Weź wakacje kredytowe i nie martw się ratami. Kto może skorzystać z wakacji od spłaty kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak złożyć wniosek

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Z wakacji kredytowych można skorzystać w przypadku kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r.
Z wakacji kredytowych można skorzystać w przypadku kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Wakacje kredytowe może wziąć praktycznie każdy, kto spłaca złotówkowy kredyt hipoteczny. Jeśli chcesz na kilka miesięcy odpocząć od wysokich rat, nie czekaj – wniosek o wakacje można złożyć już teraz, bez wychodzenia z domu. Sprawdź, komu przysługuje możliwość zawieszenia spłaty i na jak długo można to zrobić. Podpowiadamy również, kto może otrzymać pomoc finansową z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz kiedy rząd planuje zlikwidować wskaźnik WIBOR.

Spis treści

Wakacje kredytowe w pigułce. Kto i od kiedy może z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty maksymalnie 8 rat kredytu hipotecznego w 2022 i 2023 r. Podczas korzystania z wakacji nie płaci się ani części kapitałowej, ani części odsetkowej raty – ponosi się jedynie ewentualne koszty ubezpieczenia kredytu. Okres kredytowania zostaje automatycznie przedłużony o czas trwania wakacji. Wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca 2022 r.

Żeby skorzystać z tej formy pomocy, wcale nie trzeba mieć problemów ze spłatą – wakacje są dostępne dla każdej osoby spłacającej złotówkowy kredyt hipoteczny. Obowiązują następujące zasady:

 • kredyt, który ma zostać zawieszony, musiał zostać zaciągnięty przed 1 lipca br., a termin jego spłaty musi mijać minimum 6 miesięcy po tej dacie,
 • z wakacji mogą skorzystać tylko osoby, które kupiły na kredyt nieruchomość na własne cele mieszkaniowe (mieszkanie, dom, działkę pod budowę domu),
 • wakacje można zastosować tylko do jednego spłacanego kredytu.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy – czytamy w rządowym serwisie podatki.gov.pl.

Na jaki okres można zawiesić spłatę rat?

Rządowe wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty łącznie 8 rat. Kredytobiorca sam decyduje, na jak długo zawiesza spłatę. Mogą to być:

 • maksymalnie 2 raty w okresie sierpień–wrzesień 2022 r.,
 • maksymalnie 2 raty w okresie październik–grudzień 2022 r.,
 • maksymalnie 4 raty w 2023 r. (w dowolnych miesiącach).

– Analitycy RealCo polecają także wykorzystanie tego okresu do nadpłacania kapitału. Bowiem założenie wakacji kredytowych pozwala na zawieszenie spłat też samych odsetek. Daje to więc możliwość spłaty kwoty pobranej z banku. W naszej ocenie właśnie z takiej opcji warto skorzystać, jeżeli nie chcemy płacić wysokich odsetek, a jedynie spłacać zobowiązanie – radzi Urszula Krukowska, kierownik działu sprzedaży i marketingu RealCo.

Idealny telefon do pracy i rozrywki

miejsce #1

Apple

Apple iPhone XR 64GB Biały

3 315,92 zł1 585,00 zł-52%
miejsce #2

Apple

Apple iPhone SE 2020 64GB Czerwony

2 730,78 zł1 899,00 zł-30%
miejsce #3

Apple

Apple iPhone 12 Mini 64GB Czarny Black

3 874,90 zł2 992,00 zł-23%
miejsce #4

Apple

Apple iPhone SE 2020 128GB Biały

2 599,00 zł2 198,99 zł-15%
miejsce #5

Apple

Apple iPhone 12 Mini 128GB Niebieski Blue

3 799,00 zł3 249,00 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

O szczegóły składania wniosku o wakacje kredytowe najlepiej pytać w banku, który udzielił kredytu hipotecznego, gdyż różne instytucje finansowe mogą mieć w tym zakresie różne procedury. Ogólnie rzecz biorąc wniosek składa się w banku, gdzie spłacane jest zobowiązanie. Można to robić zarówno w formie elektronicznej (mailowo lub za pośrednictwem formularza na stronie banku), jak i papierowej. Bank musi oferować możliwość złożenia wniosku online.

Nie ma jednego odgórnego wzoru wniosku. Wniosek powinien zawierać:

 • dane klienta,
 • dane kredytodawcy,
 • oznaczenie umowy,
 • okres lub okresy zawieszenia spłaty,
 • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • klauzulę o tym, iż powyższe oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Przy wypełnianiu wniosku online należy zwrócić uwagę, żeby z listy dostępnych wniosków wybrać ten właściwy. Część banków oferuje bowiem własne wakacje kredytowe, niezwiązane z ustawowymi i oparte na innych zasadach – łatwo więc o pomyłkę.

W ciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy – tłumaczy rząd na podatki.gov.pl.

Brak potwierdzenia z banku nie wpływa na rozpoczęcie wakacji – to jedynie informacja dla klienta.

Te zasady dotyczące wniosków musisz znać

Co ważne, wakacje zaczynają obowiązywać od momentu wpłynięcia wniosku. Bank nie może żądać złożenia go przed dniem, gdy pobrana zostaje z konta rata za ten miesiąc. Jeśli bank zdąży ściągnąć płatność z konta, a później klient złoży wniosek o wakacje, pobrana kwota powinna zostać mu zwrócona.

Bank nie może także żądać, żeby klient składał osobny wniosek o wakacje kredytowe w każdym kwartale albo co miesiąc. Zgodnie z przepisami wystarczy, że kredytobiorca zrobi to raz.

– Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych aby ulżyć konsumentom – wyjaśnia Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

W razie wątpliwości co do wakacji kredytowych klienci banków mogą kontaktować się telefonicznie z biurem Rzecznika Finansowego, który odpowie na wszystkie pytania.

– Pamiętajmy także, że wakacje kredytowe nie zamykają nam możliwości ubiegania się o środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jednak oba rozwiązania nie mogą być ze sobą połączone i aktywnie wykorzystywane w jednym miesiącu – radzi Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Dla kogo pomoc finansowa?

Rząd przypomina klientom banków, że w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania można wnioskować o środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Osoby mające trudności ze spłatą rat mogą (po złożeniu wniosku online) przez 3 lata otrzymywać co miesiąc dopłatę w wysokości do 2000 zł. Jak podano, 1/3 tej kwoty (22 tys. zł) może zostać w przyszłości umorzona. Jak zapowiedział rząd, wsparcie z FWK przeznaczone jest dla osób, które spełniają 1 z 3 warunków:

 • miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów,
 • co najmniej jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej,
 • miesięczny dochód na osobę po odjęciu kosztów kredytu jest nie większy niż 1552 zł (gospodarstwa domowe jednoosobowe) lub 1200 zł (gospodarstwa wieloosobowe).

Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK – podaje rząd.

Likwidacja wskaźnika WIBOR od 2023 r.

Zastąpienie bankowego wskaźnika WIBOR innym, bardziej sprawiedliwym to kolejne planowane rozwiązanie. W założeniu ma ono sprawić, że łącznie raty polskich kredytobiorców obniżą się o ok. 1 mld zł. WIBOR miałby przestać istnieć od 1 stycznia 2023 r.

– Apelowaliśmy o to, żeby banki wypracowały bardziej sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu – wyjaśnił premier.

Warto jednak zauważyć, że banki już przed ogłoszeniem tej decyzji przestrzegały przed manipulowaniem przy WIBOR-ze. Przykładowo Związek Banków Polskich nazwał taki krok „nieodpowiedzialnym populizmem”.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Tej zimy będzie ciepło. Zapewnia Anna Moskwa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej RegioDom
Dodaj ogłoszenie