Drutowce niszczą warzywa i rośliny ozdobne. Jesienią są bardzo uciążliwe. Sprawdź, jak wyglądają te szkodniki i jak je zwalczać

Katarzyna Józefowicz
Drutowce to larwy chrząszczy. Wiele ich gatunków żyje w glebie, nawet przez kilka lat, żywiąc się podziemnymi częściami roślin. licencja
Drutowce to larwy chrząszczy. Wiele ich gatunków żyje w glebie, nawet przez kilka lat, żywiąc się podziemnymi częściami roślin. licencja Eiku/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Drutowce to szkodniki, które żyją w glebie i niszczą podziemne części roślin. Atakują warzywa oraz gatunki ozdobne. Sprawdź, jak wyglądają drutowce i gdzie występują. Podpowiadamy, jak zwalczać te szkodniki i jakie środki stosować, żeby się ich pozbyć.

Spis treści

Szkodniki glebowe to wróg bardzo podstępny, bo chociaż go nie widać, może zniszczyć rośliny równie skutecznie, co popularne mszyce czy przędziorki. Do grona najczęściej spotykanych nalezą m.in. drutowce. Są wprawdzie małe, ale bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają i jak z nimi walczyć.

Sprawdź: Wtyki amerykańskie to owady, które jesienią wchodzą do domów? Sprawdź, czy są groźne i dlaczego ogrodnicy powinni na nie uważać

Jak wyglądają drutowce i co to jest?

Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Dorosłe owady nie są szczególnie groźne, gdyż zwykle żywią się pyłkiem kwiatów. Problem zaczyna się, gdy w maju-czerwcu samice złożą jaja do ziemi w pobliżu roślin, bo po pewnym czasie wylęgną się z nich larwy, nazywane drutowcami.
Ich ciało jest cienkie, wydłużone, segmentowane i obłe, a pokrywający je oskórek początkowo miękki i bezbarwny, a później twardy i jaskrawo ubarwiony na żółto lub pomarańczowo (w dotyku przypominają sztywne druty, stąd ich nazwa).

To tylko jeden z licznych gatunków sprężykowatych. Wiele z nich to szkodniki upraw. Dorosłe owady nie zagrażają roślinom, ale składają jaja, z których
To tylko jeden z licznych gatunków sprężykowatych. Wiele z nich to szkodniki upraw. Dorosłe owady nie zagrażają roślinom, ale składają jaja, z których wylęgają się żarłoczne larwy.
licencjaAnevrisme/wikimedia.commons CC BY-SA 3.0

Jakie rośliny niszczą drutowce?

Pod ziemią larwy mogą pozostawać nawet przez 4-5 lat! W tym czasie zjadają części podziemne roślin (korzenie i bulwy warzyw oraz kwiatów), a także rozsadę (np. warzyw kapustnych) i nasiona (np. trawy).
Żerują zwykle na głębokości ok. 10-20 cm, więc bez przeszkód mogą niszczyć warzywa korzeniowe i bulwiaste (np. marchew, pietruszkę, buraki, a nawet ziemniaki), a także rośliny ozdobne. Najbardziej aktywne są wiosną i jesienią, kiedy panuje większa wilgotność, a temperatury są umiarkowane. W czasie żerowania wgryzają się w miąższ korzeni roślin, drążąc w nich korytarze. W uszkodzonych korzeniach i bulwach łatwo rozwijają się patogeny chorobotwórcze, prowadząc do ich gnicia i zamierania.

Podczas prac w ogrodzie, zwracaj uwagę na to, co żyje w ziemi

Niestety, drutowce są szkodnikami trudnymi do zaobserwowania, a do tego widoczne na roślinach objawy ich żerowania łatwo pomylić z chorobą lub skutkami nieodpowiednich warunków uprawowych (np. suszą, niedoborem składników pokarmowych), gdyż liście zaatakowanych roślin mogą żółknąć lub więdnąć, a pędy karleć lub ulegać deformacjom.
Jeśli jednak podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie natrafimy w glebie na drutowca, oznacza to, że musimy zacząć baczniej przyglądać się naszym roślinom i w razie zauważania niepokojących objawów, sprawdzać, czy ich przyczyną nie są właśnie te szkodniki. Jeśli okaże się, że to one odpowiadają za problemy roślin, trzeba jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę.

Jak zwalczać drutowce?

Nie będzie to jednak łatwe, bo preparatów do zwalczania drutowców na rynku brakuje, więc zostaje głównie profilaktyka i niechemicznie metody walki. W ramach profilaktyki można osłaniać glebę wokół najbardziej zagrożonych atakiem szkodników warzyw bulwiastych i korzeniowych włókniną w okresie składania przez chrząszcze jaj (maj-czerwiec), jednak to rozwiązanie sprawdza się jedynie na małych obszarach.
W ograniczeniu liczebności szkodnika pomoże też systematyczne niszczenie chwastów (m.in. perzu) oraz regularne przekopywanie i napowietrzanie gleby, utrudniające szkodnikom rozwój.
Rośliny zagrożone atakiem drutowców można też podlewać gnojówką z wrotyczu, którego owady nie znoszą. Wychodzą wtedy na powierzchnię gleby i łatwo można je wyzbierać lub pozostawić ptakom.

Pułapki na drutowce

W niewielkich ogrodach można też stosować pułapki na drutowce. Mogą to być np. pułapki w postaci zakopywanych płytko pod ziemią bulw ziemniaka, który zwabia szkodniki (bulwy ze szkodnikami się wykopuje i niszczy). Rolę pułapek mogą też pełnić warzywa bardzo lubiane przez drutowce (np. sałata), które sadzimy w pobliżu upraw zagrożonych atakiem szkodnika. Drutowce chętnie zjadają szyjki korzeniowe i korzenie sałaty, dlatego kiedy zauważymy, że roślina więdnie lub żółknie, należy jak najszybciej ją wykopać, wyłapując wszystkie szkodniki, które się do niej dostały.

Środki na drutowce

Na rynku nie ma zbyt wielu chemicznych środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania drutowców i zwykle są to preparaty przeznaczone do użytku profesjonalnego (np. SoilGuard), a więc ich stosowanie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków.
Można natomiast poszukać ich ekologicznych zamienników. Obecnie należą do nich m.in. wyciągi i preparaty z wrotyczu, w tym również preparaty mieszane, z udziałem pożytecznych bakterii (np. Sumin - Wrotycz Ekstrakt, Wrotycz suszone ziele do oprysków - Rolmarket, Wrotycz ekstrakt - Target Natural, Wrotycz – Probio Ogród), a także środki biologiczne (np. Nemastar).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom