Koszty budowy domu spadną w tym roku? Jest nadzieja – mówią eksperci. Sprawdź, na co mogą liczyć inwestorzy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Na koszty budowy domu wpływa wiele rzeczy, w tym ceny materiałów budowlanych.
Na koszty budowy domu wpływa wiele rzeczy, w tym ceny materiałów budowlanych. 123RF.com
Koszty budowy domu pod koniec ubiegłego roku ustabilizowały się, co dobrze wróży na przyszłość – wskazują eksperci Extradom.pl. Nawet w najgorszym scenariuszu powinniśmy zobaczyć przynajmniej wolniejszy wzrost kosztów, a możliwe są nawet pewne spadki. Wiele zależy jednak od sytuacji na rynku materiałów budowlanych.

Spis treści

Koszty budowy domu wyhamują lub spadną w 2023. Wskazuje na to końcówka ubiegłego roku

2022 r. upłynął w całej Polsce pod znakiem rosnących kosztów budowy domu. Wpływały na to przede wszystkim szalejące ceny materiałów, którymi zachwiały m.in. wojna za naszą wschodnią granicą oraz rosnąca inflacja. Końcówka roku przyniosła jednak pewną stabilizację, co zdaniem analityków Extradom.pl daje nadzieję na 2023 r. (zakładając, że utrzyma się stabilna sytuacja na rynku materiałów budowlanych).

– Patrząc na sytuację z przełomu 2022 i 2023 mamy nadzieję, że koszty budowy domów w następnym kwartale będą rosły z mniejszą dynamiką, a może nawet zaczną nieznacznie spadać. Z podobną sytuacją, czyli ze spadkami kosztów, mieliśmy już do czynienia w wielu województwach w I kwartale 2021 roku – wskazuje Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Skąd taka prognoza? Specjaliści wyciągnęli wnioski z obserwacji tego, jak koszty budowy zmieniały się w 2022 r. Pod lupę wzięto przykładowy energooszczędny dom jednorodzinny o powierzchni 151 m kw., a źródłem danych cenowych były cenniki Sekocenbudu. Choć ogółem budowa przez cały rok drożała, to IV kwartał roku przyniósł wyraźne wyhamowanie dynamiki kosztów budowy, a po uwzględnieniu inflacji można nawet mówić o niewielkim realnym spadku kosztów.

tabela
Dynamika wzrostu kosztów budowy domu w latach 2021–2022 Extradom.pl

– Choć znajdziemy miejsca, w których nadal widzimy wzrosty cen, to nasuwa nam się jeden, bardzo ważny wniosek: w całym kraju widać wyraźne spowolnienie wzrostów cen budowy domu. Wiąże się to bezpośrednio ze stabilizacją cen paliw, transportu czy spadkami cen materiałów budowlanych – wylicza Rynkowski. – Zapewne było to [również – przyp. red.] związane z sezonowym spowolnieniem prac budowlanych. Jednak tym razem spadek jest bardziej wyraźny. W analogicznym okresie rok temu koszty wzrosły średnio o 3,31 proc. Natomiast obecnie jest to 2,21 proc. Różnica 1 pkt. procentowego to już duża zmiana.

Warto podkreślić, że choć 1 proc. brzmi jak niewielka różnica w cenie, to nadal mowa o sporych kwotach. W przypadku analizowanego 151-metrowego domu zmiana kosztów budowy o 1 proc. oznacza zmianę o 7–8 tys. zł.

Koszty budowy domu w 2022 r. Gdzie było najtaniej, a gdzie najdrożej?

Hamowanie kosztów budowy w IV kwartale 2022 r. zaobserwowano przede wszystkim w:

  • Warszawie,
  • woj. łódzkim,
  • woj. podkarpackim.

We wszystkich tych lokalizacjach koszty poszły pod koniec roku w górę o mniej niż 1 proc. W stolicy, gdzie dom jednorodzinny można było postawić za ok. 857 tys. zł, oznaczało to wzrost o niecałe 6000 zł. Mimo to Warszawa była – co nie zaskakuje – najdroższa pod względem kosztów budowy. Z kolei ogółem najmniej płaciło się za wzniesienie domu w Świętokrzyskiem.

– Najtańszym miejscem do budowy domu jest obecnie województwo świętokrzyskie. Różnica kosztów budowy w stosunku do najdroższej Warszawy wynosi prawie 900 złotych na m kw. W przypadku analizowanego domu o powierzchni 151 m kw. daje to kwotę 135 000 złotych, czyli wartość dobrego samochodu – wylicza ekspert Extradom.pl.

Z kolei koszty pod koniec roku najbardziej wzrosły w woj. pomorskim – o 5,84 proc. Na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie ze wzrostem kosztów o 4,09 proc. w skali kwartału. Choć nie są to małe wzrosty, warto pamiętać, że wciąż mowa o najspokojniejszym, „hamującym” kwartale. W połowie roku, gdy ceny materiałów budowlanych szalały, inwestorzy byli w znacznie gorszej sytuacji – w ciągu kilku miesięcy koszty budowy domu rosły o 70–100 tys. zł.

– Warto zaznaczyć, że właśnie w II kwartale 2022 mieliśmy do czynienia z największym wzrostem kosztów budowy w okresie minionych 2 lat. W województwie opolskim różnica między I a II kwartałem 2022 roku wyniosła aż 12,78 proc.! Na tym tle kwartalne wzrosty o 1–2 proc. przestają robić wrażenie, zwłaszcza, że przy dwucyfrowej inflacji oznaczają one realny spadek kosztów o 2–3 proc. – podsumowuje ekspert.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom