Jak skutecznie zwalczać chwasty? Naturalne sposoby, które sprawią, że walka z chwastami będzie mniej uciążliwa, a za to bardziej skuteczna!

Katarzyna Józefowicz
Wśród chwastów często są też rośliny pożyteczne, jednak jeśli rośną między roślinami użytkowymi lub ozdobnymi, mogą im szkodzić. Dlatego odchwaszczanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Wśród chwastów często są też rośliny pożyteczne, jednak jeśli rośną między roślinami użytkowymi lub ozdobnymi, mogą im szkodzić. Dlatego odchwaszczanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. photo AC (pixabay.com)
Chwasty są nieodłącznym elementem ogrodu. Pojawiają się niemal wszędzie, rosną szybko i stanowią konkurencję dla roślin użytkowych w dostępie do światła, wody i składników pokarmowych. Często są też roślinami żywicielskimi dla szkodników i chorób, dlatego walka z nimi to konieczność. Ważna jest w niej systematyczność, ale jest też kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Łatwo możemy sprawić, że pozbycie się chwastów będzie skuteczniejsze. I wcale nie oznacza to konieczności używania chemicznych środków chwastobójczych. Podpowiadamy, jak efektywnie walczyć z chwastami.

Spis treści

Co to są chwasty?

Przyjęło się określać w ten sposób rośliny niepożądane w uprawach ogrodniczych lub rolniczych, które szybko rosną, intensywnie się rozmnażają i są tolerancyjne względem warunków siedliskowych, przez co stanowią konkurencję dla wolniej rosnących i bardziej wymagających roślin uprawnych. Kiedy pozwolimy im na niekontrolowany rozwój, szybko zaczną zagłuszać delikatniejsze gatunki, a ogród stanie się miejscem dzikim i zarośniętym.

Polecamy też:

Herbicydy – skuteczne, ale też szkodliwe

Oczywiście chwastów z ogrodu nie pozbędziemy się całkowicie, ale istnieje kilka sposobów, pozwalających ograniczyć ich inwazję. Z pewnością najłatwiejszym z nich jest wykorzystanie herbicydów (środków chemicznych do zwalczania chwastów), które szybko i skutecznie pozwalają rozwiązać problem chwastów, ale nie jest to rozwiązanie idealne. Wprawdzie czasami herbicydy mogą okazać się niezbędne np. w przypadku zachwaszczonego trawnika, ale zwykle robią więcej szkody niż pożytku, gdyż nie tylko zanieczyszczają środowisko, trują owady zapylające i powodują gromadzenie się w glebie toksyn, ale też mogą zniszczyć rośliny użytkowe, więc należy sięgać po nie tylko w ostateczności.

W maju można siać i sadzić wiele kwiatów oraz warzyw. Sprawdź, co, kiedy dokładnie i jak posadzić - przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Co siać i sadzić w maju? Polecamy warzywa, kwiaty, drzewa i ...

Jak skutecznie walczyć z chwastami?

Z chwastami można też walczyć innymi metodami. Przede wszystkim postarajmy się tak zaplanować nasadzenia, aby liście roślin szczelnie zasłaniały glebę, odcinając chwastom dostęp do światła, bez którego sobie nie poradzą.
Kolejna sprawa to ściółkowanie gleby. Ściółka pozwala skutecznie ograniczyć rozwój chwatów, a do tego chroni glebę przed przegrzaniem i utratą wilgoci. Najlepiej, jeśli jest to ściółka organiczna (np. kompost, torf, trociny), która w trakcie rozkładu wzbogaci glebę w dodatkowe substancje odżywcze, ale może być to też nieorganiczny materiał ściółkujący (np. agrowłóknina), szczególnie dobrze sprawdzający się w miejscach, które planujemy wysypać żwirkiem (zapobiegną mieszaniu się kamyków z podłożem) lub korą (spowolnią jej rozkład).

Sprawdź:

Podstawą walki z chwastami jest też systematyczne pielenie rabat. Aby jednak było skuteczne, należy usuwać chwasty w całości, gdyż wiele z nich potrafi odradzać się z pozostawionego w ziemi korzenia.
W ogrodzie warzywnym pewnym sposobem na ograniczenie zachwaszczenia jest też stosowanie nawozów zielonych, które zagłuszą chwasty, a po przekopaniu z podłożem staną się wartościowym nawozem.
Niekiedy do niszczenia chwastów wykorzystuje się także specjalne opalarki, które pozwalają szybko uporać się z zachwaszczoną ścieżką lub chodnikiem. Pamiętajmy jednak, że takie urządzenie nie jest całkiem bezpiecznie, gdyż mocno się nagrzewa. Wiele chwastów po wypaleniu szybko się też odradza i zabieg trzeba powtarzać.

Polecamy rośliny, które są ślimakoodporne, a ładne. Zobacz, co nie padnie łupem ślimaków. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Ślimaki pustoszą twój ogród? Tych roślin nie lubią. Są piękn...

Profilaktyka w walce z chwastami

W walce z chwastami przydatna może okazać się też profilaktyka, polegająca na niszczeniu chwastów zanim wydadzą nasiona, unikaniu wyrzucania na kompost chwastów z nasiennikami, wysiewie nasion pochodzących ze sprawdzonego źródła (daje to większą gwarancję, że nie zostały zanieczyszczone chwastami) oraz wykorzystywaniu do przygotowania rozsady odkażonego podłoża.
Starajmy się też nie pozostawiać w ogrodzie niezagospodarowanych rabat, bo w takich miejscach szybko pojawi się „coś” zielonego.

Warto przeczytać:

Nie każdy chwast jest zły

Przy okazji prowadzenia walki z chwastami nie zapominajmy jednak, że „chwast” jest to pojęcie względne i zdarza się, że chwast okazuje się być rośliną pożyteczną np. ze względu na swoje właściwości lecznicze (np. pokrzywa), a z kolei ekspansywna roślina ozdobna, staje się chwastem (np. podagrycznik). Dlatego też zanim usuniemy z ogrodu wszystko, co wydaje nam się chwastem, zastanówmy się, czy w kącie działki nie warto pozostawić dzikiego, zachwaszczonego zakątka, z którego będzie można czerpać to, co najlepsze (np. surowiec zielarski lub materiał na roślinne gnojówki). Z kolei zanim przyniesiemy do ogrodu nową roślinę sprawdźmy, czy nie stanie się ona uciążliwym chwastem, którego trudno się będzie pozbyć.

Wśród pospolitych chwastów jest wiele pożytecznych roślin. Mają właściwości lecznicze, są smaczne, albo można wykorzystać je w ogrodzie. Poznaj pożyteczne „chwasty”.

Chcesz się pozbyć chwastów? Wiele z nich to pożyteczne rośli...

Piękny ogród na wiosnę!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom