Domy drewniane z 1000 mieszkań powstaną na Śląsku. Zobacz niezwykłe osiedle [WIZUALIZACJE]

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD, prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej, przewodniczący jury oraz Kamil Chmielewski, architekt, założyciel Chmielewski + Partners.
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD, prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej, przewodniczący jury oraz Kamil Chmielewski, architekt, założyciel Chmielewski + Partners. Polskie Domy Drewniane
Domy drewniane to dziś już nie tylko góralskie chaty. W Środzie Śląskiej spółka Polskie Domy Drewniane planuje zbudować nowoczesne, ekologiczne osiedle o nazwie Miasteczko Winna Góra. Konkurs na projekt wyjątkowego osiedla wygrała właśnie pracownia Chmielewski + Partners.

Domy drewniane stanowią w Polsce rzadkość – stawiamy niemal wyłącznie domy murowane. Tymczasem nowoczesne budynki mieszkalne z drewna od lat są popularne m.in. w Niemczech, Norwegii i Kanadzie. Żeby popularyzować tę technologię również u nas, rząd powołał w 2018 r. spółkę Polskie Domy Drewniane. To właśnie z jej inicjatywy ma powstać wyjątkowe w skali kraju osiedle.

Domy drewniane w Środzie Śląskiej, czyli osiedle Miasteczko Winna Góra

Osiedle Miasteczko Winna Góra ma powstać w Środzie Śląskiej, w rejonie ulic Winogronowej i Sikorskiego. Pod zabudowę przeznaczono teren o powierzchni ok. 16 ha. Terminu budowy nie podano. Jak informują Polskie Domy Drewniane, w budynkach opartych na prefabrykowanym szkielecie z drewna znajdzie się ponad 1000 mieszkań.

Elementy konstrukcyjne drewniane lub drewnopochodne powinny być prefabrykowane, przy czym trwałość konstrukcji powinna być przewidziana na 100 lat – zapisano w wytycznych konkursu na projekt osiedla.

Jak pokazują wizualizacje, w Miasteczku Winna Góra nie zabraknie miejsc parkingowych, przestrzeni wspólnych z ławeczkami, a także zieleni. Zaprojektowano także biegnący przez osiedle ciek wodny. Jak podkreśla prezes PDD Tomasz Szlązak, będzie to pierwsze w Polsce tak duże osiedle powstałe w technologii drewnianej.

Chmielewski + Partners z nagrodą główną. Warszawa zaprojektuje Śląsk

W konkursie na projekt Miasteczka Winna Góra zwyciężyła założona w 2005 r. warszawska pracownia Chmielewski + Partners. Prace konkursowe oceniali eksperci m.in. z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Polskich Domów Drewnianych.

– Projekt pracowni Chmielewski + Partners dobrze wpisuje się w założenia realizowanej przez nas inicjatywy Miasto z Klimatem, której celem jest wdrażanie przez miasta skutecznej polityki ekologicznej i klimatycznej. Dzięki konkursowi udało się wyłonić koncepcję, która będzie łączyła wysoki komfort mieszkańców osiedla z troską o środowisko i klimat polskich miast. To podejście, które jest przyszłością polskiego budownictwa – mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska cytowany przez PDD.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Zwycięski projekt musiał spełnić liczne wymogi, dotyczące m.in. funkcjonalności, walorów ekologicznych oraz kosztów realizacji.

[Projekt – przyp. red.] cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały – czytamy w komunikacie PDD.

[QUIZ] Znane polskie budowle – co o nich wiesz? Odróżnisz prawdę od fałszu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom