Spis treści
- Jak działa oprysk z mleka na rośliny?
- Jakie mleko do oprysków wybrać?
- Oprysk z mleka na choroby ogórków i pomidorów oraz mszyce
- Kiedy i jak robić oprysk z mleka na ogórki i pomidory?
- Oprysk z mleka na mszyce
- Oprysk z drożdży i mleka
- Mleko do podlewania siewek pomidorów
- O czym pamiętać, stosując oprysk z mleka?
Rośliny uprawiane w ogrodach, często padają ofiarą chorób i szkodników, dlatego chcąc z nimi walczyć, zwykle sięgamy po chemiczne środki ochrony roślin. Trzeba jednak pamiętać, że jest to broń obosieczna, która wprawdzie niszczy szkodniki i patogeny, ale też zanieczyszcza środowisko i szkodzi naszemu zdrowiu. Rezygnując ze stosowania chemii w ogrodzie, nie pozostajemy jednak bezbronni, gdyż istnieje wiele alternatywnych, naturalnych i ekologicznych sposobów ochrony roślin. W poradnikach ogrodniczych i Internecie aż roi się od rozmaitych porad i pomysłów w tym zakresie, choć nie wszystkie są warte uwagi. Część z nich jest nieskuteczna, a nawet szkodliwa, ale jest też sporo ciekawych i przydatnych pomysłów, choć czasami dość zaskakujących. Należy do nich między innymi oprysk z mleka.
Jak działa oprysk z mleka na rośliny?
Mogłoby się wydawać, że mleko z ogrodem niewiele ma wspólnego, a tłusty, organiczny płyn może jedynie zaszkodzić roślinom, a nie pomóc, jednak nie do końca jest to prawda. Okazuje się, że opryski mlekiem były stosowane już od dawna, gdyż pomagały skutecznie chronić rośliny, gdy środków chemicznych brakowało. Pozytywny efekt ich działania przypisuje się białkom, które po naniesieniu na powierzchnię rośliny tworzą ochronną, antyseptyczną powłokę, utrudniającą wnikanie do tkanek patogenów i żerowanie szkodników.
Jakie mleko do oprysków wybrać?
Jeśli jednak chcemy uzyskać zadowalające rezultaty stosowania mleka w ogrodzie, powinniśmy przeprowadzić zabiegi w określony sposób, gdyż nie można po prostu kupić mleka i opryskać nim roślin. Mleko, które będziemy wykorzystywać w ogrodzie, powinno mieć jak najmniejszą zawartość tłuszczu (mleko chude) i powinno być rozcieńczone w odpowiednich proporcjach z wodą, gdyż dopiero wtedy będzie nadawało się do zastosowania na roślinach. Najlepiej jeśli jest to mleko „prosto od krowy” (należy je wcześniej pozbawić śmietanki, zbierającej się na powierzchni), ale może być też zwykłe mleko ze sklepu.
Oprysk z mleka na choroby ogórków i pomidorów oraz mszyce
Co ciekawe, takie opryski są dość uniwersalne, gdyż pomagają walczyć nie tylko z chorobami, ale też ze szkodnikami roślin takimi jak mszyce. W ogrodnictwie stosuje się je głównie do ochrony pomidorów i ogórków, które są najbardziej podatne na infekcje (pomidory często padają ofiarą zarazy ziemniaczanej, a ogórki są porażane przez mączniaka prawdziwego).
W przypadku chorób, opryski z mleka mają głównie działanie profilaktyczne i raczej nie pomogą uratować roślin, które już zostały porażone, dlatego powinny być stosowane, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby.
Kiedy i jak robić oprysk z mleka na ogórki i pomidory?
Chcąc zabezpieczyć nasze rośliny przed infekcją, powinniśmy wczesnym latem (wtedy ryzyko infekcji jest największe) co tydzień przeprowadzać oprysk preparatem na bazie mleka. Chude mleko rozcieńczamy wodą w proporcji 1:4 (czyli 1 litr mleka na 4 litry wody), dokładnie pokrywając nim całe rośliny od góry do dołu, a także z wierzch i spód liści.
Opryski należy wykonywać w suchy, pogodny, ale niezbyt upalny i słoneczny dzień (ostre słońce mogłoby poparzyć liście pokryte płynem).
Oprysk z mleka na mszyce
Z kolei chcąc walczyć z inwazją mszyc, powinniśmy opryskać rośliny bardziej skoncentrowanym preparatem, czyli chudym mlekiem rozcieńczonym wodą w stosunku 1:1 (1 litr chudego mleka na 1 litr wody). Podobnie jak w przypadku chorób, opryskując rośliny zaatakowane przez mszyce, należy dokładnie pokryć płynem całą ich powierzchnię, a w szczególności miejsca bytowania owadów. Do preparatu dobrze jest też dodać kilka kropli płynu do naczyń, co poprawi jego przyczepność i pozwoli lepiej utrzymać się płynowi na powierzchni rośliny.
Oprysk z drożdży i mleka
Mleko wykorzystuje się także do przygotowania oprysku na bazie drożdży, który chroni rośliny przed chorobami grzybowymi. Jak przygotować oprysk z mleka i drożdży, dowiesz się z tego artykułu (radzimy też, jak wykorzystać drożdże jako nawóz i do innych oprysków).
Mleko do podlewania siewek pomidorów
Preparat z mleka może też pomóc ochronić siewki pomidorów przed chorobą wirusową – mozaiką pomidora. W tym celu przed pikowaniem siewek zaleca się ich podlanie 2% mlekiem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:8 (1 l mleka na 8 l wody).
O czym pamiętać, stosując oprysk z mleka?
Stosując mleko w ogrodzie, należy jednak pamiętać, że podobnie jak inne, naturalne i ekologiczne preparaty ochrony roślin, środek może nie zadziałać tak, jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego warto najpierw wypróbować mleczny oprysk na małej partii roślin. Jeśli preparat się sprawdzi, można na stałe włączyć go w arsenał ekologicznych środków ochrony roślin.
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?