Limonka (limetka) – właściwości, wartości odżywcze i witaminy

Katarzyna Piojda
Limonka to mały owoc o wielkim znaczeniu. Szkoda, że nie zdobyła u nas takiej popularności, jak cytryna. Limonka to mały owoc o wielkim znaczeniu. Szkoda, że nie zdobyła u nas takiej popularności, jak cytryna.
Limonka to mały owoc o wielkim znaczeniu. Szkoda, że nie zdobyła u nas takiej popularności, jak cytryna. Limonka to mały owoc o wielkim znaczeniu. Szkoda, że nie zdobyła u nas takiej popularności, jak cytryna. Wokandapix (Pixabay.com)
Niektórzy uważają, że limonka (nazywana limetką) to niedojrzała cytryna. Są w błędzie. Te dwa owoce łączy pewne podobieństwo w wyglądzie i smaku, ale sporo też odróżnia limetkę od cytryny.

Limonka przywędrowała do nas prawdopodobnie z Azji, bo tam rosły limonkowe drzewa. Zanim dotarła do Europy, pokonała długą, ale i krętą, drogę. Cytryna jest od niej znacznie popularniejsza, ale to nie znaczy, że limonka jest gorsza od swojej żółtej koleżanki.

Limonka (limetka) jest mniejsza od cytryny i ma bardziej okrągły kształt, podczas gdy cytryna jest raczej nieco wydłużona. Skórka limetki ma podobną fakturę, ale inny kolor, bo zielonkawy. W smaku limonka jest kwaśniejsza od cytryny, poza tym jest też mniej soczysta.

Jakie witaminy ma limetka?

Cytryna kojarzy się z dużą zawartością witaminy C – i słusznie. Tymczasem spore pokłady tej witaminy występują też w limetce. Zielonkawy owoc w naszej codziennej diecie sprawia więc, że rzadziej przeziębiamy się i mniej chorujemy na grypę. To dzięki bakteriobójczemu działaniu witaminy C. Po sok z limetki powinny sięgać też kobiety ciężarne. Nie tylko po to, by zwiększyć swoją odporność, ale też dlatego, że spożywanie limonki ograniczy występowanie porannych mdłości.

PolecamyDrzewka cytrusowe w domu 

Limetka zawiera również dużą ilość witaminy A, która dobroczynnie wpływa m.in. na wzrok (pomaga chronić przed zaćmą). Witaminy z grupy B, które również ukrywają się w limonce, wspierają działanie układu nerwowego, a nawet poprawiają nastrój. Natomiast potas zawarty w tym owocu pomaga w lepszym funkcjonowaniu układu nerwowego, a wapń dba o zdrowe zęby i mocne kości. Limetka to również źródło magnezu, który wzmacnia mięśnie i łagodzi napięcie nerwowe.

Limonka oczyszcza organizm

Bioflawonoidy to substancje naturalne, które nadają kolor owocom. Limonka zawdzięcza im swoją zieloną barwę. Za sprawą tych substancji owoc ten jest traktowany jako pomocnik w walce z nowotworami. To dlatego, że w bioflawonoidy wykazują właściwości antynowotworowe. Spowalniają ponadto procesy starzenia. Substancje te wpływają korzystnie również na układ sercowo-naczyniowy. Komu we znaki dają się bóle stawów, ten tak samo powinien sięgać regularnie po ten mały, okrągły, zielonkawy owoc, gdyż wykazuje on właściwości przeciwzapalne, które są wykorzystywane w walce z reumatyzmem. 

Kto ma chorą wątrobę, powinien uwzględnić limonkę w swojej diecie, choćby w postaci świeżo wyciśniętego soku. Ona bowiem chroni wątrobę i wspomaga jej pracę. Przed laty stosowało się nawet limonkową kurację: mieszano oliwę z sokiem z limonki. Wypicie mikstury miało zagwarantować oczyszczenie wątroby, likwidację zaparć, ale również zbawienne oddziaływanie na pracę nerek. Pijąc natomiast wodę z limonką, w naturalny sposób oczyszczamy organizm od środka.

Limonka w diecie odchudzającej

Spożywanie limonki zalecane jest również w czasie odchudzania. Nie bez powodu osoby, które przeglądają artykuły na temat diet, często natykają się na zdjęcie ilustracyjne szklanki wody z plasterkiem limonki. Kto ma w planach zrzucić parę zbędnych kilogramów, może pić po minimum pół szklanki wody (najlepiej przegotowanej letniej albo mineralnej, o temperaturze pokojowej) z limonką, na czczo, przed pierwszym śniadaniem. Napój gasi pragnienie. Jeśli ktoś jednak stwierdzi, że to za kwaśne, może dodać łyżeczkę miodu. Taki napój nie tylko pomoże w odchudzaniu, ale także usunie toksyny z organizmu. Z jelit zostaną wypchnięte resztki jedzenia, które dostały się tam dzień wcześniej.

Po limetkę chętnie sięgają też barmani. Używają jej do drinków (np. mojito), nie tylko jako ozdobę brzegów kieliszków, ale też dla walorów smakowych. Wyśmienicie smakuje też herbata z sokiem z limonki. Jej sok wykorzystuje się ponadto do deserów, surówek i do pieczonych lub smażonych mięs, by nadać im oryginalnego smaku.

 

Limonka jest świetnym dodatkiem do napojów - od zwykłej wody i herbaty, po drink mojito.
Limonka jest świetnym dodatkiem do napojów - od zwykłej wody i herbaty, po drink mojito. Fot. Olena Talberg (123RF)

Obejrzyj wideo: Orzeźwiająca woda z cytryną, pomarańczą i limonką 

Limonka na półce z kosmetykami

Szampony z limonką w składzie są polecane do włosów przetłuszczających się. Wyciąg z limonki działa bowiem jak tonik na skórę głowy i włosy. Na wągry, pryszcze, przebarwienia oraz zatkane pory można stosować za to krem limonkowy. Jest on przeznaczony do cery tłustej i mieszanej, regeneruje naskórek. W sprzedaży są także limonkowe kremy przeciwzmarszczkowe. Kremy pod oczy niekiedy zawierają limetkę, ponieważ ta likwiduje cienie pod oczami. Dostępne są również płyny do kąpieli i limonkowe żele pod prysznic. Oczyszczają i regenerują skórę.

Minusy dla limetki

Minus, który trzeba przyznać limonce, a którego nie dostanie cytryna, przyznaje się za jej trwałość. Limetka z reguły psuje się szybciej, niż cytryna. Cytryna jest zresztą wydajniejsza. Aby uzyskać szklankę soku z cytryny, trzeba wycisnąć go przeważnie z 2–3 owoców. Jeżeli zażyczymy sobie sok z limetki, potrzebne będą przynajmniej 4 limetki.

Należy uważać, żeby w upalne dni nie poparzyć się... limonką. Tak może się zdarzyć, gdy np. na świeżym powietrzu będziemy kroili limonkę, sok znajdzie się na naszych dłoniach, nie zmyjemy go, a będziemy na pełnym słońcu. Okazuje się, że sok z limetki w dłuższym kontakcie ze słońcem może przyczynić się do poparzenia skóry i powstania blizn. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom