Cytrusy – właściwości. Dlaczego warto jeść owoce cytrusowe?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Cytrusy na zdrowieCytrusy cenimy nie tylko za smak, ale i za to, że dostarczają wielu składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Najważniejszym z nich jest witamina C. Wspomaga ona system immunologiczny w walce z zarazkami, wirusami i pasożytami oraz wolnymi rodnikami.
Cytrusy na zdrowieCytrusy cenimy nie tylko za smak, ale i za to, że dostarczają wielu składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Najważniejszym z nich jest witamina C. Wspomaga ona system immunologiczny w walce z zarazkami, wirusami i pasożytami oraz wolnymi rodnikami. belchonock (123RF)
Cytrusy dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym zyskały wielką popularność. Sięgamy po nie szczególnie często w okresie przeziębień i zachorowań na grypę. Dlaczego warto jeść cytrusy? Zobacz, jak owoce cytrusowe wpływają na naszą odporność.

Cytrusy są źródłem wielu witamin, na które zapotrzebowanie wzrasta szczególnie w kresie jesienno-zimowym. Owoce cytrusowe są istną bombą witaminową, a do tego smakują o niebo lepiej od tabletek, syropów i wzmacniających suplementów. Przedstawiamy najpopularniejsze cytrusy i piszemy, co wartościowego one w sobie kryją.

Polecamy poradnik:Jak uprawiać cytrusy w domu

Pomarańcze

Niektórzy mawiają, że pomarańcze to jedne z najsłodszych i najsmaczniejszych lekarstw. Mają rację, bo pomarańcza śmiało może konkurować z wybranymi lekami na przeziębienie. Owoc ten zawiera spore pokłady witaminy C, która wspomaga nasz organizm w walce z kaszlem, katarem i bolącą głową, czyli z objawami przeziębienia. Ta sama witamina działa przeciwzmarszczkowo, gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. Witamina C jest bowiem silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed starzeniem się skóry. W pomarańczach znajdują się również witaminy z grupy B, które są zalecane na skołatane nerwy i lepszy nastrój (wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego) oraz potas, usprawniający pracę mięśni, zapobiegający obrzękom oraz regulujący ciśnienie krwi. Dieta z pomarańczami w składzie dobrze wpływa na przemianę materii. To z kolei za sprawą błonnika pokarmowego. 

Cytrusy zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn. Dzięki temu regulują pracę jelit i wywierają pozytywny wpływ na układ trawienny.
Cytrusy zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn. Dzięki temu regulują pracę jelit i wywierają pozytywny wpływ na układ trawienny. Fot. 123RF

Warto wypróbowaćDomowe sposoby na przeziębienie 

Mandarynki

Kryją w sobie sporo witaminy A, która oddziałuje korzystnie na nasze oczy, chroni m.in. przed jaskrą i zaćmą. Znana jest też z tego, że wzmacnia organizm, wspierając go w walce z przeziębieniem, ponieważ obniża możliwość złapania infekcji. Mandarynki powinny być też spożywane przez osoby chore na cukrzycę typu B, ponieważ owoce te nie obciążają chorej trzustki. Oprócz potasu, w mandarynkach jest też sporo wapnia, odpowiadającego za mocne kości i zdrowe zęby. Mandarynki to również źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów).

Grejpfruty

Jedzenie grejpfrutów też pomaga w walce z przeziębieniem. To przede wszystkim za sprawą występującej w nich witaminy C. W tych owocach jest też sporo dobroczynnego potasu i antyoksydantów. Dieta grejpfrutowa ponadto przyspiesza przemianę materii, oddziałuje pozytywnie na wątrobę i nerki, wspomaga także prawidłową pracę serca i odpowiedni poziom ciśnienia, a także na właściwy poziom cholesterolu. Uwaga! Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać grejpfruty w ograniczonych ilościach, ponieważ owoc ten może interferować z wieloma lekami. 

Cytryny

Choć witaminę C najczęściej kojarzymy właśnie z cytryną, to warto wiedzieć, że są jednak owoce i warzywa, które zawierają jej znacznie więcej, należą do nich choćby czerwona papryka i koperek.

Warto przeczytać: Jakie warzywa i owoce zawierają najwięcej witaminy C 

Tymczasem niedoceniane są inne wartości odżywcze i właściwości cytryn. Cytrusy te zawierają dużo potasu, fosfor i magnez. Poza tym mają w swoim składzie silne przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki i utrzymujące świeży wygląd cery.

Limonki

Limonka (limetka), zwana kuzynką cytryny, wspomaga pracę wątroby i chroni żołądek, korzystnie oddziałuje na układ nerwowy (uspokaja, wzmacnia koncentrację). Pomaga prawidłowo funkcjonować układowi pokarmowemu, m.in. zapobiegając biegunkom oraz zaparciom. Jest jednocześnie cennym źródłem witaminy C oraz antyoksydantów, tak powszechnych w cytrusach. Zawiera też m.in. potas oraz wapń. 

Więcej na temat: Limonka (limetka), jej właściwości, wartości odżywcze i witaminy 

Limonka (limetka) polecana jest w profilaktyce przeciwnowotworowej, ponieważ zawiera bioflawonoidy. Mają one właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to,
Limonka (limetka) polecana jest w profilaktyce przeciwnowotworowej, ponieważ zawiera bioflawonoidy. Mają one właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że niszczą wolne rodniki tlenowe, które odpowiadają za powstawanie nowotworów. Fot. congerdesign 

(Pixabay.com)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom