Spis treści
Niektórzy aronię nazywają potocznie czarną jarzębiną i rzeczywiście można dopatrzyć się pewnego podobieństwa, jednak tych owoców nie należy ze sobą utożsamiać, ani mylić. Owoce aronii czarnej (to najczęściej uprawiany gatunek) rzeczywiście są czarne. Nawet dojrzałe są jednak cierpkie. Z tego względu lepiej smakują przetworzone, choćby w postaci soku lub dżemu. Piszemy, jak owoce aronii czarnej wpływają na nasze zdrowie.
1. Aronia to bomba witaminowa
W aronii znajdują się cenne witaminy, przede wszystkim witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witaminy A, C, E oraz K. Witamina E jest zwana witaminą płodności, ponadto przeciwutleniaczem, który opóźnia procesy starzenia. Witamina B usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzi napięcie i ma dobry wpływ na kondycję umysłową. Natomiast witamina K działa korzystnie zarówno na układ krwionośny, jak i kostny. Ilość witaminy C jest zmienna; jest ona niezbędna do produkcji białek budujących skórę czy przyswajania żelaza, a niski poziom w organizmie sprzyja infekcjom.
Podpowiadamy też: Jak uprawiać jarzębinę i jaką wybrać do małego, a jaką do dużego ogrodu
2. Aronia kontra miażdżyca
W aronii znajdują się takie związki jak: rutyna oraz antocyjany, które korzystnie oddziałują na układ krwionośny. Substancje te przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi i wzmocnienia naczyń krwionośnych, więc aronia jest zalecana osobom zmagającym się z wysokim ciśnieniem tętniczym. Tym samym zmniejsza się ryzyko zawału serca.
3. Aronia na przeziębienie
Czas jesienno-zimowy to sezon wzmożonych przeziębień i zachorowań na grypę. Sok z owoców aronii (oraz uzyskany z niej wyciąg) działa niekiedy bardziej skutecznie niż tabletki przeciwzapalne stosowane przy infekcji oddechowej. Składniki zawarte w owocach aronii mają działanie antywirusowe, a oprócz tego w naturalny sposób podwyższają naszą odporność. Wówczas sezonowe choroby nie są takie groźne.
4. Aronia w walce ze zbędnymi kilogramami
Owoce to nieodłączny element diety wspierającej odchudzanie i utrzymanie szczupłej sylwetki. Pomagają w tym szczególnie mało słodkie gatunki, takie jak aronia. Jej owoce wspierają procesy oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii, a przy tym zapewniają jedynie 47 kcal w porcji 100 g. Ważne jednak, żeby owoców aronii czy soku z nich nie dosładzać!
5. Aronia pomaga walczyć z cukrzycą
Dobra wiadomość dla osób zmagających się z cukrzycą. Aronia z powodzeniem może być włączona do diety diabetyków. Powinny pamiętać o niej także ciężarne, które cierpią na cukrzycę. Choć pomaga obniżać poziom glukozy we krwi, również w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na ew. dodatek cukru. Dosładzane produkty z aronii są dla diabetyków niewskazane!
Sprawdź: Jak uprawiać i wykorzystać mirabelki
5. Aronia na lepszy wzrok
Aronia wspomaga także ochronę oczu przed niektórymi chorobami (np. zaćmą) i wspomaga prawidłowe widzenie, szczególnie po zmierzchu.
7. Aronia dla urody
Zdrowe paznokcie, lśniące włosy i odżywiona cera są atutami nie tylko pań. Każdy chce posiadać takie zalety swojego wyglądu. Skoro tak, to niech regularnie zajada owoce aronii. One również przyczyniają się do odmłodzenia skóry. Aronia nie spowoduje, że będziemy wyglądać 20 lat młodziej, ale sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna. Kto boryka się z łuszczycą czy trądzikiem, też powinien często sięgać po aronię, ponieważ wykazuje silne przeciwzapalne działanie.