Co to jest dom autonomiczny

Lidia Cichocka
Zofia Wahlberg- Staw przed domem będzie zasilany wodą odzyskiwaną z domu - wyjaśnia Zofia Wahlberg.
Zofia Wahlberg- Staw przed domem będzie zasilany wodą odzyskiwaną z domu - wyjaśnia Zofia Wahlberg. Dawid Łukasik
Zgodnie z koncepcją autonomii energetycznej źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla budynku będą słońce i wiatr. Dopuszczamy wspomaganie źródła ciepła ogrzewaniem kominkowym.

Dom autonomiczny to pomysł dwóch osób. Twórcami są: 

  • Doktor Ludomir Duda – termodynamik absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu patentów w tym rewelacyjnej w skali światowej mgłowej technologii gaszenia pożarów Telesto®. Pionier ekologicznego budownictwa i rolnictwa, popularyzator idei budownictwa energooszczędnego, inicjator budowy pierwszej w Polsce korzeniowej oczyszczalni ścieków dla budynku użyteczności publicznej. Organizator i pierwszy prezes Fundacji Poszanowania Energii.
  • Zofia Wahlberg – pochodzi z Daleszyc. Współwłaścicielka Olimax New Technology, firmy produkującej nawozy i absorbanty oraz Instytutu Budownictwa Autonomicznego Wahlberg i Spółka

Zrównoważony w sensie środowiskowym budynek będzie wyposażony w technologie aktywnego pozyskiwania energii odnawialnej na potrzeby domu w odróżnieniu od budynków pasywnych. Ścieki oczyszczane będą we własnej oczyszczalni, woda deszczowa będzie w całości wykorzystana na działce. Konieczne będzie tylko podłączenie do sieci wodociągowej i elektrycznej - głównie w celu sprzedaży nadwyżek produkowanego w kolektorach i przez mikroturbinę wiatrową prądu.

Utrzymanie tego domu nic nie kosztuje

Pierwszy autonomiczny dom powstanie w województwie świętokrzyskim. Jedynym źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla budynku będą słońce i wiatr. Jedyne dodatkowe źródło ciepła to kominek. – Jego budową zainteresowani są Szwedzi, ale ja się uparłam, że to będzie tutaj – mówi Zofia Wahlberg, która wspólnie z doktorem Ludomirem Dudą stworzyła projekt takiego domu. Jego największą zaletą jest samowystarczalność energetyczna.

Zobacz również: Projekty domów energooszczędnych

– Mój udział w projekcie domu zaczął się od dachu a konkretnie od pomysłu na pokrycie jednej jego strony mchem – wyjaśnia pani Zofia.– To świetny izolator termiczny.

Zofia Wahlberg wspólnie z Krystyną Bojko prowadzi firmę Olimax NT zajmującą się produkcją nawozów i absorbantów. – Ale zainteresowania mamy znacznie szersze, na przykład konopie siewne, które mają bardzo wszechstronne zastosowanie jako paliwo energetyczne, izolator, włókno a także roślina lecznicza. Próbuję przekonać świętokrzyskich rolników, że ich uprawa się opłaca, ale na razie w całym województwie nie ma nawet jednej plantacji. Pewnie dlatego, że potrzebne są duże areały, a ludziom trudno się skrzyknąć i współpracować. Mam nadzieję, że z autonomicznym domem pójdzie lepiej.

Dom to wspólny pomysł Olimaxu i doktor Ludomira Dudy, termodynamika zafascynowanego technologiami, które pozwalają oszczędzać energię, wodę. – Poznaliśmy się przez znajomych, którzy mają hybrydową oczyszczalnię ścieków. Ludomir zaprojektował kilka fantastycznych rozwiązań, na przykład oczyszczalnię korzeniową, która z powodzeniem działa od 20 lat – dodaje Wahlberg.

Razem, już jako Instytut Budownictwa Autonomicznego Wahlberg i Spółka opracowali projekt domu, który wykorzystuje słoneczną energię do ogrzewania, podgrzewania wody, sam wytwarza prąd. – Nie stosujemy żadnych nowych technologii, wykorzystujemy te, które są znane od kilkunastu lat, tyle, że połączyliśmy je w całość – mówi doktor Duda. Turbina wiatrowa i kolektory hybrydowe produkują ciepło i prąd wystarczające do ogrzania budynku rodzinnego. Ciepło jest kumulowane w zasobnikach pod domem. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym, w którym wystarczy napalić raz na 4–5 dni w okresie, kiedy nie ma słońca.

Warto wiedzieć: Większe dopłaty do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania 

Dom może być budowany w jednej z trzech technologii: ściany z betonu ocieplane styropianem lub z prasowanego drewna także ocieplane styropianem, doktor Duda właśnie zgłosił wniosek by opatentować tę technologię. – Opracowujemy także zastąpienie styropianu konopiami siewnymi – dodaje Wahlberg. – Taki dom zestawia się błyskawicznie – w ciągu dnia. Stoi on nie na fundamentach, które nie wiadomo jak dobrze izolowane wyprowadzają ciepło, ale na płycie, która świetnie izoluje.

Nagrodzony projekt domu

Projekt domu otrzymał w ubiegłym roku dwie znaczące nagrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Polish Green Building Council, które doceniły jego zalety. Nie oni jedni. Projekt i technologia zachwyciły Szwedów.
– W przyszłym tygodniu mamy spotkanie na uniwersytecie w Lund, Szwedzi są wykorzystać naszą technologię do budowy akademików – mówi Wahlberg. – Międzynarodowy Instytut Ochrony Środowiska prosi o projekt modułowego domu w tej technologii o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, który można by stawiać na przykład na terenach nawiedzonych trzęsieniami ziemi. Zrobimy to, ale najpierw dom musi powstać tutaj.

Pani Zofia pochodzi z Daleszyc. Stąd w 1981 roku wyjechała do Szwecji. – Miałam 25 dolarów, czteroletnią córkę i dobrą znajomość angielskiego. Zawdzięczałam ją mojej nauczycielce Marii Makowskiej. Postanowiłam pojechać za chlebem – mówi o tamtej decyzji. Po dwóch latach świetnie mówiła po szwedzku i pracowała jako tłumacz, między innymi na policji pomagając kontaktować się z rodakami, którzy popadali w tarapaty.

– Z tłumaczeń, poznawania coraz to nowych ludzi wzięło się moje zainteresowanie nawozami i absorbantami – wyjaśnia. – Olimax stworzyłyśmy we dwie, z Krystyną Bojko w 1997 roku w Szwecji. Teraz działamy tam i tu, pod Kielcami.

Olimax sprzedaje swoje produkty po całym świecie, jest w Australii i Nowej Zelandii, w ubiegłym tygodniu Wahlberg podpisała kontrakt w Dubaju. Zdobyła fundusze i rozbudowuje bazę w Bilczy, by produkować nawozy mikroelementowe z wykorzystaniem nanowody.

– Autonomiczny dom to kolejny pomysł. Chcę żeby powstał tutaj, bo stąd mi nogi wyrosły i tu ciągnę z powrotem – mówi Zofia Whalberg.

Rozmowy z władzami województwa, którym zaproponowaliśmy taką inwestycję – budowę przykładowego domu trochę trwały, ale ostatecznie wybrano lokalizację: dom stanie w Podzamczu Chęcińskim na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Każdy będzie mógł przekonać się jak to działa.

Swego entuzjazmu dla pomysłu budowania domów autonomicznych nie kryje marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
– Bardzo mi zależy, by u nas powstał pierwszy taki dom w Polsce – mówi. – Idealnie wpisuje się w naszą strategię zielonej gospodarki a także w priorytety Unii. W kolejnym okresie Unia Europejska dofinansowywać będzie działania związane z efektywnością energetyczną, takie jak dom autonomiczny.

Marszałek podkreśla jeszcze jedną istotną zaletę domu: to, że jest tani w utrzymaniu i budowie. Metr domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych (bez białego montażu, ale ze wszystkimi instalacjami, kolektorami i turbiną) kosztuje do 3,5 tysiąca złotych. – To jest propozycja dla młodych ludzi – mówi marszałek.– Taniej można wybudować własny dom. W ten sposób obalamy też stereotyp, że coś co jest oszczędne w użytkowaniu wymaga ogromnych nakładów.

Pieniądze na budowę da województwo i prace powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wewnątrz będzie działało laboratorium termodynamiki. – Chodzi o to by każdy mógł je zwiedzić, samemu przekonać się o kosztach utrzymania takiego domu, by zobaczył jak nasze pomysły sprawdzają się w praktyce i zaczął tak budować z korzyścią dla własnej kieszeni i środowiska – dodaje Zofia Wahlberg.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom