Ustawa o kredycie hipotecznym – szykują się zmiany, które już są krytykowane

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kredyt hipotecznyMinisterstwo Finansów już opracowało projekt Ustawy o kredycie hipotecznym.
Kredyt hipotecznyMinisterstwo Finansów już opracowało projekt Ustawy o kredycie hipotecznym. Alexander Stein (Pixabay.com)
– Ministerstwo Finansów chce nałożyć na banki i klientów nowe, trudne do spełnienia obowiązki – ocenia Konfederacja Lewiatan.

W 2014 roku Parlament i Komisja Europejska wydały dyrektywę, że trzeba lepiej zabezpieczyć interesy kredytobiorców. Teraz nadszedł czas, żeby wcielić w życie te przepisy. To dlatego Ministerstwo Finansów opracowało projekt Ustawy o kredycie hipotecznym. Wśród najważniejszych zmian ma być zakaz udzielania kredytów walutowych oraz zakaz sprzedaży wiązanej, czyli zmuszania klientów, chcących zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, do zakupu innych produktów bankowych na siłę.Na początku tego tygodnia, 20 czerwca, upłynął termin zgłaszania uwag do projektu ustawy. To dopiero zamiary, a już pojawiają się krytyczne opinie dotyczące zmian.

Tydzień na przesyłkę

– Chodzi m.in. o trudne do zaakceptowania obowiązki, które chce wprowadzić ustawodawca. Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy zobowiązuje kredytodawcę, aby ten w każdym przypadku wysłał klientowi ofertę i zagwarantował jej dojście przesyłką pocztową w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku konsumenta – mówią przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

Ryzyko banku

Pojęcie „przedstawienia oferty", o którym mowa w projekcie ustawy, oznacza bowiem, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jej złożenie. – I to w taki sposób, żeby odbiorca mógł zapoznać się z jej treścią, a więc np. otrzymać przesyłkę pocztową – zaznacza Anna Dużyńska-Pucha, ekspertka Konfederacji Lewiatan. – To ryzyko trudne do zaakceptowania przez kredytodawców. Postulujemy więc, aby zmienić ten zapis, przykładowo na taki, który zakłada, że kredytodawca w terminie 7 dni od otrzymania wniosku wyśle ofertę.

Nowe procedury dla klienta

Zdaniem przedstawicieli z Lewiatana, projekt ustawy nakłada niezrozumiałe obowiązki nie tylko na banki, ale również na klientów. – Konsumenci po otrzymaniu oferty wiążącej mają bowiem czekać aż 14 dni na możliwość jej przyjęcia – tłumaczą w konfederacji. – Wydaje się, że wydłuży to znacznie proces otrzymania kredytu, a tym samym sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Co więcej, sama dyrektywa, którą ta ustawa wdraża, tak długiego terminu oczekiwania nie zakłada. 

Przeczytaj również: Obalamy mity związane z kredytem hipotecznym 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom