Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu

ewk
Przegląd pieca gazowegoPrzegląd kotła gazowego
Przegląd pieca gazowegoPrzegląd kotła gazowego ewk
Przestrzeganie zasad dotyczących przeglądu kotła i jego konserwacji zwiększa bezpieczeństwo, komfort i ekonomiczność eksploatacji urządzenia.

Należy pamiętać, że dla prawidłowej pracy nie wystarczy sam przegląd techniczny (kontrola) kotła, czyli ocena stanu, w jakim znajduje się urządzenie, ale należy też zadbać o jego konserwację (czyszczenie) i ewentualną wymianę niezbędnych podzespołów. Często wymagana jest wymiana dyszy olejowej, wymiana filtra oleju czy wymiana wkładki filtra wodnego (jeśli jest zainstalowany).

Zakres konserwacji określają producenci urządzeń grzewczych w instrukcjach obsługi lub eksploatacji dostarczanych razem z kotłem. 

 Zobacz równieżDlaczego należy stosować filtry do uzdatniania wody kotłowej 

Jak często serwisować kocioł?

Generalna zasada, jeśli chodzi o serwisowanie kotła, to przestrzegać wytycznych producenta urządzenia oraz przepisów Prawa budowlanego. Obowiązek przeglądu stanu technicznego kotła zapisany jest w art. 62 ustawy Prawo budowlane. Niemal wszyscy producenci kotłów olejowych i gazowych zalecają przeprowadzanie corocznej konserwacji. Najwygodniej jest zamówić usługę serwisową poza sezonem grzewczym, w miesiącach letnich. Nie należy zwlekać z tym do października czy listopada ze względu na to, że jest to bardzo „gorący" okres dla firm zajmujących się tego typu zleceniami.

 Przeczytaj: Dostępne rodzaje kotłów olejowych 

Kto powinien serwisować urządzenia grzewcze?

Przeglądu kotła powinien dokonywać specjalistyczny zakład posiadający odpowiednie uprawnienia, najlepiej autoryzowany serwis producenta. Jeśli zdecydujemy się na zawarcie umowy serwisowej, często można liczyć na przedłużenie gwarancji lub też rabaty w razie przeglądów pogwarancyjnych. Dobrze jest sprawdzić przy zakupie kotła, jakie możliwości dają zakłady serwisujące.

Korzyści wynikające z okresowych przeglądów kotła 

Dzięki regularnym przeglądom i konserwacji urządzenia możemy uniknąć niespodziewanych awarii wynikających ze zużytych części czy zanieczyszczenia elementów kotła. Zaplanowane wydatki na serwis są niższe niż koszt niezbędnych napraw po wystąpieniu awarii a poza tym każda awaria to stres, szczególnie w sezonie grzewczym. Systematyczny serwis gwarantuje komfort użytkowania i niezaprzeczalnie zwiększa bezpieczeństwo.

Dbałość o kotły gwarantuje też ich dłuższą żywotność, a dłuższy bezawaryjny okres eksploatacji wiąże się zawsze z wymiernymi korzyściami.

Nie bez znaczenia jest też utrzymanie jak najniższych kosztów paliwa. Prawidłowa konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie opału (gazu lub oleju) i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Prawidłowa praca kotłów wiąże się poza tym z mniejszą emisją szkodliwych substancji spalania, co
powinno być szczególnie ważne dla osób o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowanych
zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska.

Przegląd i konserwacja kotłów gazowych

Przeglądu kotła gazowego nie powinniśmy dokonywać sami, ponieważ konstrukcja urządzenia jest skomplikowana. Nieumiejętność prawidłowego demontażu może spowodować kosztowne uszkodzenia kotła.

Kontrola kotła gazowego powinna obejmować:

  • część spalinową kotła i jego podzespoły;
  • palnik;
  • filtry wody i gazu
  • wymiennik ciepła.

Istotną częścią przeglądu jest również sprawdzenie stanu pompy obiegowej. Co więcej, dobrą praktyką jest wymiana uszczelek.

Przegląd i konserwacja kotłów olejowych

Niespalone paliwo (sadza) negatywnie wpływa na działanie kotła. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest wymiennik ciepła. Sadza utrudnia wymianę ciepła, przez co kocioł musi wytworzyć więcej ciepła, żeby nagrzać wodę.

Kontrola kotła gazowego powinna obejmować:

  • szczelność i drożność przewodów olejowych;
  • urządzenia regulacyjne;
  • czystość filtra;
  • instalację elektryczną kotła;
  • stan palnika;
  • czystość dysz palnika;
  • stan urządzeń zabezpieczających.**

Trzeba pamiętać, że przed przystąpieniem do prac, kocioł trzeba odpowietrzyć. Zaleca się również, by palnik zmieniać każdorazowo podczas wymiany oleju. Substancja ta może się róźnić parametrami w zależności od dostawy, dlatego trzeba dostosować palnik do składu oleju opałowego. Dzięki temu spalanie będzie bardziej efektywne.

Przeglądy i konserwacja kotłów na paliwo stałe

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli mamy w domu kocioł na paliwo stałe. Serwisowanie powinno odbywać się z częstotliwością podobną jak dla kotłów gazowych czy olejowych, raz do roku ale najczęściej wystarczy, że będzie wykonane przez instalatora posiadającego ogólne uprawnienia instalacyjne.

Jednak czyszczenie należy wykonywać znacznie częściej ze względu na sadzę osadzającą się na ściankach kotła. Trzeba pamiętać, że warstwa sadzy o grubości zaledwie kilku milimetrów może spowodować zmniejszenie mocy cieplnej kotła nawet o 30%.

 Dowiedz się: Jakie są ceny węgla. Czym opłaca się ogrzewać dom?

Czynności konserwacyjne w tym przypadku może wykonywać sam użytkownik. Jeśli w kotle spala się paliwa, do których jest on przystosowany, czyszczenie powinno się przeprowadzać raz na kilka tygodni, dla węgla lub drewna dobrego gatunku, raz na 7–10 dni, jeśli paliwem jest koks lub też przed każdym załadunkiem kotła opalanego miałem. Najrzadziej wśród kotłów na paliwo stałe czyści się
kotły zgazowujące drewno.

Dodatkowo kotły takie, co kilka lat trzeba oczyścić z tworzącego się w nich, tzw. kamienia kotłowego. 

 Dowiedz się: Jakie rodzaje kotłów gazowych są na rynku 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom