Ceny mieszkań spadną, bo Polaków nie stać na kredyt? Nic z tego. Inwestorzy wciąż kupują, i to dużo

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wysokie ceny mieszkań nie odstraszają inwestorów nabywających lokale pod wynajem.
Wysokie ceny mieszkań nie odstraszają inwestorów nabywających lokale pod wynajem. Karolina Misztal / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Wysokie ceny mieszkań i rosnące stopy procentowe sprawiły, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt. Część osób liczy, że w tej sytuacji spadnie popyt na lokale, a w ślad za nim ceny. Czy faktycznie tak będzie? Na razie nic na to nie wskazuje, gdyż klientów kredytowych zastąpili na rynku inwestorzy kupujący mieszkania za gotówkę. U niektórych deweloperów odpowiadają oni za nawet 70 proc. transakcji.

Spis treści

Ceny mieszkań w górę, kredyty w dół

Według najnowszego raportu GetHome.pl w maju ceny mieszkań w wielu największych miastach wyhamowały – było tak m.in. w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Jednak w porównaniu z poprzednim rokiem mieszkania kosztowały nawet o ponad 20 proc. więcej. Drożyznę na rynku widać też w danych NBP – tylko między końcówką 2021 r. a I kwartałem 2022 r. lokale mieszkalne podrożały średnio o 1–8 proc.

Tak wysokie ceny zbiegły się z wyjątkowo trudną sytuacją na rynku kredytów hipotecznych. Według Biura Informacji Kredytowej w maju nastąpiło ostre załamanie – w porównaniu z kwietniem Polacy złożyli o 16 proc. mniej wniosków kredytowych, a w porównaniu z majem ubiegłego roku aż o 50,6 proc. mniej. Przyczyniły się do tego zarówno rosnące stopy procentowe, jak i spadająca zdolność kredytowa. Nic dziwnego, że i banki, i deweloperzy mogą mówić o „czarnym maju”.

– W analizowanych 8 miastach deweloperzy znaleźli w maju chętnych na łącznie 2622 mieszkania, czyli o 34 proc. mniej niż w kwietniu. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem sprzedaż była mniejsza aż o 47 proc.! – wylicza Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl.

Wyposażenie biura w dobrej cenie

Materiały promocyjne partnera

Spadła sprzedaż mieszkań na kredyt, wzrosła sprzedaż za gotówkę

Tak masowy odpływ osób kupujących mieszkanie na kredyt mógłby przełożyć się na spadek cen mieszkań. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ jednocześnie silnie uaktywnili się inwestorzy. Jak pokazują dane zebrane przez portal RynekPierwotny.pl, w 2022 r. deweloperzy odnotowują znacznie więcej zakupów mieszkań za gotówkę niż w poprzednich latach, co w uproszczeniu można uznać za lokale kupowane w charakterze inwestycji.

– Bardzo zbliżone do siebie dane dotyczące mieszkaniowych zakupów gotówkowych zakomunikowała dwójka rynkowych tuzów – Ronson Development i Lokum Deweloper. W obu przypadkach aktualny odsetek transakcji gotówkowych wynosi około 70 proc., co oznacza jego podwojenie w stosunku do roku ubiegłego – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Więcej klientów gotówkowych mają też inni deweloperzy. W spółce Murapol odsetek zakupów gotówkowych wynosi dziś 63 proc., w Develii 72 proc., w firmach Nickel Development i Constructa Plus ok. 70 proc. Jak zauważa Jędrzyński, nie jest to bynajmniej sytuacja normalna.

– W przeciętnych warunkach rynkowych (...) udział transakcji gotówkowych na świecie bywa najczęściej jednocyfrowy, nie przekraczając zazwyczaj poziomu 10 procent – podkreśla ekspert.

Zdaniem Jędrzyńskiego tak nietypowe zachowanie rynku wskazuje na ostre hamowanie koniunktury, a spowolnienie na rynku potrwa zapewne co najmniej kilka kwartałów. Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt raczej nie powinny więc czekać na spadki cen.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom