Jak zrobić sok z czarnej porzeczki na zimę? Tę babciną recepturę warto znać. Przedstawiamy najlepszy przepis na domowy sok porzeczkowy

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Sok z czarnej porzeczki to źródło witaminy C i wielu innych cennych składników. Zobacz, jak w kilka chwil możesz zrobisz domowy sok porzeczkowy na zimę.
Sok z czarnej porzeczki to źródło witaminy C i wielu innych cennych składników. Zobacz, jak w kilka chwil możesz zrobisz domowy sok porzeczkowy na zimę. 5PH/Getty Images
Sezon na czarną porzeczkę trwa w najlepsze i warto dobrze go wykorzystać. Czarna porzeczka to owoc, który zawiera mnóstwo wartościowych składników, m.in. witaminę C, kwasy organiczne i pektyny, warto więc mieć ją w spiżarni na zimę. Podsuwamy tradycyjny babciny przepis na smakowity sok z czarnej porzeczki, który jest prosty i szybki w przygotowaniu. Taki domowy przetwór można wlać do herbaty w chłodne dni i cieszyć się smakiem lata w długie zimowe wieczory. Sprawdź, jak łatwo możesz go zrobić zaledwie w kilka chwil.

Domowy sok z czarnej porzeczki: co będzie potrzebne?

Do zrobienia domowego soku porzeczkowego musimy przygotować:

  • dwa średniej wielkości garnki,
  • gęste sito,
  • gazę,
  • kilka dobrze umytych, wyparzonych i suchych butelek szklanych lub smukłych słoików z solidnym zamknięciem.

Czarną porzeczkę najlepiej pozyskać ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie ma w niej nadmiaru szkodliwej chemii. Unikajmy zaopatrywania się w owoce w dyskontach czy hipermarketach. Najlepiej wybrać się po czarną porzeczkę na przetwory na giełdę spożywczą, gdzie można znaleźć stoiska z produktami z ekologicznych sadów. Możemy też zagaić rodzinę i przyjaciół, czy nie rekomendują sprawdzonych źródeł, gdzie można nabyć dobrej jakości owoce.

Czarna porzeczka na domowe przetwory na zimę powinna być w pełni dojrzała, twarda i duża. Nie wykorzystujmy do domowych przetworów nadpsutych, uszkodzonych i niedojrzałych owoców.

Sprawdzony babciny przepis na domowy sok z czarnej porzeczki na zimę. Jak zrobić tradycyjny sok porzeczkowy w kilka chwil?

Domowy sok z czarnej porzeczki to nieoceniony smakołyk w zimowych zapasach. Świetnie się sprawdzi, jako doskonały środek na przeziębienie, obniżenie cholesterolu i wzmocnienie organizmu. Jego cenne właściwości prozdrowotne doceniały już nasze prababcie i bacie. Podsuwamy najlepszy przepis na pyszny sok z czarnej porzeczki.

Składniki:

  • 2 kg czarnych porzeczek,
  • ok. 1 l przefiltrowanej wody.

Przygotowanie domowego soku z czarnej porzeczki krok po kroku:

  1. Czarną porzeczkę najpierw dokładnie myjemy. Najwygodniej umieścić ją w dużym naczyniu z zimną wodą i delikatnie przemieszać. Następnie odsączamy owoce na durszlaku i skrupulatnie płuczemy pod kranem.
  2. W kolejnym kroku pozbywamy się gałązek i szypułek.
  3. Teraz umieszczamy wszystkie owoce w garnku, dodajemy wodę tak, żeby cała czarna porzeczka była w niej zanurzona.
  4. Przykrywamy naczynie pokrywką (zostawiając niewielki otwór) i włączamy płytę grzewczą.
  5. Po 7-10 minutach, gdy owoce zaczną pękać i puszczą sok wyłączamy palnik.
  6. W kolejnym kroku przez sito wyłożone gazą ostrożnie przecedzamy gorącą zawartość garnka. Róbmy to ostrożnie, żeby się nie poparzyć!
  7. Elementy czarnej porzeczki, które pozostały na sicie ponownie przełóżmy do garnka i zalejmy je kubkiem wody. Całość wymieszajmy i znowu zagotujmy.
  8. Następnie przelejmy pulpę z owoców ponownie przez sitko, by uzyskany sok zmieszał się z płynem otrzymanym z pierwszego gotowania.
  9. Owoce z sita spróbujmy jeszcze ostatecznie wycisnąć na gazie.
  10. Uzyskany sok jeszcze raz zagotujmy, a następnie wlejmy do umytych i wyparzonych szklanych naczyń.
  11. W kolejnym kroku mocno zamknijmy słoiki lub butelki z sokiem.
  12. Teraz wystarczy sok w naczyniach poddać pasteryzacji i gotowe!
  13. Pasteryzację możemy zrobić na sucho w piekarniku lub na mokro w zmywarce, albo garnku z wodą.
  14. Smacznego!
Dodaj firmę Autopromocja

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom