Projekty domów w rzeczywistości nie tylko dotyczą tego, jak ma wyglądać nasz przyszły dom, lecz też tego, co znajdzie się na naszej działce. Projekt domu musi zawierać plan zagospodarowania terenu. Jest to plan przedstawiający projektowany budynek, wyrysowany na mapie do celów projektowych, wraz z zagospodarowaniem działki. Tę mapę sporządza geodeta, natomiast projektant proponuje, jak ta działka miałaby zostać zagospodarowana, a więc jest to dom, z uwzględnieniem garażu, wiaty śmietnikowej, podjazdów, wszelkich niezbędnych przyłączy itp.
Nasz kolejny poradnik: Jaka ekspozycja okien w mieszkaniu lub domu jest najlepsza
Projekt domu gotowy i indywidualny
Projekty domów mogą być gotowe lub indywidualne, czyli na zamówienie. To klient decyduje o wyborze projektu domu. Gotowy projekt domu jest tańszy, lecz jednocześnie powtarzalny, ale i tak nie jest wydawany od ręki, ponieważ wymaga adaptacji (chodzi nie tylko o powierzchnię i położenie działki, na jakiej ma stanąć, lecz również o przepisy prawne). Za indywidualny projekt domu zapłacimy więcej, ale taki właśnie projekt domu pozwoli lepiej „dopasować" go do specyfiki działki oraz wskazówek i życzeń klienta. Warto wiedzieć, że w projekcie gotowym architekt również może wprowadzać indywidualne zmiany, jednak za każdą z nich zapłacimy dodatkowo.
Jakie projekty domów można dostać
Ile pomysłów inwestorów, tyle projektów nowoczesnych domów. Można zatem wybrać choćby projekty domów parterowych, projekty domów z bali, projekty domów z poddaszem. Dostępne – i jako gotowe, i na zamówienie – są ponadto projekty małych domów, projekty domów jednorodzinnych, projekty domów tanich w budowie, projekty domów na wąską działkę, projekty domów z kosztorysem czy wreszcie projekty domów piętrowych. Projekty domów z wizją też znajdziemy, choć bardziej wyszukane pomysły łatwiej będzie zrealizować, zamawiając projekt indywidualny.