Bezpieczne używanie elektrycznych podgrzewaczy wody

ewk
ZawórBezwzględnie należy przestrzegać zasad bezpiecznego używania podgrzewaczy wody.
ZawórBezwzględnie należy przestrzegać zasad bezpiecznego używania podgrzewaczy wody. sxc.hu
Warunkiem bezpiecznego używania elektrycznych podgrzewaczy wody jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dla tych urządzeń.

Mimo rosnących cen energii elektrycznej, podgrzewacze wody wykorzystujące to źródło energii, należą do jednych z najczęściej stosowanych i nie tracą na popularności. Na ich korzyść należy zaliczyć relatywnie niski koszt zakupu i montażu (zbędne są specjalne instalacje, kocioł czy komin).Elektryczne podgrzewacze wody możemy podzielić na:

  • podgrzewacze przepływowe,
  • podgrzewacze pojemnościowe.

Zabezpieczenie podgrzewaczy

O ile zabezpieczenie podgrzewaczy przepływowych nie stanowi żadnego problemu o tyle podgrzewacze pojemnościowe wymagają odpowiedniej armatury montowanej na rurze zasilającej i w samym podgrzewaczu. Oba podgrzewacze powinny mieć na zasilaniu zamontowane zawory odcinające i w razie potrzeby reduktory ciśnienia. Zawory redukcyjne montuje się najczęściej w starych instalacjach w przypadku, jeśli ciśnienie zimnej wody w sieci przekracza 5 barów.

Dla podgrzewacza przepływowego to wystarczy, ale bojler wymaga jeszcze zaworu bezpieczeństwa. Wszyscy producenci zalecają montaż takich zaworów. Większość też montuje takie zawory lub wchodzą one w zakres dostawy urządzenia. Jednym z warunków uznania gwarancji na bojler jest montaż zaworu bezpieczeństwa na zasilaniu, w miejscu łatwo dostępnym. Dodatkowo, zawór bezpieczeństwa nie może być zamykany od strony podgrzewacza wody i musi mieć parametry, które wymuszą jego działanie najpóźniej przy dopuszczalnym ciśnieniu roboczym podgrzewacza wody.

Każdy bojler zawiera jeszcze dwa zabezpieczenia:

  • termostat,
  • wyłącznik termiczny.

Każdy sprawny termostat powinien w określonym pośrednim położeniu włączyć i wyłączyć grzałkę. Nawet najprostszy model termostatu ma lampkę kontrolną, dzięki której możemy sprawdzić poprawność działania termostatu.

Wyłącznik termiczny (tzw. termik) jest zabezpieczeniem, które powinno zadziałać w momencie uszkodzenia termostatu. Zasada działania tego wyłącznika jest podobna jak w czajnikach elektrycznych. Tyle tylko, że w podgrzewaczach, przy niesprawnym termostacie, termik wyłączy grzałkę w momencie
osiągnięcia przez wodę temperatury uznanej za niebezpieczną, czyli ok. 80–90°C.

Zasady, których należy przestrzegać decydując się na podgrzewacz

Przede wszystkim montaż urządzenia należy powierzyć osobie uprawnionej. Nie należy też lekceważyć żadnych usterek. Często domownicy używają bojlera, w którym nie świeci się lampka kontrolna lub jest zepsuty termostat, uznając to za nieistotną usterkę. Takie postępowanie jest karygodne i niebezpieczne.

Zobacz: Bydgoszcz: eksplozja bojlera elektrycznego

Na tym nie koniec, w czasie użytkowania podgrzewacza należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu
prawidłowości działania zaworu bezpieczeństwa. Częstotliwość takiej kontroli zależy od zaleceń producenta i należy tego bezwzględnie przestrzegać.

Skutki zaniedbań

Niesprawny termostat, źle funkcjonujący zawór bezpieczeństwa lub (co często się zdarza!) brak takiego zaworu, to tak jak mieszkanie w domu, w którym mamy zamontowaną „bombę z opóźnionym zapłonem".

W wyniku przegrzania może dojść do rozszczelnienia podgrzewacza lub, co gorsza do wybuchu urządzenia. O tym, jak przykre mogą być konsekwencje zaniedbań przekonali się mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie po eksplozji bojlera kamienica grozi zawaleniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom