Tynki elewacyjne: jaki wybrać rodzaj faktury

Maciej Mituła, Baumit
Elewacja domu jednorodzinnegoDla podniesienia walorów estetycznych elewacji naszego domu warto wybrać odpowiedni rodzaj faktury tynku.
Elewacja domu jednorodzinnegoDla podniesienia walorów estetycznych elewacji naszego domu warto wybrać odpowiedni rodzaj faktury tynku. Baumit
Najpopularniejszym materiałem stosowanym przy wykończeniu elewacji domów wciąż jest tynk dekoracyjny. Bogata oferta rynkowa pozwala nie tylko wybrać jego rodzaj, ale także kolor i fakturę. Dla podniesienia walorów estetycznych elewacji najbardziej istotna jest faktura tynku.

Faktura tynku dekoracyjnego zależy przede wszystkim od ilości oraz wielkości ziaren kruszywa zawartego w masie tynkarskiej. Duże znaczenie ma również sposób nakładania i obróbki tynku, który bezpośrednio wpływa na efekt końcowy. Najczęściej wybieraną strukturą tynku jest tzw. baranek.

Warto wiedzieć: Elewacja domu: czym i jak ją wykończyć 

Tynk elewacyjny baranek

– Tynk o strukturze baranka daje widoczny efekt uziarnienia równomiernie rozłożonego na elewacji. Charakter powierzchni zależny jest od wielkości kruszywa. Zazwyczaj stosowana jest granulacja od 1,5 lub 2 mm, która pozwala na łatwe kształtowanie wyglądu elewacji. Równie ważny jest sposób nakładania masy, gdyż to on warunkuje poprawne oraz estetyczne wykonanie wierzchniej warstwy fasady. W przypadku baranka obróbka powinna polegać na okrężnych ruchach wykonywanych w jednym kierunku np. zgodnie ze wskazówkami zegara – wyjaśnia Tomasz Jarzyna z Baumit.


Faktura baranka w zależności od wielkości kruszywa daje efekt mniejszych lub większych grudek na elewacji. Fot. Baumit

 –  Tynk powinien pokrywać uprzednio całkowicie zagruntowane podłoże i nie może zostać zbytnio roztarty na powierzchni elewacji. Jednocześnie związki hydrofobowe zawarte w masie tynku chronią go przed zbyt dużą nasiąkliwością. Jest to ważne, ponieważ zadaniem tynku jest również zatrzymywanie wody na powierzchni, a co za tym idzie ochrona ściany przez zawilgoceniem. Warto podkreślić, że grubsza faktura baranka np. 3 mm, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworzy charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu i tym samym łatwiej może ukryć niewielkie nierówności ścian – dodaje Tomasz Jarzyna.

Tynk elewacyjny kornik

W celu uzyskania efektu wyżłobienia, czyli rodzaju sieci kanalików tworzonych w naturze przez owady, należy użyć tynku o strukturze tzw. kornika. Producenci również stosują tutaj różną granulację kruszywa w przedziale od 1,5 mm do 3 mm.


Faktura kornika wygląda jak wyżłobienia, przypominające sieć kanalików tworzonych przez owady (stąd nazwa).Fot. Baumit

– W przypadku tynku o fakturze kornika istnieje większa dowolność ruchów, które determinują układ rowków. Warto jednak pamiętać, że wpływ na efekt końcowy będzie miał sposób zacierania: poziomy, pionowy, ukośny czy okrężny. Dlatego też, już na początku tynkowania należy wybrać jedną technikę, która pozwoli uzyskać powtarzalny rezultat na elewacji całego budynku – dodaje Tomasz Jarzyna.

Przeczytaj również: Trwałość tynków zewnętrznych i wewnętrznych: co na nią wpływa 

Utrzymanie elewacji domu w czystości

Przed wyborem tynku elewacyjnego warto ocenić stopień zabrudzenia elewacji. Budynki w pobliżu dróg, fabryk czy innych miejsc, w których zanieczyszczenie powietrza jest większe wymagają szczególnej dbałości o fasadę.

– Łatwiej utrzymać w czystości jest elewację o strukturze baranka, która tworzy jednolitą, gładką powierzchnię. Prościej jest również przeprowadzić okresowe czyszczenie oraz odświeżenie elewacji. W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brudu. Dużej głębokości rowki mogą być także powodem nieestetycznych zacieków w przypadku zmywania zgromadzonych w nich zabrudzeń – podkreśla Tomasz Jarzyna. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom