Jednolita ściana jest nudna. Zobacz, co można na niej zrobić (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Ściana udekorowana imitacją cegłyWzór cegły pasuje nie tylko do kuchni, ale także do salonu.
Ściana udekorowana imitacją cegłyWzór cegły pasuje nie tylko do kuchni, ale także do salonu. idea texo
Cienkowarstwowe tynki i masy tynkarskie dają duże możliwości aranżacyjne. Przy ich użyciu można uzyskać efekt naturalnego kamienia, cegły czy betonu na ścianie. Zdobią i chronią ścianę przed zabrudzeniami. Polecamy tynki cienkowarstwowe i tapety natryskowe.

Chropowate, błyszczące, z efektem metalicznym, czy efektem nakrapiania, przypominające kamień naturalny (marmur, granit, trawertyn, a nawet kamień polny), czy cegłę powierzchnie możemy uzyskać dzięki zastosowaniu cienkowarstwowych tynków, mas lub tapet natryskowych nakładanych na ściany.

Tynki mogą być nakładane ręcznie lub maszynowo w zależności od oczekiwanego efektu i tego, czy chcemy wykonać prace sami ręcznie, czy zlecimy to firmie, która nałoży nam je natryskowo w krótszym czasie, co z kolei będzie wiązało się z wyższymi kosztami.

Efekt dekoracyjny imitujący kamień naturalny

Powierzchnie przypominające kamień naturalny (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn) idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. 

– Produkty dekoracyjne można stosować we wszystkich pomieszczeniach wewnątrz domu czy mieszkania, jednak w łazience czy kuchni konieczne jest zaimpregnowanie ich woskiem lub impregnatem silikonowym – podpowiada Mirosław Tadla z firmy Idea Texo z Namysłowa w województwie opolskim. – Ich wybór jest duży, nie tylko w zakresie faktur, które chcemy uzyskać, ale także pod względem kolorystycznym. Na ceglany mur może mieć odcień cegły rustykalnej, ale także np. w kolorze beżowym dopasowanym do wnętrza.

Z kolei płatki mikowe są wykorzystywane jako dodatek wizualnie upiększający do tynki, tapety ścienne i masy wykończeniowe. Ich obecność jest najbardziej widoczna w słońcu czy przy oświetleniu światłem sztucznym – stwarza wrażenie odbłysków perłowych. Taka ściana pięknie się błyszczy.

Tynki cienkowarstwowe kolorami się mienią

Możemy kupować gotowe już zabarwione masy tynkarskie, albo sami dodawać do nich barwnik czy inne dodatki. Bezpiecznej jest zlecić to zadanie sklepowi, który ma profesjonalne urządzenia do mieszania barwników z tynkami i masami do wykańczania wnętrz.

Tynki cienkowarstwowe dzielimy ze względu na rodzaj spoiwa. Spoiwa mineralne stosowane są do tynków mineralnych i silikatowych, a spoiwa organiczne do tynków akrylowych i silikonowych. 

Zobacz zdjęcia: Tynki dekoracyjne w kuchni i salonie

Rodzaje tynków dekoracyjnych:

  • Tynk zacierany – zaciera się go packą, dzięki czemu powstaje delikatnie fakturowana powierzchnia ściany.
  • Tynk strukturalny – packą, pędzlem, wałkiem lub szpachelką odciska się wzory na świeżym tynku.
  • Tynk ciągniony – ziarnisty wypełniacz podczas zacierania packą żłobi w tynku rozmaite wzory.
  • Tynk mozaikowy (kamyczkowy) – zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobnych barwnych kamyczków. Nadaje się do kuchni i łazienek oraz przedpokoju. 

Zobacz: Tynki dekoracyjne z elewacji przechodzą na salony

Jak przygotować podłoże pod tynki dekoracyjne

Wszystkie zasady mówiące o przygotowaniu ściany do tynkowania opisane są na opakowaniach. Generalnie podłoże nie może być wilgotne, brudne, nasiąkliwe, zakurzone czy zatłuszczone. Powinno być też całkowicie oczyszczone z pozostałości farb kredowych, klejowych, emulsji oraz innych powłok malarskich.
Jeśli jest ono nierówne, powinno być wyrównane, ponieważ warstwa tynku ma maksymalnie kilka milimetrów (1–5 mm).

Jak nakładać tynki i masy zdobiące ściany

Część z nich przystosowana jest do nakładania natryskowego (które jest szybsze, a więc sprawdza się na dużych powierzchniach i bardziej precyzyjne, zwykle też wiąże się ze zużyciem mniejszej ilości materiałów), ale w większości jest to równoznaczne z możliwością nanoszenia ręcznego.

W przypadku nakładania ręcznego używamy pacy ze stali nierdzewnej, a następnie zaciera pacą z tworzywa sztucznego lub formuje za pomocą innych narzędzi (wałka, kielni, szpachli) w celu uzyskania pożądanej struktury.

Zobacz: Dekory ścienne w imponującym rozmiarze

Ważne jest, aby prowadzić prace bez przerw – nie dopuszczając do zaschnięcia tynku, bo inaczej widoczne będą łączenia. Temperatura w pomieszczeniu powinna sięgać od +5° do +25°C,a wilgotność wynosić nie więcej niż 70 proc. W takich warunkach tynki będą suche po 2–7 dniach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom