Chcesz mieć zdrowe pomidory, ogórki i inne warzywa? Wystarczy ten produkt ze sklepu spożywczego. Przepis na nawóz i oprysk z drożdży

Katarzyna Józefowicz
Kostka zwykłych drożdży to znakomity środek do oprysków oraz nawóz dla roślin.
Kostka zwykłych drożdży to znakomity środek do oprysków oraz nawóz dla roślin. pixabay, Katarzyna Laszczak
Drożdże kupimy w każdym sklepie spożywczym za kilka złotych. Okazuje się, że można wykorzystać nie tylko do pieczenia, ale kostka zwykłych drożdży piekarskich pomoże nam zdziałać cuda w ogrodzie. Można z nich przygotować nawóz, po którym rośliny będą rosły, cóż, jak na drożdżach. Ale to nie wszystko, bo jako oprysk pomogą nam zwalczyć choroby m.in. pomidorów, ogórków, ale też roślin ozdobnych. Sprawdź, jak zrobić oprysk i nawóz z drożdży.

Spis treści

Oprysk z drożdży zwalczy choroby roślin. Jak go zrobić?

Drożdże spożywcze można wykorzystać w ogrodzie. Sprawdzają się one między innymi jako środek ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Pomagają zwalczać m.in. szarą pleśń, zarazę ziemniaczaną, mączniaka. Działanie drożdży w tym przypadku polega na konkurowaniu z grzybami chorobotwórczymi o pokarm i przestrzeń oraz wydzielaniu substancji negatywnie wpływających na rozwój patogenów.

Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory, ogórki i inne rośliny

Wspomniane choroby grzybowe atakują wiele warzyw i roślin ozdobnych. Zaraza ziemniaczana to zmora m.in. pomidorów, szara pleśń niszczy m.in. truskawki i róże, a mączniak np. ogórki.

Oprysk z drożdży przygotujemy, rozpuszczając kostkę świeżych drożdży w 0,5 litra pełnotłustego mleka, a następnie rozcieńczając całość 10 litrami wody. Do gotowego płynu dodajemy łyżkę szarego mydła, które ułatwi utrzymanie się środka na roślinie. Tak przygotowanym preparatem możemy opryskiwać wszystkie zagrożone chorobami grzybowymi rośliny (zarówno użytkowe, jak i ozdobne). Robimy to nawet raz w tygodniu.

Drożdże jako naturalny nawóz. Kiedy i dlaczego nawozy sztuczne nie są wskazane?

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują oprócz wody i właściwego stanowiska również odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Oczywiście najprostszym sposobem na dostarczenie im substancji odżywczych jest użycie gotowych nawozów sztucznych. Ten wygodny sposób nawożenia ma oprócz zalet także wady. Jest wprawdzie szybki i łatwy, ale może prowadzić do przenawożenia roślin oraz powstania niekorzystnych zmian w podłożu (np. zasolenia).

Nawozy sztuczne są też szczególnie ryzykowne w uprawie ziół, owoców oraz warzyw, które kumulują w sobie związki chemiczne, oddając je później do naszego organizmu.

Polecamy także:

Lepszym rozwiązaniem w ogrodzie jest więc stosowanie nawozów organicznych lub naturalnych. Są one nie tylko bezpieczniejsze dla roślin (trudno je przedawkować), ale także dla nas samych. Warto wykorzystywać je głównie w uprawie roślin użytkowych. Dzięki temu nadmiar związków chemicznych nie trafi wraz ze zbiorami na nasze talerze. Osoby szukające naturalnych sposobów nawożenia roślin powinny sięgnąć po drożdże piekarskie.

Jakie drożdże wybrać do nawożenia roślin?

Nawożenie roślin drożdżami może wydawać się trochę dziwne, bo przecież kojarzą się nam one głównie z chlebem, wypiekami, piwem lub winem, jeśli jednak przyjrzymy im się bliżej, zrozumiemy, dlaczego mogą mieć więcej zastosowań.

Drożdże to nic innego jak grzyby odżywiające się cukrami prostymi. Znaczenie gospodarcze mają głównie pożyteczne drożdże szlachetne (bywają też inne drożdże np. chorobotwórcze, wywołujące m.in. choroby grzybicze), należące m.in. do gatunku Saccharomyces cerevisiae (np. piekarskie, winiarskie).

W sklepach spożywczych najpowszechniej dostępne są drożdże piekarskie i to właśnie ich powinniśmy użyć do nawożenia roślin.

Polecamy również poradniki:

Czym są drożdże piekarskie i jak działają na rośliny?

Drożdże szlachetne zawierają w sobie wiele dobrego. Są bogatym źródłem witamin (głównie wit. z grupy B), minerałów (przede wszystkim potasu oraz magnezu, wapnia i fosforu, ale też cennych mikroelementów jak np. selen, chrom, sód, cynk, żelazo), białek, aminokwasów i wielu innych ważnych związków organicznych, dlatego dla roślin mogą być bardzo cenne.

Zastosowanie drożdży jako nawozu, przyspiesza wzrost roślin i wspomaga rozwój ich systemu korzeniowego. Wspiera też rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, wypierając groźne grzyby chorobotwórcze.

Drożdże szlachetne są też dla roślin rodzajem mikoryzy (związku z grzybami), gdyż pomagają im przyswajać z podłoża cenne substancje odżywcze.

Nawóz z drożdży wspomaga też wzrost i rozwój siewek, dlatego z pewnością warto go wypróbować, tym bardziej że jest łatwy do przygotowania. Jeśli chcemy zrobić nawóz z drożdży, mamy do wyboru nawóz z drożdży niefermentowanych oraz fermentowanych.

Polecamy też: Nawóz ze skórek bananów. Radzimy, jak go zrobić i stosować

Nawóz z drożdży niefermentowanych. Jak go zrobić?

Aby uzyskać nawóz, wystarczy zalać rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich (zwykle ok. 100 g) dziesięcioma litrami ciepłej lub letniej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 1 godzinę. Po tym czasie nawóz jest już gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania. Płyn musi być ostudzony.

Warto przeczytać:

Nawóz z drożdży fermentowanych. Przepis

Innym sposobem na jego uzyskanie jest przygotowanie fermentowanego nawozu z drożdży. Cały proces trwa dłużej (ok. tygodnia), a gotowy preparat wymaga rozcieńczenia (w proporcji ok. 1:40), ale nawóz jest silniejszy.

Aby go otrzymać, rozdrobnioną, świeżą kostkę drożdży umieszczamy w dużym naczyniu i zasypujemy szklaną cukru. Po ok. 1-2 godzinach zalewamy całość 10 litrami letniej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy do sfermentowania na tydzień.

Gotowy płyn po rozcieńczeniu wodą stosujemy do podlewania wszystkich roślin uprawnych, zarówno w domu, jak i ogrodzie. Nierozcieńczony nawóz przyspiesza natomiast tworzenie się kompostu w kompostownikach.

Co podlewać nawozem z drożdży?

Nawóz z drożdży można stosować do różnego rodzaju roślin: ozdobnych, jadalnych, domowych i ogrodowych. [b]Można nim zasilać rośliny co około 2 tygodnie (nie częściej).

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom