Miastu wciąż brakuje szczęścia przy sprzedaży budynków w centrum miasta. Dawna szkoła plastyczna stoi przy ulicy Kilińskiego, w sąsiedztwie magistratu. Kamienica Deskurów to Miasto Kazimierzowskie. Przetargi na ich zbycie organizowane są bez powodzenia już od lat.
ZNOWU BEZ OFERT
Właśnie unieważniono trzeci przetarg na „plastyka". Mowa o budynku vis a vis liceum Kochanowskiego. Budynek od kilku lat stoi pusty i niszczeje. Szkołę plastyczną magistrat przeprowadził na ulicę Grzecznarowskiego.
Miasto szukało nabywcy na działkę o powierzchni w sumie około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych oraz trzykondygnacyjny budynku szkoły z dwiema oficynami. Powierzchnia użytkowa budynku to blisko 2 tysiące metrów kwadratowych.
Przeprowadzona była nowa wycena. Za cała nieruchomość miasto chciało 2 miliony 976 tysięcy i 600 złotych. Część nieruchomości wpisana jest do rejestru zabytków, całość jest w strefie ochrony konserwatorskiej. Nowy właściciel i w tym przypadku może liczyć na 50 procentową bonifikatę za tę część nieruchomości, która jest zabytkiem.
- Na pewno będziemy ogłaszać kolejny przetarg na sprzedaż – zapewnia Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prasowy prezydenta Radomia. – Nie zapadła jeszcze decyzja, czy obniżyć cenę.
ZABYTEK BEZ KUPCÓW
Nowy przetarg miasto ogłosi także na sprzedaż kamienicy Deskurów. To kompleks dwóch budynków wraz z oficynami, razem tworzą kwartał ograniczony ulicami Rwańską i Grodzką oraz Rynkiem i placem kościoła Farnego. Całość jest na liście zabytków. Od 2005 roku kamienice stoją puste. Lokatorów wysiedlono ze względu na bardzo zły stan techniczny nieruchomości.
Miasta na kosztowny remont nie stać, prywatnego inwestora z gotówką też nie widać. Budynki się sypią. Od kilku lat ponawiane są próby sprzedaży kompleksu. Zgodnie z zapisami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami na zabytkowe obiekty przysługuje 50-procentowa bonifikata. Chętnych nie ma.
Wykonano nową wycenę kamienicy. Ma ona znaleźć się najpierw w wykazie nieruchomości przeznaczonych do zbycia. Później będzie można ogłaszać kolejny przetarg.
- Chcielibyśmy oba postępowania, na sprzedaż dawnej szkoły plastycznej i kamienicy Deskurów, ogłosić jeszcze w tym roku – mówi Katarzyna Piechota-Kaim.
Izabela Kozakiewicz, „Echo Dnia", [email protected]
