Dom z prefabrykatów – jaką technologię budowy wybrać, by było najtaniej? Zobacz porównanie kosztów budowy w 2023

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Domy z prefabrykatów wciąż są w Polsce znacznie mniej popularne niż budowane tradycyjnie.
Domy z prefabrykatów wciąż są w Polsce znacznie mniej popularne niż budowane tradycyjnie. 123RF.com
Dom z prefabrykatów montuje się z gotowych elementów na placu budowy, dzięki czemu taki budynek można postawić w zaledwie kilka miesięcy. Do wyboru jest wiele technologii budowy – od domu na szkielecie stalowym po budynek z prefabrykatów keramzytowych. Sprawdzamy, jaki będzie koszt budowy domu prefabrykowanego w 2023 roku.

Spis treści

Budowa domu z prefabrykatów – czemu warto i jakie technologie budowy są do wyboru?

Polscy inwestorzy nie ufają domom z prefabrykatów – planując budowę domu, przeważająca większość z nas wybiera tradycyjną technologię murowaną. Składane z gotowych części budynki prefabrykowane, od lat masowo stawiane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i krajach skandynawskich, stopniowo zyskują jednak coraz większą popularność także w naszym kraju. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim tempo budowyna postawienie takiego budynku potrzeba zaledwie kilka miesięcy. Pozwala to szybko zamieszkać na swoim, w przeciwieństwie do technologii murowanej, przy której budowa trwa w praktyce ok. 18 miesięcy.

– Powszechnie uważa się, że domy stawiane z prefabrykatów sprawdzają się tylko jako budowle letniskowe. To jednak mit, ponieważ wszystkie z nich nadają się do całorocznego użytkowania. Pojedyncze technologie różnią się między sobą metodą produkcji, surowcem podstawowym oraz właściwościami. Jednak wszystkie pozwalają na szybką budowę trwałego domu – mówi Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Jakie opcje ma do wyboru inwestor rozważający dom z prefabrykatów? Obecnie w Polsce dostępne są m.in. następujące technologie budowy domów prefabrykowanych:

 • prefabrykat betonowy,
 • prefabrykat drewniany,
 • prefabrykat keramzytowy,
 • domy z perlitu,
 • dom szkieletowy/modułowy,
 • dom na szkielecie stalowym.

W dalszej części artykułu omawiamy pokrótce każdą z tych technologii i podajemy przybliżony koszt budowy oszacowany przez ekspertów serwisu z projektami domów Extradom.pl. Wszystkie podane w artykule koszty budowy dotyczą parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 120 m kw. (powierzchnia netto 144,53 m kw.), doprowadzonego do stanu surowego zamkniętego (czyli bez wykończenia). Za podstawę obliczeń przyjęto prosty budynek na planie kwadratu, z garażem w bryle domu.

Dom z prefabrykatów betonowych

Dom z prefabrykatów betonowych jest montowany z gotowych części betonowych, wzmocnionych od wewnątrz zbrojeniem z prętów lub siatki. Fabryka produkuje zaprojektowane komputerowo moduły z dużą precyzją, dzięki czemu idealnie one do siebie pasują. Elementy konstrukcyjne z betonu cechuje wytrzymałość oraz odporność na ogień.

Koszt budowy 120-metrowego domu z prefabrykatów betonowych to:

 • bez fundamentów 708 038,69 zł, czyli 5 900 zł za m kw.,
 • z fundamentami 794 026,14 zł, czyli 6 617 zł za m kw.

Dom z prefabrykatów drewnianych

Dom z prefabrykatów drewnianych zwykle przyjeżdża na plac budowy w formie całych, gotowych ścian nośnych z drewna, wyprodukowanych w fabryce i posiadających już wycięte w odpowiednich miejscach otwory okienne i drzwiowe. Prefabrykaty z drewna mogą być otwarte (pozbawione jeszcze m.in. usztywnienia i paroizolacji) lub zamknięte (w pełni gotowe, wyposażone w izolację i materiał elewacyjny).

Według obliczeń ekspertów koszt budowy 120-metrowego domu z prefabrykatów drewnianych wyniesie:

 • bez fundamentów 655 649,06 zł, czyli 5 464 zł za m kw.,
 • z fundamentami 749 304,50 zł, czyli 6 244 zł za m kw.

Dom z prefabrykatów keramzytowych

Technologia prefabrykatów keramzytowych opiera się na keramzycie, czyli glinianym kruszywie, które jest lekkie, mocne i odporne na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć czy działanie ognia. Z kruszywa wytwarza się keramzytobeton, z którego produkuje się następnie w fabryce gotowe elementy domu do złożenia na placu budowy.

Jak obliczono, w 2023 r. koszt budowy 120-metrowego domu z prefabrykatów keramzytowych to:

 • bez fundamentów 549 214 zł, czyli 4 576 zł za m kw.,
 • z fundamentami 647 000 zł, czyli 5 391 zł za m kw.

Dom z perlitu

Dom z perlitu to technologia oparta o moduły z perlitu, czyli lekkiego i mocnego granulatu wytwarzanego ze skał wulkanicznych. Prefabrykaty z perlitu dobrze izolują termicznie i dźwiękowo, a do tego są odporne na ogień i wilgoć. Technologia budowy domów z perlitu została opracowana dopiero kilka lat temu, a opracowała ją polska firma.

Dom z bali

Bale zazwyczaj wykonuje się z naturalnego, litego drewna. Podobnie jak w klasycznych technikach budowlanych, drewniana konstrukcja umieszczana jest na płycie lub ścianach fundamentowych. Wewnętrzne stropy wykonywane są z lżejszych bali lub innej lżejszej konstrukcji drewnianej, na którą można nakręcić płyty gipsowo-kartonowe. Solidna konstrukcja umożliwia położenie każdego rodzaju pokrycia dachowego. Budynek tworzony jest przez nakładanie na siebie bali z wpustami i wypustami na końcach. Bale zazębiają się, tworząc szczelną konstrukcję. Jest to technika tradycyjnie wykorzystywana w domach góralskich, budowanych bez gwoździ.

Jak obliczyli eksperci, koszt budowy 120-metrowego domu z perlitu to:

 • bez fundamentów 792 169 zł, czyli 6 601 zł za m kw.,
 • z fundamentami 910 539 zł, czyli 7 587 zł za m kw.

Dom szkieletowy/modułowy

Dom szkieletowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na szkielecie złożonym z poziomych i pionowych belek. Szkielet okrywa się następnie izolacją i zakrywa z zewnątrz elewacją, a od środka wykańcza. Z kolei nazwa „dom modułowy” odnosi się do budynku składanego na placu budowy z wyprodukowanych w fabryce elementów.

Przybliżony tegoroczny koszt budowy 120-metrowego domu szkieletowego/modułowego wyniesie:

 • bez fundamentów 842 400 zł, czyli 7 020 zł za m kw.,
 • z fundamentami 998 492,40 zł, czyli 8 320 zł za m kw.

Dom szkieletowy stalowy

Dom szkieletowy stalowy to typ domu szkieletowego, którego konstrukcję tworzy wyprodukowany w fabryce, odporny na korozję szkielet ze stali. Następnie ekipa budowlana okrywa szkielet termoizolacją i elewacją oraz kładzie lekki dach. Na koniec dom na szkielecie stalowym wykańcza się od środka podobnie, jak budynek murowany, np. płytami g-k.

Jak podają eksperci Extradom.pl, szacunkowy koszt budowy 120-metrowego domu na szkielecie stalowym to:

 • bez fundamentów 566 800 zł, czyli 4 723 zł za m kw.,
 • z fundamentami 625 000 zł, czyli 5 208 zł za m kw.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom