Drewniane domy w programie Mieszkania Plus. Czy i kiedy powstaną te budynki?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Drewniane domy bedą ekologiczne i energooszczędneZanim pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do "rządowych" drewnianych domów miną długie miesiące.
Drewniane domy bedą ekologiczne i energooszczędneZanim pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do "rządowych" drewnianych domów miną długie miesiące. Adam Wojnar
Przez Sejm przeszła ustawa, następnie podpisana przez prezydenta, powołująca do życia spółkę akcyjną Polskie Domy Drewniane. Spółka – zgodnie z nazwą – ma zająć się budową drewnianych domów w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Podobnie jak ma to miejsce z mieszkaniami w programie Mieszkanie Plus, również domy trafiać miałyby do tych, którzy nie mają środków na zakup własnego domu. Docelowo można byłoby wykupić taki drewniany dom na własność.

Warto przeczytać: Czym są mieszkania senioralne oraz osiedla senioralne

Pomysł zakłada, że budowa drewnianego domu jednorodzinnego, ze względu na łatwość montażu i powtarzalność elementów, zajęłaby zaledwie trzy miesiące, a drewnianych domów wielorodzinnych około pięć miesięcy. Drewniana konstrukcja, która charakteryzuje się lekkością, mogłaby stawać nawet na gruntach, które nie nadają się pod tradycyjne budownictwo wielorodzinne. Założenie jest takie, że domy miałyby być tanie w eksploatacji – wszystko dzięki energooszczędnym konstrukcjom, a także maksymalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii między innymi do ogrzewania samego domu czy ciepłej wody użytkowej.

Czym zajmie się spółka Polskie Domy Drewniane?

Spółka Polskie Domy Drewniane ma zająć się także tworzeniem rozwiązań technologicznych dla przerobu drewna. Rozwiązania te mają pozwolić na budowę domów, które określić będzie można mianem energooszczędnych i ekologicznych. Spółka miałaby również sprzedawać wyroby drzewne i przetwarzać surowiec drzewny. Tak szeroki zakres działania stał się jednak przyczyną jej kłopotów i to jeszcze przed jej formalnym założeniem. Obecnie udziałowcami Polskich Domów Drewnianych są tylko dwa podmioty:

  • Bank Ochrony Środowiska,
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwotnie jednak udziałowcem spółki miały być Lasy Państwowe. Dlaczego ich obecność była kluczowa dla powodzenia projektu.

Brak Lasów Państwowych wśród udziałowców Polskich Domów Drewnianych stawia pod znakiem zapytania możliwość zamieszkania w drewnianych domach w programie Mieszkanie Plus?

Otóż Lasy Państwowe miały wnieść do spółki grunty, które ma w posiadaniu. Miały być to działki już przeznaczone pod zabudowę, a więc wyłączone z gospodarki leśnej, najczęściej zaopatrzone już w media. Brak Lasów Państwowych w spółce oznacza – przynajmniej do czasu znalezienia innych rozwiązań – brak gruntów. Nie wiadomo na razie, skąd Polskie Domy Drewniane miałyby pozyskiwać teraz działki pod zabudowę. Samorządy w tę inicjatywę raczej nie wejdą, bo w wielu miastach już teraz brakuje działek pod budownictwo mieszkaniowe. Pozostaje Skarb Państwa i spółki z jego udziałem, posiadające określone zasoby gruntów. Już teraz program Mieszkanie Plus wspiera swoimi terenami PKP mówi się więc o tym, że kolejowe grunty mogłyby również zasilić PDD.

Przeczytaj też: Od 2019 roku ruszy program "Mieszkanie na start". Poznaj dopłaty do czynszów

Dlaczego Lasy Państwowe nie weszły do spółki? Wiele osób obawiało się bowiem, że obecność LP może być początkiem ich podziału i prywatyzacji, co nie spodobało się nie tylko leśnym związkowcom ale i ekologom. Z drugiej strony pojawiły się głosy, że udział LP w PDD jest okazją do dywersyfikacji dochodów z działalności, a Lasy Państwowe mogłyby się choć częściowo uniezależnić od sytuacji na rynku drewna. Jakie przełożenie na sytuacje potencjalnych mieszkańców drewnianych domów będą miały te zawirowania? Jak się wydaje, potencjalni zainteresowani muszą uzbroić się w cierpliwość – zapewne w tym roku żadna budowa drewnianego domu za którą ma stać spółka Polskie Domy Drewniane się nie rozpocznie. 

Dowiedz się: Jak przekształcić użytkowania wieczyste we własność 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom