Kotły na paliwo stałe - jak przedłużyć ich żywotność

redakcja.regiodom
Kocioł na paliwo stałePrawidłowo wykonana instalacja grzewcza powinna zabezpieczać kocioł przed „przegrzaniem" i „wyziębieniem". Tym samym zapewniony będzie komfort użytkowania urządzenia i kocioł dłużej nam posłuży.
Kocioł na paliwo stałePrawidłowo wykonana instalacja grzewcza powinna zabezpieczać kocioł przed „przegrzaniem" i „wyziębieniem". Tym samym zapewniony będzie komfort użytkowania urządzenia i kocioł dłużej nam posłuży. mk
Instalacja centralnego ogrzewania musi spełniać wymagania polskich norm dotyczących zabezpieczenia urządzeń grzewczych. Dodatkowo sami producenci kotłów, wprowadzają zalecenia, które mają przedłużyć żywotność źródła ciepła, a czasem nawet warunkują długość lub zasadność gwarancji.

Radzimy, co możemy zrobić, żeby nasz kocioł żył jak najdłużej. Każda instalacja grzewcza, musi zostać wykonana w sposób zapewniający odpowiednie warunki pracy kotła i innych urządzeń wchodzących w jej skład.

Montaż kotła należy powierzyć osobie odpowiednio wykwalifikowanej i potwierdzić jego prawidłowość pieczęcią tego fachowca w karcie gwarancyjnej urządzenia. W naszym interesie leży dopilnowanie, aby montażu kotła dokonano zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami producenta. Dlatego przed zakupem kotła warto dokładnie zapoznać się z wymogami zawartymi w instrukcji obsługi bądź karcie gwarancyjnej i skonsultować prace z wykonawcą.

Zawory mieszające z kotłem na paliwo stałe

Najważniejszym warunkiem prawidłowego połączenia kotła na paliwo stałe z instalacją grzewczą jest zapewnienie odpowiedniej temperatury źródła ciepła (najczęściej min. 60–65°C) oraz na jego powrocie (zwykle min. 45–55°C).

Warto przeczytać: Czy ogrzewanie kotłem na ekogroszek się opłaca

Część producentów kotłów nie stawia już ograniczeń związanych ze zbyt niską temperaturą źródła ciepła na powrocie. Jednak w praktyce chłodna woda może wyrządzić szkodę dla naszego pieca.Często destrukcyjna okazuje się szybsza korozja kotła, która jest spowodowana wykraplaniem się wilgoci na ściankach wymiennika. Natomiast niska temperatura kotła uruchamia procesy niepełnego spalania, skutkujące wydzielaniem się sadzy i smoły, które obniżają sprawność źródła ciepła. Ryzyko uszkodzenia kotła można zmniejszyć montując na przykład zawór mieszający.

– Dzięki zastosowaniu różnego typu zaworów zabezpieczamy źródło ciepła przed niekorzystnymi warunkami pracy – mówi Krzysztof Mainka z firmy Afriso. – Do podniesienia temperatury powrotu mogą posłużyć zarówno zawory mieszające (np. 4-drogowe), jak i zawory temperaturowe. Zawory 4-drogowe realizują funkcję podwójnego podmieszania. Możemy osiągnąć zadaną temperaturę wody na wyjściu na instalację, jednocześnie podnosząc temperaturę wody wracającej do kotła.

Dowiedz się: Jakie są rodzaje kotłów na paliwo stałe

Dodatkowo, aby maksymalnie usprawnić pracę zaworów 4-drogowych, montowane są na nich siłowniki elektryczne, które łączy się ze sterownikiem lub regulatorem. Zawsze jednak priorytetem jest temperatura wody wychodzącej na instalację, a podniesienie temperatury wody wracającej do kotła jest jedynie pożądanym „efektem ubocznym".

Dwa rodzaje ogrzewania

Szczególnym przypadkiem, w którym niezbędne jest zastosowanie zaworów mieszających, są instalacje grzewcze, w których wykorzystano różne typy urządzeń emitujących ciepło. Najczęściej ma to miejsce, gdy łączymy ogrzewania grzejnikowego z ogrzewaniem podłogowym. Dlaczego? Ponieważ każdy z tych typów instalacji wymaga do prawidłowego funkcjonowania innej temperatury wody zasilającej instalację. Na grzejniki musi wyjść woda cieplejsza (o temp. ok. 60°C), natomiast w tzw. podłogówce temperatura musi być niższa (np. do ok. 30°C, ale nie więcej niż 50°C). W związku z tym zachodzi konieczność zbudowania odpowiedniego układu regulacji, który będzie sterował temperaturą czynnika grzejnego. Pomogą w tym zawory obrotowe, które wraz z siłownikami są sprawdzonym rozwiązaniem przy różnych typach instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom