Aktualna przeciętna (mediana) ceny metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wynosi 7045 złotych. Jej wartość spasła o 5,4 procenta w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest też jednocześnie najniższa od dwóch lat. Zwykle zmiana średniej ceny metra kwadratowego lokum w Warszawie nie przekraczała 2–3 procent. Dlatego różnica większa niż 5 procent jest ewenementem. Na razie nie sposób jednak ocenić, czy to jednorazowy wypadek i chwilowy spadek cen, czy może już trend. Z oceną trzeba zaczekać kilka miesięcy, by przyjrzeć się rynkowi dokładniej. Rzecz w tym, że przeciętna cena transakcyjna zależy od tego, jakie mieszkania się w danym mieście sprzedają.
Przeczytaj raport: NBP o sytuacji mieszkaniowej w pierwszym kwartale 2016
W przypadku stolicy jest tak, że jeśli np. deweloperzy zaczynają budować więcej mieszkań o podwyższonym standardzie i w atrakcyjnych lokalizacjach, to przeciętna cena transakcyjna rośnie, ale nie znaczy to wcale, że sprzedający swoje mieszkanie w wielkiej płycie Kowalski, otrzyma za nie więcej.
Ceny nieruchomości spadły ostatnio nie tylko w Warszawie
Kilkuprocentowy spadek zanotowaliśmy także w Białymstoku, Gdańsku i Olsztynie. Ceny mieszkań najbardziej zmieniły się jednak w Bydgoszczy (o 10 proc. w dół) i Łodzi (o 15,3 proc. w dół). Oba miasta charakteryzują się małą stabilnością notowań. Obserwując historyczne zachowanie cen na rynku mieszkaniowym, widać, że zwykle albo dynamicznie one rosną, albo szybko spadają. Z taką sytuacją mamy do czynienia i teraz.
Wyższe niż przed rokiem ceny są między innymi w Poznaniu (plus 5,4 proc.) i Szczecinie (plus 2 proc).
Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie
Czas oczekiwania na zmiany
Rynek mieszkaniowy znajduje się obecnie w swego rodzaju zawieszeniu. Z jednej strony stabilne ceny mieszkań i niesłabnący popyt ze strony kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych sprawiają, że rynek nadal dobrze się rozwija, a deweloperzy notują rekordy sprzedaży. Z drugiej jednak strony na horyzoncie pojawia się coraz więcej zagrożeń związanych np. ze zmianami w prawie i w zasadach działania rynku kredytowo-mieszkaniowego.
Przeczytaj: W ustawie o kredycie hipotecznym szykują się zmiany, które są krytykowane
Najwięcej w ostatnim czasie mówi się o nowym rządowym pomyśle znanym pod nazwą „Mieszkanie Plus". Jednym z filarów programu ma być budowa tanich mieszkań i wprowadzanie ich na rynek najmu z możliwością docelowego wykupu i to bez zaciągania kredytu i ryzyka z tym związanego. Choć z programu nie każdy będzie mógł skorzystać i tylko częściowo konkurował będzie on z rynkiem deweloperskim, to na pewno firmy działające w branży nie powinny go lekceważyć.
Planując swoją działalność deweloperzy powinni też brać pod uwagę sytuację na rynku kredytów hipotecznych (problemy z dostępnością dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, wzrost obowiązkowego wkładu własnego i zmiana podejścia banków związana z wprowadzeniem podatku bankowego) i możliwy jej wpływ na popyt na nowe lokale.
Warto wiedzieć: Zaczyna brakować pieniędzy w programie MdM
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?