Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe - jak je poprawnie wykonać

Malfarb
Otynkowana elewacja domuOd staranności i umiejętności ekipy wykonującej elewację w ogromnej mierze zależy ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego warto bacznie przyglądać się pracy fachowców podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powstała fasada będzie naprawdę elegancką wizytówką naszego domu.
Otynkowana elewacja domuOd staranności i umiejętności ekipy wykonującej elewację w ogromnej mierze zależy ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego warto bacznie przyglądać się pracy fachowców podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powstała fasada będzie naprawdę elegancką wizytówką naszego domu. Malfarb
Elewacje naszych domów coraz częściej pokrywają zewnętrzne tynki cienkowarstwowe. Są one bardzo dekoracyjne i doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną. Zobacz, jak aplikować tynki cienkowarstwowe.

Wybór tynków cienkowarstwowych jest bardzo szeroki. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się m.in. na tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy lub silikatowo-silikonowy.
– Produkty różnią się co prawda właściwościami, lecz ich aplikacja jest identyczna i co najważniejsze – w przeciwieństwie do tynków tradycyjnych – stosunkowo szybka, gdyż wymaga wykonania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga jednak konkretnych umiejętności i wprawy, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom. Mimo to dobrze samemu zdobyć nieco wiedzy na temat nakładania tynków, gdyż dzięki temu będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg prac wokół domu. Pozwoli nam to także ocenić faktyczne kompetencje wynajętej ekipy, a w razie potrzeby podjąć decyzję o zmianie ekipy. – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Przeczytaj również: Tynki zewnętrzne na twój dom. Dostępne rozwiązania i ich charakterystyka 

Podłoże pod tynk cienkowarstwowy dobrze przygotowane

Przy nakładania tynków cienkowarstwowych ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. Powinno ono być przede wszystkim suche, stabilne i bez uszkodzeń. Jeżeli nałożymy tynk na wilgotną powierzchnię, to szybko się on odspoi.

Podłoże należy dokładnie oczyścić oraz wzmocnić preparatem gruntującym. Następnie trzeba nałożyć masę podkładową – z jednej strony zabieg ten zabezpieczy wewnętrzne warstwy elewacji (w tym m.in. warstwę ocieplenia), a z drugiej zwiększy przyczepność powłoki, co z kolei ułatwi aplikację tynku. Przed nałożeniem masę podkładową dobrze jest zabarwić na kolor zbliżony do barwy tynku nawierzchniowego – zabezpieczy to jego powierzchnię przed ewentualnymi przebarwieniami, które mogą się pojawić podczas zacierania tynku (zwłaszcza przy strukturach takich, jak np. kornik).

Zobacz: Wybieramy fakturę tynku elewacyjnego

Odpowiednia aura

Aplikacja tynków cienkowarstwowych na elewacji powinna być prowadzona przy określonej pogodzie. Przede wszystkim temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a także nie wyższa niż 25°C. Niska temperatura może skutkować „przemrożeniem" tynku, a następnie jego odpadaniem od powierzchni ścian (przy niskich temperaturach proces wiązania się tynku ulega całkowitemu zatrzymaniu). Natomiast zbyt wysoka temperatura połączona z dużym nasłonecznieniem mogą doprowadzić do pojawienia się przebarwień na świeżym tynku – dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek osłonowych.

Podobnym problemem jest zbyt wysoka wilgotność. Nie wolno podejmować się aplikacji tynku podczas opadów oraz okresów wysokiej wilgotności powietrza. Może to spowodować przebarwienia i długi okres „wiązania" tynku.

Nakładanie tynku cienkowarstwowego

Zanim zaczniemy nakładać tynk, należy go dokładnie wymieszać, trzymając się ściele wskazań producenta. Bardzo ważne jest, aby narzędzia i pojemniki były czyste – wszystkie zbrudzenia, które podczas mieszania i aplikacji dostaną się do masy tynkarskiej, pozostaną na elewacji. Do nakładania najlepiej wybrać dużą pacę, wykonaną z nierdzewnej stali kwasoodpornej. Podczas korzystania ze zwykłej stali węglowej mogą pojawić się rdzawe plamy lub smugi na tynku.

Tynk cienkowarstwowy aplikuje się jako jedną warstwę. Jej grubość nie powinna przekraczać grubości ziarna tynku. Po nałożeniu na powierzchnię tynk należy dokładnie rozprowadzić i wyrównać. Ważne jest, aby duże i płaskie powierzchnie tynkować w jednym cyklu roboczym. Jeśli pojawia się konieczność zrobienia przerwy, miejsce łączenia zakrywa się taśmą papierową.

Po zakończeniu prac, trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wyprawy siatką ochronną. Pierwsze 24 godziny mają kluczowe znaczenie w procesie wiązania się świeżych tynków, a zbyt silne słońce lub opady atmosferyczne mogą skutecznie zakłócić ten proces.

Częste błędy, których należy unikać podczas aplikacji tyków cienkowarstwowych

  • Stosowanie tynków o różnych datach produkcji

Czasem zdarzają się minimalne różnice w odcieniu lub uziarnieniu różnych partii produktu. Dlatego bezpieczniej stosować tynki z jednej partii, aby mieć pewność pełnej powtarzalności koloru oraz uziarnienia.

  • Pominięcie warstwy podkładowej

Nakładanie tynku dekoracyjnego bez warstwy podkładowej powoduje powstanie nietrwałej powłoki dekoracyjnej. Taki tynk w krótkim czasie zaczyna się odspajać i odpadać od ściany. Jeżeli producent nie zaleca innej metody aplikacji, to zawsze przed nałożeniem tynku dekoracyjnego trzeba przygotować warstwę z masy podkładowej.

  • Nakładanie tynków na wilgotne podłoże

Podobnie, jak pominięcie warstwy podkładowej, tak też aplikacja tynku na podłożu mokrym prowadzi do odspajania się wyprawy. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, aby podłoże było zawsze suche. Ponadto wilgoć uwięziona pod zaschniętym tynkiem może zamarzać przy niskich temperamentach, co oczywiście powoduje dodatkowe problemy.

  • Podłoże niestarannie wyrównane 

Częstym problemem na otynkowanej elewacji są także widoczne nierówności. Aby uniknąć tego defektu, należy – po zatopieniu siatki w zaprawie klejącej – wyrównać dokładnie warstwę kleju. Po wyschnięciu można ją w razie potrzeby delikatnie przeszlifować, osuwając ewentualnie nierówności. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię można na nieść masę podkładową.

  • Brak przeciwwodnej izolacji poziomej w budynku

Niezastosowanie izolacji poziomej i ograniczenie się jedynie do izolowania ścian budynku sprawia, że na skutek działania sił kapilarnych woda z gruntu jest podciągana ku górze. W efekcie ściany budynku stają się wilgotne, a tynk zaczyna się odspajać.

  • Nakładanie tynków przy niskiej temperaturze

Zbyt niska temperatura aplikacji sprawia, że tynk nie wiąże się z podłożem w sposób prawidłowy. W temperaturze 0°C lub niższej proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. W efekcie dochodzi do przemrożenia tynku i jego odpadania od ścian. Nie wolno też zapominać, że poważnym błędem jest aplikacja tynku w sytuacji, gdy temperatura powierza jest właściwa, lecz samo podłoże jest zmrożone.

  • Nakładanie tynków przy wysokiej temperaturze i silnym słońcu

Wysoka temperatura i silne słońce nie sprzyjają aplikacji tynku. Wtedy tynk szybko zasycha na powierzchni „pod pacą" utrudniając właściwe i równomierne wyprowadzenie (zatarcie) struktury. Przez to powstają plamy i przebarwienia na powierzchni elewacji, których nie da się usunąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek ochronnych podczas aplikacji produktu. Alternatywą jest też właściwe zaplanowanie prac i wykonywanie elewacji południowej rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie świeci silne słońce.

  • Niestaranne wykonanie finalnej zaprawy

Brak staranności podczas aplikacji tynku dekoracyjnego często skutkuje powstaniem nierównej, mało estetycznej wyprawy, na której widoczne są zaciągnięcia i ruchy pacą. Z tego powodu w trakcie nakładania tynku należy bardzo dbać o staranność, gdyż na gotowej elewacji nie można już dokonywać żadnych poprawek.

Warto wiedzieć:Jak samodzielnie pomalować elewację domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom