Dalszej pomocy kredytobiorcom na razie nie będzie? Kaczyński: „Wakacje kredytowe to pomoc daleko idąca; tyle w tym momencie można zrobić”

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości dalsza pomoc kredytobiorcom mogłaby wymagać podniesienia podatków.
Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości dalsza pomoc kredytobiorcom mogłaby wymagać podniesienia podatków. Mariusz Kapala / Polska Press
– Wakacje kredytowe to pomoc daleko idąca; tyle w tym momencie można zrobić – tak prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział w niedzielę w Żywcu na pytanie o to, czy planowana jest dalsza pomoc kredytobiorcom. Podkreślił, że dalsza pomoc wymagałaby zwiększenia podatków, a tego rząd nie chce robić.

Spis treści

Kaczyński: żeby bardziej pomóc kredytobiorcom, musielibyśmy podnieść podatki

Osoby spłacające kredyt hipoteczny od miesięcy zmagają się coraz wyższymi ratami, rosnącymi wskutek podnoszenia stóp procentowych. Kredytobiorcy mający problemy ze spłatą mogą skorzystać z kilku form pomocy, m.in. wakacji kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Na spotkaniu z mieszkańcami Żywca prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został zapytany, czy planowana jest jeszcze jakaś pomoc kredytobiorcom. W odpowiedzi Kaczyński przypomniał, że wprowadzono już wsparcie w postaci wakacji kredytowych.

– To jest pomoc naprawdę daleko idąca. My nie jesteśmy w stanie wszystkiego wziąć – bo za to płacą banki – na kasę państwową, bo ta kasa jest, proszę państwa, z waszych kieszeni. Czyli musielibyśmy zwiększyć podatki – powiedział prezes PiS.

Jak podkreśli Kaczyński, rządzący nie chcą podnosić podatków.

– Nie możemy wobec tego zapowiadać gruszek na wierzbie. Ja nie przyjechałem tutaj, żeby państwa wprowadzić w błąd –oświadczył zgromadzonym. – Pomagamy bardzo wyraźnie, te wakacje to jest bardzo duże zmniejszenie tego obciążenia, ale tyle w tym momencie można zrobić.

Chroń swoje dane i pliki

Kolejne formy wsparcia możliwe w przyszłości. Potrzeba świeżych pomysłów

Jak zaznaczył Kaczyński, jeśli ktoś przedstawi pomysł na pomoc kredytobiorcom, który nie będzie powodował konieczności zwiększenia podatków, to rząd będzie gotowy go zrealizować.

– Ja w tej chwili takiego pomysłu nie mam, być może ktoś z moich koleżanek i kolegów pracujących w Ministerstwie Finansów jakiś taki pomysł ma. Jeżeli ma, to na pewno będziemy chcieli go zrealizować – dodał.

Przypomnijmy, że klienci banków od 1 sierpnia br. mogą korzystać z wakacji kredytowych, czyli możliwości zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. (PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Marek Szafrański

reb/ szf/ dki/

Oprac. PZ

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom