Zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

redakcja.regiodom, Abeonet S.A.
Budowa bloku mieszkalnegoZakup mieszkania od dewelopera to zdecydowanie lepsza lokata kapitału od nieruchomości kupionych na rynku wtórnym.
Budowa bloku mieszkalnegoZakup mieszkania od dewelopera to zdecydowanie lepsza lokata kapitału od nieruchomości kupionych na rynku wtórnym. alvimann
Udostępnij:
Nowe mieszkanie, kupione od dewelopera cechuje się tym, że można dostosować je do własnych potrzeb. Bardzo często inwestor zgłasza swoje uwagi już na etapie realizacji inwestycji.

Kupując nowe mieszkanie należy bezwzględnie zapoznać się z informacjami na temat firmy budowlanej, które zawarte są w Krajowym Rejestrze Sądowym. W KRS podane są informacje na temat podmiotu, m.in.: wielkość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa, dane osób reprezentujących dewelopera, informacje czy znajduje się on w stanie upadłości czy likwidacji.

Zobacz koniecznie: Deweloperzy: jak wybrać dobrą firmę budowlaną

Powinniśmy również sprawdzić własność działki, na której zostanie budowana inwestycja mieszkaniowa oraz wydane pozwolenie na budowę. Najlepszym sposobem na sprawdzenie solidności dewelopera jest prześledzenie sposobu realizacji jego poprzednich inwestycji, zarówno pod kątem jakości wykonywanych robót jak i zadowolenia klientów.

W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni do kredytowania zakupu lokalu, to przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy przedwstępnej z dweloperem powinniśmy sprawdzić własną zdolność kredytową. W chwili obecnej dużo instytucji bankowych sprawdza dewelopera przed udzieleniem kredytu hipotecznego. Po otrzymaniu od banku promesy kredytowej (przyrzeczenie spełnienia świadczenia) i zdecydowaniu się na konkretny lokal przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Taka umowa jest zabezpieczeniem, ktróe daje możliwość sądowego dochodzenia umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność oraz wpis do Księgi Wieczystej (roszczenie o przeniesienie własności wybudowanego mieszkania).

– Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma kilka zalet. Jedną z nich jest to, że dopasowujemy lokal do swoich potrzeb. Dodatkowo kupując nieruchomość od dewelopera ponosimy tylko koszty taksy notarialnej. Nabywca mieszkania nie płaci podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% ceny transakcyjnej nieruchomości. Ponadto mieszkania kupione w stanie deweloperskim są objęte okresem gwarancji i rękojmi. Pamiętajmy również, że zgodnie z nowymi rekomendacjami w bankowym programie „Rodzina na Swoim" – można otrzymać dopłaty rządowe do spłaty odsetek od kredytu hipotecznego finansującego wyłącznie zakup nowych nieruchomości" – mówi Weronika Krzemińska, kierownik Działu Sprzedaży PB Feniks z Katowic. 

Zobacz również: Zakup mieszkania w trakcie budowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie