Arbuz: właściwości odżywcze i kalorie. Jakie właściwości odżywcze i kalorie. Sprawdź, dlaczego warto jeść arbuzy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Specjaliści twierdzą, że codzienne spożywanie arbuza może zapobiegać gromadzenie się w organizmie złego cholesterolu i stanowi dobrą profilaktykę zapobiegania chorobom serca.
Specjaliści twierdzą, że codzienne spożywanie arbuza może zapobiegać gromadzenie się w organizmie złego cholesterolu i stanowi dobrą profilaktykę zapobiegania chorobom serca. Art Rachen/Unsplash.com
Arbuz to jeden z najbardziej soczystych owoców świata. Prawie w całości składa się z wody. A mimo to, zawiera szereg cennych składników odżywczych. Zobacz, co dobrego kryje w sobie arbuz. Poznaj jego pozytywny wpływ na organizm.

Arbuz (inaczej: kawon) stanowi jeden z najpopularniejszych owoców lata. Pochodzi z Afryki, a wywodzi się z rodziny dyniowatych i kształtem jest do niej podobny. Miąższ dyni jest jednak raczej mączysty, ścisły, natomiast arbuz to prawie sama woda. Tak też jest w rzeczywistości. Arbuz w około 92 procentach składa się z wody.

Spis treści

Arbuz: zobacz ile ma kalorii i czy ułatwia odchudzanie?

Odpowiedź, wbrew pozorom, łatwa nie jest. Ten słodki, pyszny owoc jest zalecany osobom, które dbają o swoją wagę. Popularna jest nawet dieta arbuzowa, która pozwala w 5 dni zgubić nawet 4 kilogramy. Tyle, że arbuz nie do końca jest naszym sprzymierzeńcem w walce z odchudzaniem, mimo że należy do niskokalorycznych owoców. W 100 gramach arbuza znajduje się przeciętnie 30 kalorii. Dla porównania: truskawki (100 g) zawierają 32 kalorie, zaś jabłka – 52. Z tym, że arbuz ma dosyć wysoki indeks glikemiczny (IG = 72). Przyjmuje się, że gdy IG wynosi przynajmniej 70, to jest to już wysoki wskaźnik. Wysoki indeks glikemiczny powoduje z kolei, że krótko po zjedzeniu arbuza znowu stajemy się głodni. W efekcie sięgamy po coś do zjedzenia. Co do skuteczności przyczyniania się arbuza do chudnięcia, zdania są podzielone. Panuje zaś zgoda co do stwierdzenia, że kto się pilnuje i nie będzie podjada między posiłkami, ten schudnie.

Arbuz – poznaj jego niezwykłe właściwości. Przy jakich schorzeniach warto jeść ten owoc?

Arbuz ma szereg zalet i właściwości korzystnych dla zdrowia. Dobrze nawadnia nasz organizm i działa moczopędnie. To pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Ten owoc zaleca się osobom zmagającym się z infekcjami moczowymi czy chorobami nerek. Arbuz kryje w sobie dużo potasu. Ten pierwiastek stoi na straży prawidłowej pracy mięśni, w tym serca, wspomaga pracę układu nerwowego i jest odpowiedzialny w pewnym stopniu za prawidłową gospodarkę wodną w naszym organizmie. Fosfor, znajdujący się w arbuzie, odpowiada z kolei za mocne kości i zdrowe zęby, a także za kości i stawy. Pomaga zwalczyć osteoporozę. Magnez, którego też arbuz ma dużo, pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, mobilizuje szare komórki do wysiłku, przez co stymuluje procesy zapamiętywania i poprawia koncentrację. Uczestniczy w przemianie węglowodanów. Ponadto arbuz sprzyja obniżeniu ciśnienia.

Arbuz to bomba witaminowa

Arbuz to również spore ilości witaminy C, kojarzonej z cytryną. Ta witamina nie tylko wspomaga naszą odporność, ale też korzystnie wpływa na układ krążenia i spowalnia procesy starzenia się organizmu. Mniej znana witamina B4, zwana choliną, też jest w arbuzie. Ona usprawnia pracę układu nerwowego, w tym pracę mózgu. Witamina B4 jest także ważna w diecie przyszłej mamy i młodej matki. Niedobór choliny w przypadku dziecka, rozwijającego się w łonie matki, może przyczynić się do powstania jego wad wrodzonych. Noworodkowi też potrzebna jest ta witamina do prawidłowego rozwoju, więc matki karmiące powinny pamiętać o dobrodziejstwach płynących z witaminy B4.

Arbuz zawiera kwas foliowy, czyli witaminę B9, która również potrzebna jest do prawidłowego rozwoju organizmu dziecka w brzuchu matki i po tym, gdy maluch już przyjdzie na świat.

Spożywanie tego owocu może też poprawić życie seksualne. To za sprawą występującej w nim cytruliny. Ona zwiększa ochotę na miłość fizyczną, a do tego może pomóc panom mającym problemy z erekcją.

Arbuz ma zastosowanie w kosmetyce

Naturalny kosmetyk, czyli sok wyciśnięty z arbuza, nałożony wacikiem na kwadrans na twarz, działa jak tonik. Oczyszcza, odświeża, wygładza cerę, redukuje zaczerwienienia, likwiduje zajady. Kremy z dodatkiem arbuza natomiast nawilżają skórę, z tego względu są zalecane osobom mającym suchą cerę. Maseczki arbuzowe wykazują działanie oczyszczające i ściągające. Kremy z wyciągiem z arbuza do rąk tak samo są dostępne, głęboko nawilżają, szybko się wchłaniając w skórę. Szampony arbuzowe przywracają blask włosom. W sprzedaży są również olejki z pestek arbuza. W połączeniu z innymi naturalnymi olejkami eterycznymi, stosuje się je m.in. do masażu.

Dodaj firmę Autopromocja

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom