Dom bliźniak. Zalety i wady zabudowy bliźniaczej

tooba.pl
Projekt domu bliźniakaDom w zabudowie bliźniaczej
Projekt domu bliźniakaDom w zabudowie bliźniaczej projekty.regiodom.pl
Bliźniaki mają w sobie dużo uroku. Dwa identyczne domy mogą prezentować się bardzo elegancko. Jednak warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest to, że ich właściciele będą potrafili ze sobą współdziałać i z równą elegancją zachowywać się wobec siebie nawzajem.

Domy-bliźniaki stanowią rozwiązanie pośrednie pomiędzy budową domu wolno stojącego, a zabudową szeregową. Budując bliźniaka, możemy cieszyć się przestronnym wnętrzem i sporym ogrodem, czyli zaletami charakterystycznymi dla domu jednorodzinnego. Ograniczać nas jednak będzie – podobnie jak w zabudowie szeregowej – bliskość sąsiada. Różnica polega na tym, że bliski sąsiad będzie tylko jeden, a nie tak jak w środku szeregówki – po jednym z każdej strony.

Dom bliźniak – rozwiązanie ekonomiczne

Inwestorzy, którzy decydują się na wybór projektu domu w zabudowie bliźniaczej na uwadze mają przede wszystkim ekonomiczność tego rozwiązania. Oszczędności rosną zwłaszcza w sytuacji, gdy obydwie części bliźniaka powstają w tym samym czasie. Wówczas właściciele obydwóch części mogą między innymi podzielić się kosztami przyłączy, negocjować niższe ceny podczas zakupów materiałów budowlanych czy podczas zatrudniania ekipy budowlanej.

Ważne informacje: Zmiana technologii budowy w projekcie gotowym domu 

Istotne korzyści pojawią się także podczas eksploatacji budynku, bowiem dzięki ścianie łączącej jego obydwie części poprawią się warunki termiczne, a co za tym idzie – obniżeniu ulegną koszty związane z ogrzewaniem. Dla wielu inwestorów niebagatelne znaczenie ma także fakt, że domy w zabudowie bliźniaczej idealnie pasują do zabudowy wąskich działek – o szerokości do 16–17 metrów. Bliźniak postawiony w bardzo gęstej zabudowie, tak charakterystycznej dla najbardziej zurbanizowanych terenów, będzie prezentował się znacznie korzystniej, niż dwa oddzielne domy o bardzo wąskich frontach.

W zabudowie bliźniaczej sąsiad na dobre i na złe

Decyzja o budowie i zamieszkaniu w bliźniaku niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść – poczucie bezpieczeństwa. Czujne oko sąsiada niejednokrotnie bardziej odstraszy potencjalnych włamywaczy niż monitoring i system alarmowy.

I tutaj dochodzimy do punktu, w którym należy poruszyć także wady związane z mieszkaniem w bliźniakach. Sąsiad, z jednej strony będący czujnym ochroniarzem, może jednocześnie stanowić nasz główny problem. Przed podjęciem decyzji o zrealizowaniu wspólnej inwestycji, dobrze jest więc dokładnie zastanowić się nad tym, z kim zamierzamy związać się na długie lata. Problemy mogą pojawić się już na etapie budowy, gdy na przykład nasz partner straci płynność finansową i nie będzie mógł kontynuować swojej inwestycji. Jeśli jednak budowę uda się ukończyć z sukcesem, to nie można liczyć na to, że współpraca w tym momencie definitywnie zakończy się. Umiejętność dokonywania wspólnych ustaleń będzie konieczna chociażby podczas wspólnych remontów.

Sąsiedzi w bliźniaku poniekąd są na siebie skazani i trzeba pamiętać, że jeżeli ich styl życia za bardzo się od siebie różni, to prędzej czy później dojdzie do konfliktów. O zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się podobnych sytuacji należy pomyśleć już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Najlepszy będzie taki, w którym najbardziej newralgiczne pomieszczenia zostaną jak najbardziej od siebie oddalone. Należy także pamiętać o właściwej izolacji ściany łączącej dwa budynki - tak, aby hałasy powstałe u jednego sąsiada nie miały szansy dotrzeć do ucha drugiego.

Bliźniak asymetryczny

Bliźniaki najczęściej są kojarzone z dwoma identycznymi, zrośniętymi ze sobą domami. Tymczasem architekci proponują dużo więcej możliwości. Lustrzane odbicia są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ale można zdecydować się także na bardziej niebanalne rozwiązania. Dwa takie same domy można połączyć za pośrednictwem trzeciego budynku, który będzie wytyczał granicę pomiędzy obydwiema posesjami. Zrośnięte ze sobą budynki mogą też być niesymetryczne. Właściciele szerszych działek mogą z kolei zdecydować się na większe rozczłonkowanie budynków. Możliwości jest więc niemało i tylko od inwencji inwestorów oraz powierzchni działki zależy wybór odpowiedniego projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom