Ocet jabłkowy możesz robić sam! Polecamy przepis. Poznaj niezwykłe właściwości octu jabłkowego i sprawdź, jak go wykorzystać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ocet jabłkowy można zrobić w domu. Wymaga tylko trzech składników.
Ocet jabłkowy można zrobić w domu. Wymaga tylko trzech składników. pixabay.com
Ocet jabłkowy to naturalny konserwant produktów spożywczych i kosmetyk do wrażliwej cery. Poznaj również jego inne zastosowania. Można go zrobić samemu w domu, a wystarczą do tego trzy składniki, które każdy ma.

Spis treści

W occie jabłkowym znajduje się sporo potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Inne pierwiastki, choćby sód oraz żelazo, też w nim występują. Podobnie, jak witamina A i witaminy z grupy B. Ocet jabłkowy dostarcza organizmowi ponad 50 biopierwiastków. To dzięki swojemu niezwykłemu składowi, równie niezwykłe jest zastosowanie octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy na astmę i alergie

Osoby mające problemy z oddychaniem, spowodowane astmą, mogą skorzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego, napary i inhalacje z niego bowiem oczyszczają zatoki. Gdy dopada przeziębienie, ból gardła, kaszel i gorączka, też można przypomnieć sobie o preparatach posiadających ocet jabłkowy w składzie, ponieważ on zahamuje rozwój choroby. Preparaty przeciwbólowe m.in. na migrenę, także mają w zestawieniu ocet jabłkowy. Alergicy śmiało mogą używać ocet jabłkowy. Osoby chorujące na miażdżycę także mogą stosować ten naturalny środek. On, w formie napoju, pomaga również pozbyć się kamieni nerkowych. Leczenie stawów przy współudziale tego octu też jest znane.

Ocet jabłkowa na ładną cerę

Ocet jabłkowy wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające. Oczyszcza cerę, pozostawiając ją rześką i gładką. Pomaga zwalczyć choroby skórne, jak trądzik, innego rodzaju wypryski, liszaje i wykwity skórne, a nawet łuszczycę, grzybicę i oparzenia słoneczne. Na wypadające i słabe, matowe włosy też poleca się ocet jabłkowy. Wszy i gnidy oraz pchły zlikwiduje. Picie wody z 1-2 łyżkami octu poprawi natomiast cerę, działając od wewnątrz. Warto również stosować specyfiki z octem jabłkowym w składzie w razie nadmiernej potliwości. To m.in. z tego powodu ocet ten jest składnikiem niektórych antyperspirantów. Infekcje intymne powinny zostać wyleczone za sprawką octu jabłkowego. Działa on również jak naturalny wybielacz zębów.

Ocet na zgrabną sylwetkę

Kto zamierza się odchudzać, może sięgnąć codziennie po szklankę (około 200 mililitrów) wody z dodatkiem 1–2 łyżek octu jabłkowego. Miksturę powinno się wypić przed jedzeniem. Ma ona pozytywny wpływ na przemianę materii oraz reguluje zaburzenia trawienne. Wspomaga pracę jelit.

Ocet na mszycę i chwasty

Okazuje się, że ocet jabłkowy może skutecznie zwalczyć mszyce, jest bowiem ekologicznym środkiem w walce z nią. Te drobne pluskwiaki potrafią zniszczyć rośliny ogrodowe, balkonowe i doniczkowe. To dlatego zaleca się oprysk octem jabłkowym, który pozostawi na roślinie specyficzny zapach, odstraszający mszyce. Oprysk octem jabłkowym sprawdza się w przypadku likwidacji chwastów ogrodowych.

Ocet w praniu

Kolory ubrań będą intensywniejsze, a plamy znikną z odzieży, jeżeli do pralki wlejesz pół szklanki tego octu. Podobne zastosowanie ma on w przypadku wyjątkowo zabrudzonych, matowych naczyń oraz kafli podłogowych i ściennych. Wtedy działa jak nabłyszczacz.

Ocet jabłkowy jako przyprawa

Sałatki i surówki, galarety, mięsa czy ryby albo zupy z kilkoma kroplami octu jabłkowego będą miały bogatszy smak i aromat.

Przepis na ocet jabłkowy

Przygotuj: 1 kilogram jabłek, 1 litr wody, 5 łyżek stołowych cukru. Umyte, obrane jabłka pokrój na ćwiartki, nie usuwając gniazd, tylko same ogonki. Ćwiartki przełóż do dużego garnka i zalej letnią wodą, wcześniej przegotowaną. Jabłka muszą znaleźć się pod wodą (jeśli wypływają, można je „ścisnąć" talerzykiem deserowym). Słoik przykryj gazą, ewentualnie czystym ręczniczkiem i przymocuj brzegi gumką albo sznurkiem. Odstaw słoik w ciemne, ale dosyć ciepłe miejsce, np. zimą – blisko grzejników.

Raz dziennie wymieszaj zawartość słoja drewnianą łyżką, aby powietrze dostało się do naczynia z jabłkami. Po 3–4 tygodniach ocet powinien być gotowy. Wówczas woda nie powinna być już z pianą i nie powinno być na niej bąbelków. Uzyskany płyn przelej przez gazę do wyparzonych butelek i je zakręć. Takiego octu nie trzeba przechowywać w lodówce. 

 

Przepis ocet jabłkowy własnej roboty jest bardzo prosty, ale jego przygotowanie wymaga cierpliwości.
Przepis ocet jabłkowy własnej roboty jest bardzo prosty, ale jego przygotowanie wymaga cierpliwości. wicherek (Pixabay.com)

Zaproś najbliższych do kuchni

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom