Typowy polski dom - skośny dach i 100 m.kw

Ewa Wieczorska, otoDom.pl
Jak rozpocząć budowę domu (WYKRESY)Typowy polski dom - skośny dach i 100 m.kw
Jak rozpocząć budowę domu (WYKRESY)Typowy polski dom - skośny dach i 100 m.kw sxc.hu
Aby przystąpić do rozpoczęcia budowy domu musimy dysponować jego projektem, a tych dostępnych jest naprawdę dużo. Analitycy Działu Badań i Analiz sprawdzili jakiego rodzaju projekty są aktualnie najliczniej reprezentowane.

Jak wygląda najbardziej typowy projekt? Okazuje się nim dom w zabudowie wolnostojącej. Jest to dom parterowy z typowym użytkowym poddaszem, skośnym dachem i powierzchni użytkowej w przedziale pomiędzy 100 a 200 m.kw. Czy w podobny sposób wyobrażamy sobie nasz dom?

Zobacz również: Dom jak nowy. Drobne zmiany dają duże efekty. Zobacz co przez dwa tygodnie zrobiła kielecka home stagerka

W przypadku zabudowy zdecydowanie dominuje ta wolnostojąca. Klienci indywidualni decydują się najczęściej na tego typu projekty. Ze względu na bardzo zróżnicowane gusta i indywidualne upodobania oferta projektów dotyczących domów wolnostojących jest niezwykle szeroka. O tym jak trudno w nie utrafić architektom świadczy fakt, iż większość osób planujących budowę domu i tak narzeka na niewielki wybór odpowiadających im projektów. Odbiorcą pozostałych projektów (dotyczących bliźniaków, szeregówek i budynków wolnostojących) są niewielcy inwestorzy, budujący po kilka domów celem ich późniejszej sprzedaży.


Piętrówki budowane dla wielopokoleniowych rodzin to już przeszłość. Obecnie poszukiwane są przede wszystkim budynki parterowe. Na takie zapotrzebowanie odpowiadają biura architektoniczne. Wśród oferowanych projektów trzy czwarte z nich dotyczy właśnie domów parterowych. Większość z nich umożliwia adaptację poddasza w celu uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej.

Oferta projektów domów z płaskim dachem jest naprawdę śladowa. Niemal 98% projektów dotyczy domów z dachem skośnym. Trzeba jednak dodać, iż tylko w pewnej części jest to akurat kwestia mody i swego rodzaju odreagowania po socjalistycznym budownictwie. W wielu gminach miejscowe plany zagospodarowania nie pozwalają na zastosowanie płaskich dachów w budownictwie jednorodzinnym.

To też cię zainteresuje: Jak bezpiecznie kupić nową nieruchomość

Patrząc na dostępne projekty domów pod kątem przewidzianej w nich powierzchni użytkowej widać wyraźnie, iż dominującą grupę stanowią obiekty, w których zaplanowano od 100 do 200 m.kw. Taka powierzchnia zaspokoiłaby potrzeby mieszkaniowe większości rodzin. Z tego też względu niemal trzy czwarte oferowanych projektów dotyczy domów o takich parametrach. Zauważalną grupę stanowią także projekty dotyczące najmniejszych domów (do 100 m.kw. powierzchni użytkowej). Odpowiadają one za ok. 17% wszystkich oferowanych projektów. Mniej więcej co dziesiąty projekt dotyczy budynków mieszkalnych, w których dostępna powierzchnia użytkowa przekracza 200 mkw.

Istotne są również ceny - ile więc trzeba zapłacić za projekt domu? Kwoty są oczywiście mocno zróżnicowane w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Analiza ofert pozwala na określenie przeciętnej ceny projektu na ok. 2 300 zł. - Zaprezentowany przekrój dostępnej oferty projektów domów dobrze charakteryzuje gusta i potrzeby masowego odbiorcy. Osoby posiadające bardzo konkretną wizję swojego nowego domu mogą zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego. Oczywiście będzie wiązać się to ze znacznie wyższymi kosztami niż kupno gotowego projektu - mówi Agata Polińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom