Dom dwupokoleniowy: czy warto zdecydować się na taki projekt

tooba.pl
Dom bliźniakBliźniak z dwoma zestawionymi segmentami, które tworzą jedną, rozłożystą bryłę, przekrytą wspólnym czterospadowym dachem. Osobne wejścia do mieszkań to dobre rozwiązanie dla dwupokoleniowego domu.
Dom bliźniakBliźniak z dwoma zestawionymi segmentami, które tworzą jedną, rozłożystą bryłę, przekrytą wspólnym czterospadowym dachem. Osobne wejścia do mieszkań to dobre rozwiązanie dla dwupokoleniowego domu. projekty.regiodom.pl
Domy wielopokoleniowe są częścią polskiej tradycji. Były powszechne w czasach, gdy wszyscy członkowie rodziny tworzyli jedno wspólne gospodarstwo domowe. Obecnie domy dwupokoleniowe są znacznie rzadziej spotykane, ale zyskują na popularności. Czy warto inwestować w taki dom?

W tym, że domy dwupokoleniowe stają się popularniejsze nie ma nic dziwnego. Dlaczego? Ponieważ budowa domu dwurodzinnego jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Można sporo zaoszczędzić zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i podczas późniejszej eksploatacji domu.

Domy dwurodzinne to najczęściej budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym, w których wydzielono dwa osobne mieszkania. Zgodnie z prawem budowlanym tego rodzaju domy dwulokalowe są traktowane tak samo jak jednorodzinne, co w praktyce oznacza, że bez przeszkód można budować je na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wyłącznie zabudowę jednorodzinną. Jeśli więc wybór jednego spośród projektów bliźniaków nie wchodzi w rachubę, to najlepszym wyjściem może okazać się właśnie projekt domu dwurodzinnego.

Dowiedz się: Projekt domu – lepszy z katalogu, czy indywidualny 

Budowa domu dla dwóch pokoleń będzie wiązać się z niższymi kosztami zakupu działki. Oszczędności jednak na tym etapie nie skończą się. Skoro w budynku mają zamieszkać dwie rodziny, to wszystkie koszty – związane z budową oraz późniejszą eksploatacją – również będą dzielone na dwie części. Jest to więc bardzo ekonomiczna propozycja.

Dziadkowie razem z wnukami w domu dwupokoleniowym

Ceny projektów domów dwurodzinnych są zbliżone do cen projektów domów jednorodzinnych. Od tych drugich różnią się przede wszystkim rozkładem pomieszczeń oraz metrażem. Średni dom dwurodzinny ma około 120–150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jednak największe propozycje mają metraż nawet na poziomie 350 metrów kwadratowych.

Najczęściej dysponują one również większą liczbą miejsc parkingowych w garażu, ale jeśli ich liczba okazuje się jednak niewystarczająca, to inwestorzy zawsze mogą dodatkowo zdecydować się na wybór jednego spośród projektów garaży wolnostojących. Jest jednak warunek do spełnienia – na posesji musi znaleźć się wolna przestrzeń.

Domy dwurodzinne są najchętniej wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, które chcą zaopiekować się starszymi członkami rodziny i jednocześnie skorzystać z ich pomocy w opiece nad maluchami. Projekty dwulokalowe stanowią więc idealne rozwiązanie dla wielu młodych małżeństw, dla których wsparcie dziadków okazuje się niezastąpione.

Polecamy wideoCzy życie w domu jednorodzinnym jest droższe od życia w mieszkaniu? 

Domy dwurodzinne bywają też budowane z myślą o wynajmie jednego lokalu lub jego przeznaczeniu na cele usługowe. Jednak bez względu na to, w jaki sposób wybrany dom zostanie ostatecznie wykorzystany, jedno jest pewne – zamieszkanie w tego rodzaju budynku nie musi wiązać się z koniecznością utraty intymności.

Prywatność dwóch rodzin

Układ funkcjonalny projektów dwurodzinnych został tak pomyślany, aby zapewnić maksymalny komfort dwóm rodzinom. Zazwyczaj na projekt domu dwupokoleniowego składa się większy lokal dla trzy-, czteroosobowej rodziny oraz mniejszy – dla dwóch osób.

Istotne, aby każde z mieszkań gwarantowało prywatność i swobodę. Stopień prywatności można ustalić indywidualnie, decydując się na wybór jednego z dwóch sposobów połączenia mieszkań. Można zachować komunikację pomiędzy lokalami lub zdecydować się na ich całkowite rozdzielenie, tworząc dwa osobne wejścia do nich.

W pierwszym przypadku najczęściej rodziny decydują się na połączenie mieszkań wspólnym wiatrołapem i częścią gospodarczą (pralnią, kotłownią). Zdarza się, że w projektach domów dwurodzinnych większy lokal zajmuje również część parteru, rzadziej natomiast pojawiają się propozycje stworzenia wspólnej dla dwóch mieszkań części wypoczynkowej. Wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań oraz tego, jak bardzo rodziny chcą integrować się, wspólnie spędzając czas.

Innym rozwiązaniem, zapewniającym największą swobodę i intymność, jest utworzenie dwóch osobnych wejść do każdego z mieszkań. Mogą to być dwa wejścia prowadzące z jednej, wspólnej klatki schodowej lub drzwi, umieszczone bezpośrednio na elewacji zewnętrznej. W tym drugim przypadku domy dwurodzinne mogą z zewnątrz przypominać bliźniaki, jednak ich układ wewnętrzny (m.in. brak ściany rozdzielającej obydwa mieszkania) odróżnia je od zabudowy bliźniaczej.

Zanim kupisz dom bliźniak, przeczytaj: Zalety i wady zabudowy bliźniaczej 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom