Dom bez pozwolenia. Od 2023 r. koniec z ograniczeniem metrażu
Od 2023 r. całkowicie zniknie konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku wznoszenia domu jednorodzinnego – zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Jak donosi serwis finanse.wp.pl, budynek stawiany na zgłoszenie będzie mógł mieć dowolny metraż, a nie – jak teraz – maksymalnie 70 m kw. Dla wszystkich marzących do domu oznacza to znaczne uproszczenie biurokracji.
– To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – zachwala nowe rozwiązanie Buda cytowany przez gunb.gov.pl.
Jak podał rząd, od przyszłego roku pozwolenie na budowę nie będzie wymagane, jeśli:
- inwestor chce zbudować dom jednorodzinny,
- budynek ma maksymalnie dwie kondygnacje,
- dom powstaje na własny użytek (służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora).
Jak widać, z powyższych zasad wynika, że z uproszczonych procedur dotyczących domu bez pozwolenia nie będą mogli korzystać deweloperzy stawiający budynki w celu ich natychmiastowej sprzedaży.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Metalurgia Gwoździe Walcowane Pierścieniowo Ocynkowane 3.5x80mm ...
Jakie formalności przy budowie na zgłoszenie?
Na razie nie podano jeszcze wszystkich szczegółów nowego rozwiązania. Wiadomo już jednak, że inwestor będzie dokonywał zgłoszenia z projektem, a przy budowie obowiązkowe będzie zatrudnienie kierownika budowy. To kluczowa różnica w porównaniu z obecnymi przepisami, gdyż przy domach bez pozwolenia do 70 m kw. kierownik nie jest wymagany. Dodatkowo zniknie konieczność zatwierdzenia przez urzędników projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu.
Zmiany obejmą też końcową fazę budowy domu. Jak podano, w przypadku domów bez pozwolenia obowiązywać będzie uproszczona procedura odbioru – tylko kierownik budowy będzie musiał zaświadczyć, że budynek nadaje się do użytkowania. To również powinno zauważalnie przyspieszyć zamieszkanie „na swoim”.
Zapowiedziane zmiany brzmią atrakcyjnie i są ewidentną kontynuacją trendu deregulacji w budowlance, który trwa już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero czas pokaże, czy zainteresowanie budową domu bez pozwolenia rzeczywiście będzie duże. Jak dotąd mimo uproszczenia przepisów dużych zmian nie było – w ciągu 6 miesięcy od umożliwienia budowy domów na zgłoszenie do 70 m kw. Polacy dokonali tylko 364 takich zgłoszeń. Trudno jednak powiedzieć, na ile ma to związek z samymi przepisami budowlanymi, a na ile z rosnącymi od miesięcy cenami materiałów budowlanych.
Warto dodać, że od 24 czerwca 2022 r. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można pobrać darmowe projekty domów do 70 m kw.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen