Będą pieniądze na ochronę zabytkowych elewacji

redakcja.regiodom
Aby znaleźć zabytkowe nadruki i napisy na murach, trzeba niekiedy mocno wytężyć wzrokAby znaleźć zabytkowe nadruki i napisy na murach, trzeba niekiedy mocno wytężyć wzrok
Aby znaleźć zabytkowe nadruki i napisy na murach, trzeba niekiedy mocno wytężyć wzrokAby znaleźć zabytkowe nadruki i napisy na murach, trzeba niekiedy mocno wytężyć wzrok fot. Jarosław Pruss
Prywatni właściciele kamienic zamalowują stare, przedwojenne nadruki. Miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie ,,Bunkier’’ starają się udokumentować to, co jeszcze widoczne.

- Niestety tylko dobra wola i chęć właścicieli kamienic, na których są zabytkowe napisy, może uchronić je przed zniknięciem. Jeśli napisy te nie są wpisane w rejestr obiektów zabytkowych, to nie mamy nad nimi kontroli. Właściciel może je zamalować lub po prostu pozwolić by niszczały - mówi miejski konserwator zabytków, Sławomir Marcysiak. 

Większość napisów, to pozostałości po mieszkających niegdyś w Bydgoszczy Niemcach, przedwojenne szyldy sklepów i zakładów rzemieślniczych, ale także napisy upamiętniające ważne jubileusze z czasów PRL.

Niewyraźny ,,Rolnik''

Jednym z takich dzieł jest ogromny napis ,,Rolnik w Bydgoszczy. Spółdzielnia rolniczo-handlowa'' na kamienicy przy ulicy Stary Port, widoczny od strony mostu Bernardyńskiego. Budynek ten, który niegdyś był spichlerzem, pamięta czasy zaboru pruskiego a wspomniany napis to jeden z największych w Bydgoszczy.

Patrz na mury

Nie tylko ta kamienica jest przykładem niszczejących śladów przeszłości. Na forum internetowym Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków ,,Bunkier'' (www.forum.bsmz.org) znaleźć można bardzo obszerną galerię prezentującą wiele unikatowych nazw i szyldów, często w języku niemieckim.

- Licząc także te mniejsze napisy, to jest ich w Bydgoszczy około stu. Są to głównie nazwy sklepów i zakładów rzemieślniczych. Bogata w zakłady fotograficzne była w tamtym okresie ulica Gdańska. Dużo takich napisów jest przy ulicy Grunwaldzkiej i ulicy Pomorskiej. Ciekawa kamienica mieści się przy ul. Toruńskiej, gdzie jest dużo szyldów polskich i niemieckich.

Niestety coraz więcej budynków jest ocieplanych, zabytkowe napisy zostają ukryte pod tynkiem. Jedyne co można zrobić, to sfotografować je zanim znikną - mówi Jarosław Butkiewicz, prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników zabytków ,,Bunkier''.

- Osoby, które zechcą chronić napisy na swoich elewacjach mogą liczyć na naszą pomoc, również finansową - dodaje Marcysiak.

(ŁJD) 

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie