Dom autonomiczny na jałowym biegu

(Lid)
Dom autonomiczny na jałowym bieguGotowy do zamieszkania, ale ciągle pusty - dom autonomiczny w Podzamczu Chęcińskim, na zdjęciu fragment salonu i kuchnia.
Dom autonomiczny na jałowym bieguGotowy do zamieszkania, ale ciągle pusty - dom autonomiczny w Podzamczu Chęcińskim, na zdjęciu fragment salonu i kuchnia. archiwum Echa Dnia
Miesiąc minął od oddania domu autonomicznego, ale do tej pory nie rozpoczęły się w nim badania i nikt w nim nie mieszka.

6 listopada w obecności marszałka województwa i wicestarosty oddano eksperymentalny dom: ma on być samowystarczalny pod względem produkowania ciepła i prądu oraz odzyskiwania wody. Projekt realizowany był przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii według koncepcji Instytutu Budownictwa Autonomicznego Wahlberg i Spółka.

Dowiedz się: Co kryje się pod pojęciem dom autonomiczny 

– To miejsce obrazuje wyzwania współczesnego świata – mówił marszałek województwa, Adam Jarubas. – Ta inwestycja pokazuje również, że efektywność energetyczna nie jest ideą fix.
Budowa domu wbrew początkowym zapewnieniom trwała bardzo długo, teoretycznie powinna zająć kilka miesięcy, a trwała ponad rok.

– W ubiegłym tygodniu mieliśmy ostatnie odbiory – przyznaje prezes zarządu ŚCiTT Łukasz Bilski. Prezes wyjaśnia, że nie rozpoczęły się badania, bo o nich postanowi Rada Naukowa, którą powołał i która spotkała się raz 12 listopada.

– Spotkanie 12-osobowej rady naukowej, którą kieruje profesor Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, nastąpi po nowym roku – precyzuje dyrektor ds. nauki i rozwoju ŚCiTT Włodzimierz Grochal. – Wszystkie urządzenia w domu działają, jest on monitorowany, ale nikt w nim nie przebywa.
Zastanawiano się nad udostępnieniem domu rodzinie, ale: – Nie bardzo możemy to zrobić ze względów formalno-prawnych. Przez 2 lata nie możemy domu wynajmować, zresztą jak pogodzić mieszkanie z udostępnianiem na badania czy zwiedzanie? – mówi.

Zwolennikiem pomysłu, by w domu zamieszkała rodzina, jest Zofia Wahlberg. – Na zachodzie funkcjonują takie livinglaby – mówiła jeszcze przed oddaniem domu autonomicznego. – To jedyny sposób by sprawdzić czy to, co założyliśmy sprawdza się w codziennym życiu.
Póki co osoby zainteresowane wykorzystaniem najnowszych technologii nie mają możliwości zwiedzania domu, który kosztował 1 200 tys. zł. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom