Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Rata kredytu jest za wysoka i nie wiesz, co zrobić? Masz problem ze spłatą? Złóż wniosek o dodatkowe środki

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Problem ze spłatą kredytu może być wynikiem nieprzewidzianych życiowych sytuacji
Problem ze spłatą kredytu może być wynikiem nieprzewidzianych życiowych sytuacji 123rf
Kredyt oraz problemy z jego spłatą najczęściej są efektem nieprzewidzianych życiowych sytuacji. Może to być np. utrata pracy. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, a raty kredytów rosną. Z dnia na dzień w domowym budżecie może nie wystarczyć środków na ratę kredytu. Jeżeli też masz problem ze spłatą, możesz skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jak uzyskać wsparcie, kiedy można z niego skorzystać, gdzie złożyć stosowne dokumenty? Wyjaśniamy.

Każdy, kto posiada kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem zauważył, że raty kredytów są wyższe. Wszystko to za sprawą podwyżek stóp procentowych, o których zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Może to sprawić, że wiele osób będzie miało problem ze spłatą całości swojego zobowiązania. Jedną z metod wyjścia z problemu może być otrzymanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – dla kogo jest przeznaczony?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał z myślą o kredytobiorcach mających problem ze spłatą zobowiązań. Jest to program rządowy program mający pomagać kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej, którzy muszą spłacać raty kredytu. To doraźna pomoc, którą trzeba zwrócić.

Środki z funduszu mogą również zostać przeznaczone dla osób, które sprzedały nieruchomość, na którą wcześniej wzięły kredyt, a pozyskane w ten sposób pieniądze nie pozwoliły w całości pokryć zaciągniętego zobowiązania.

Aby móc uzyskać pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, osoba starająca się o wsparcie musi spełnić co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • w dniu złożenia wniosku o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu dla kredytobiorcy wynoszą więcej, niż 50 proc.,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza dwakroć podwyższonych kwot dochodów wynikających z ustawy o pomocy społecznej (w przeliczeniu na jednego członka rodziny lub na osobę samotną).

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jeśli jesteś jedną z tych osób, nie skorzystasz ze wsparcia

W pewnych przypadkach uzyskanie pieniędzy z funduszu nie będzie możliwe. Stanie się tak, jeżeli kredytobiorca z własnej inicjatywy zrezygnował z pracy lub z własnej winy ją stracił.

Choć kredyt mógł być ubezpieczony z tytułu utraty pracy – o wsparcie będzie można się starać, dopiero kiedy zakończy się wypłacanie świadczenia ubezpieczeniowego.

Gdy kredyt był jeden, a kredytobiorców kilku - wsparcie uzyska tylko jeden z nich. Wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, w której zakończyło się udzielanie pomocy jednemu z nich, i trwało krócej, niż 17 miesięcy. Razem czas pomocy każdemu z nich nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Posiadanie większej ilości mieszkań lub domów, niż 1 także wyklucza możliwość otrzymania wsparcia. Dotyczy to także osób posiadających prawo do mieszkania lub domu spółdzielczego, albo tych, którzy wynajmują komuś nieruchomość.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – gdzie złożyć wniosek?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Mimo to wniosek o pomoc składa się w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Bank na rozpatrzenie wniosku ma 21 dni, jeżeli dokument nie był kompletny, konieczne będzie uzupełnienie formalnych braków.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak wygląda wypłata środków?

Comiesięczna pomoc może być wypłacana maksymalnie przez 36 miesięcy. Miesięcznie wypłacana kwota może wynieść do 2 000 zł, a pomoc w sumie nie może przekroczyć 72 000 zł. Gdyby kredytobiorca sprzedał nieruchomość objętą wsparciem, środki musi zwrócić do 30 dni.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak wygląda zwrot środków?

Zwracanie środków do funduszu rozpoczyna się dokładnie dwa lata od momentu otrzymania ostatniej raty wsparcia. Na zwrot całości środków jest 12 lat (144 raty).

Skąd Fundusz Wsparcia Kredytobiorców bierze pieniądze?

Środki pozostające w dyspozycji Funduszu pochodzą z wpłat dokonywanych przez banki.

Wysokość wpłat na fundusz ustala Rada Funduszu na podstawie informacji z Komisji Nadzoru Finansowego proporcjonalnie do wielkości udzielnych przez bank kredytów mieszkaniowych, których opóźnienie w spłacie przekracza 90 dni.

Część środków Funduszu to zyski z zainwestowanych wolnych środków Funduszu oraz udzielonego wcześniej wsparcia, które zostało zwrócone.

Na jakiej podstawie prawnej działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparci Kredytobiorców działa na podstawie ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz niektórych innych ustaw. Wcześniej była to ustawa z 9 października 2015 r.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom