Pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej

redakcja.regiodom
Pompa ciepła PCWUPrzykład pompy ciepła PCWU do podgrzewania wody użytkowej
Pompa ciepła PCWUPrzykład pompy ciepła PCWU do podgrzewania wody użytkowej Hewalex
Jak uzyskiwać darmowe ciepło ze środowiska naturalnego? Można w tym celu zastosować pompy ciepła wraz z kolektorami słonecznymi. Te odnawialne źródła energii idealnie się uzupełniają i dobrze ze sobą współpracują.

Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie w domu odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych systemów grzewczych. Decydują o tym w dużej mierze stale rosnące ceny tradycyjnych paliw oraz brak możliwości zastosowania tańszych nośników energii cieplnej. Jednym z ekologicznych rozwiązań są pompy ciepła pozwalające na produkcję ciepłej wody użytkowej (CWU) współpracujące z kolektorami słonecznymi. Dzięki połączeniu tych urządzeń można stworzyć system niemal samowystarczalny.

Przeznaczeniem pomp ciepła do wody użytkowej, czyli pompy PCWU jest podgrzewanie wody użytkowej w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni oraz – gdy temperatury zewnętrzne są dodatnie – również zimą.

– Pompa ciepła PCWU przy niewielkim udziale energii elektrycznej, wykorzystuje niskotemperaturową energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu i zamienia ją na cieplną energię użytkową, pozwalając zarówno na ogrzewanie, jak i klimatyzowanie pomieszczeń w domach oraz w budynkach przemysłowych – wyjaśnia Paweł Sokół z białostockiej spółki Soleo.

Proces ten pozwala na znaczną redukcję kosztów ponoszonych na ogrzewanie. W tym przypadku bowiem tylko ok. 25–35 proc. potrzebnej energii pochodzi z sieci elektrycznej. Pozostałe 65–75 proc. to darmowe ciepło pozyskane ze środowiska naturalnego.

– Z uwagi na fakt, że konstrukcja pompy umożliwia bezpośredni przepływ przez nią wody, może być ona stosowana w niemal każdej istniejącej instalacji wyposażonej w pojemnościowy podgrzewacz wody. By jednak obniżyć koszty ogrzewania, stosowanie pomp ciepła zaleca się zwłaszcza w układach z podgrzewaczem wyposażonym w grzałkę elektryczną – dodaje ekspert.

Jak działa pompa ciepła?

Na cykl działania pompy ciepła składają się cztery podstawowe etapy pracy. W pierwszym kroku ciepło ze źródła o niskiej temperaturze absorbowane jest do parownika. Dochodzi do tego przez czynnik chłodniczy, który następnie zasysany jest do sprężarki zwiększającej jego temperaturę i ciśnienie.

W kolejnej fazie sprężony czynnik dociera do skraplacza i w wyniku chłodzenia ulega skropleniu, oddając w ten sposób energię (czyli ciepło) do obiegu grzewczego. Następnie czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny. Dzięki temu spada jego ciśnienie i temperatura.

W końcowej fazie cyklu czynnik dociera do parownika, w którym pozyskując ciepło z dolnego źródła ulega odparowaniu i w postaci gazu w kolejnej fazie sprężania podnoszona jest jego temperatura i ciśnienie.

Przeczytaj: Jakie korzyści płyną z montażu pompy ciepła

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na efektywność pracy pompy są: temperatura źródła ciepła oraz aktualna temperatura czynnika ogrzewanego. Warto zatem pamiętać, że wzrost różnicy temperatur pomiędzy nośnikiem niskotemperaturowym a nośnikiem o wysokiej temperaturze powoduje obniżenie wydolności systemu i mocy grzewczej.

Jakie urządzenia wybrać, by pompą ciepła podgrzewać wodę użytkową

W sytuacji coraz droższych paliw i braku możliwości użycia tańszych nośników energii cieplnej, najefektywniejszą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, olejem opałowym lub gazem staje się połączenie pompy ciepła i kolektorów słonecznych.

– Aby inwestycji w takie rozwiązanie zakończyła się sukcesem, należy wybrać system, który jest w pełni zintegrowany. Powinien to być zestaw solarny wyposażony w podgrzewacz z wbudowaną pompą ciepła. Warto pamiętać, że łączenie systemów wymaga zarówno odpowiednio przystosowanej instalacji, jak i ekonomicznego uzasadnienia całej inwestycji – podpowiada ekspert.

Pompy ciepła zaliczają się bowiem do niskotemperaturowych źródeł ciepła i mogą ogrzać wodę do temperatury 55–60 stopni Celsjusza (czyli 45–50°C po zmieszaniu wody w kranie). To temperatura wystarczająca w przypadku wody użytkowej. Powyżej tych wartości, z powodu dużych strat, ogrzewanie wody przestaje być jednak opłacalne.

Z kolei kolektory słoneczne, w zależności od nasłonecznienia, mogą wystarczyć, by w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię, która potrzebna jest do podgrzewania wody użytkowej lub podwyższania jej temperatury, by ograniczyć czas pracy pompy ciepła.

– Widać więc, że integracja systemu kolektorów z pompami łączy zalety obydwu urządzeń, tworząc system niemal samowystarczalny – dodaje na koniec Paweł Sokół. 

Schemat działania pompy ciepła zimą i latem

Pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom