Polskie Domy Drewniane. Miało powstać 5000 domów, a ile powstało?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Domy z drewna są niezwykle popularne m.in. w Niemczech i Norwegii, ale w Polsce wciąż stanowią rzadkość.
Domy z drewna są niezwykle popularne m.in. w Niemczech i Norwegii, ale w Polsce wciąż stanowią rzadkość. 123RF.com
Spółka Polskie Domy Drewniane ma za zadanie rozwijać budownictwo drewniane w naszym kraju. Efekty jej działań trudno jednak uznać za imponujące.

O spółce Polskie Domy Drewniane zrobiło się głośno w 2018 r. Jak wówczas zapowiadano, państwowy deweloper miał budować z drewna domy i mieszkania na sprzedaż oraz wynajem, m.in. w ramach programu „Mieszkanie Plus". Mimo to do tej pory spółka nie ukończyła ani jednego budynku. Wkrótce ma się to jednak zmienić, bowiem w kilku miastach trwają prace budowlane.

Polskie Domy Drewniane. Z dużej chmury mały deszcz

Zapowiedziana w 2018, a utworzona w 2019 r. państwowa spółka Polskie Domy Drewniane (kapitał zakładowy 50 mln zł) ma za zadanie popularyzację budownictwa z drewna, które w w naszym kraju praktycznie nie istnieje. Choć drewniane domy są bardzo popularne m.in. w Kanadzie, Niemczech i Norwegii, w Polsce w 2020 r. powstało według GUS tylko 905 takich obiektów, co stanowiło 1 proc. ogółu budynków.

Polskie Domy Drewniane miały to zmienić m.in. dzięki budowaniu z drewna trwałych, ekologicznych i tanich w utrzymaniu domów. Jak czytamy na stronie PDD, spółka „buduje budynki mieszkalne, usługowe i mieszkalno-usługowe wykonane w technologiach z wykorzystaniem krajowego potencjału przemysłu drzewnego". W 2018 r. padły nawet konkretne obietnice:

– My chcemy zrobić w 2019 r. ok. 5000 domów, mieszkań; 5000 rodzin zaopatrzymy w mieszkania lub domy drewniane – mówił wówczas minister środowiska Henryk Kowalczyk. – Ten program domów drewnianych będzie wpisywał się w cały program rządowy „Mieszkanie Plus" (...).

Przeczytaj: Budowa domu bez pozwolenia do 70 m2 już wkrótce?

Mimo tych zapowiedzi na dzień 1 czerwca 2021 r. PDD nie ma na koncie ani jednego ukończonego budynku. W odpowiedzi na pytania senatora Stanisława Gawłowskiego spółka poinformowała, że budowę domów z drewna utrudniła pandemia.

– Z przyczyn niezależnych od Spółki, ze względu na panującą pandemię spowodowaną przez wirusa SARS-CoV-2, uległy przesunięciu terminy realizacji pierwszych inwestycji – czytamy w oficjalnym piśmie. – (...) Aktualnie Spółka jest na etapie realizacji dwóch pierwszych, pilotażowych inwestycji: w Łodzi (...) i w Choroszczy (...). Kolejne inwestycje są w fazie przygotowania.

Drewniane osiedla w Łodzi i Choroszczy

Dwie pilotażowe inwestycje, o których informuje spółka, faktycznie powstają. W Choroszczy (woj. podlaskie) PDD buduje osiedle złożone z 10 drewnianych budynków jednorodzinnych w konstrukcji panelowej. W każdym z nich znajdą się dwa ok. 100-metrowe lokale mieszkalne. Dodatkowo powstanie też budynek z lokalem usługowym. W połowie maja wszystkie wyprodukowane w fabryce domy były już zmontowane, a obecnie trwa montaż instalacji i prace wykończeniowe. Ukończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2021 r.

– Montaż jednego domu w całości to ok. 2,5–3 dni robocze – wyjaśnia „Kurierowi Porannemu" Wojciech Wierciński, mistrz montażu z firmy Unihouse, która na zlecenie PPD wyprodukowała drewniane moduły. – Część instalacji sanitarnych już znajduje się w ścianach. Pozostaje tylko zadbanie o łączenie pomiędzy ścianami. Montaż wszystkich dziesięciu budynków na placu budowy to ok. 1,5 miesiąca.

Sprawdź: Domy z bali. Jakie mają zalety, a jakie wady?

Druga inwestycja PDD, realizowana w Łodzi, to 11 domów jednorodzinnych z ogrodami w zabudowie szeregowej. Prefabrykowane drewniane budynki powstają w konstrukcji szkieletowej, a na osiedlu zaplanowano też miejsca parkingowe i wiatę dla rowerów. Prace rozpoczęły się na początku grudnia 2020 r., a zakończenie przewidziano na ostatni kwartał 2021 r.

Na etapie przygotowań znajduje się z kolei planowane osiedle drewniane w Środzie Śląskiej. W 2020 r. spółka PDD kupiła tu 157 tys. m kw. gruntu, na którym zamierza wybudować ok. 27 czterokondygnacyjnych budynków drewnianych w technologii szkieletowej. Łącznie na terenie nowego osiedla ma się znaleźć ok. 800 lokali mieszkalnych.

Domy z drewna nie chcą przyjąć się w Polsce

Niska popularność domów z drewna w Polsce ma wiele przyczyn. Częściowo winne są powtarzane od lat obiegowe opinie, że drewniane budynki są nietrwałe, łatwopalne i podatne na problemy z wilgocią – w dużej mierze nieprawdziwe. W naszym kraju panuje też przekonanie, że dom powinno się budować na całe życie lub nawet dla kilku pokoleń, a zatem musi to być budynek murowany. To zupełnie inne podejście niż np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie często przeprowadzają się za pracą lub w celu zmiany domu na większy po powiększeniu się rodziny.

Budownictwo drewniane w Polsce boryka się jednak także z poważniejszymi problemami, które blokują jego rozwój. Jednym z największych jest wciąż wysoki koszt budowy. Jak podaje w rozmowie z Newserią Biznes Wojciech Nitka ze Stowarzyszenia Dom Drewniany, koszt budowy metra kwadratowego (stan deweloperski) to obecnie ok. 3,5–4 tys. zł. Oznacza to, że za 100-metrowy dom z drewna płaci się co najmniej 350 tys. zł. Tymczasem według serwisu kb.pl za nieznacznie wyższą kwotę (358 tys. zł) można już postawić 140-metrowy dom murowany. Problemem jest też znalezienie wykwalifikowanych fachowców, którzy potrafią budować z drewna.

– Każdy w zasadzie buduje tak, jak uważa. Nie ma standardów dla inspektorów nadzoru czy kierowników budowy, nie wiadomo, o co się oprzeć, czy projektant zrobił dobrze, czy firma robi dobrze. Nie ma odniesienia do krajowych przepisów – podsumowuje Nitka.

Zobacz: Domy z drewna. 6 popularnych mitów, w które wierzymy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom