Zakup mieszkania w trakcie budowy

mk, PBG Dom
Inwestycja Quadro HouseInwestycja Quadro House
Inwestycja Quadro HouseInwestycja Quadro House PBG Dom
Poszukując mieszkania coraz częściej decydują się na nie już na etapie budowy osiedla. Decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jeśli zakup mieszkania dotyczy inwestycji dopiero powstającej i dodatkowo jest finansowany z kredytu hipotecznego, to do czasu oddania budynku do użytkowania i wpisania hipoteki do księgi wieczystej, ponosi się koszty ubezpieczenia i odsetek od kredytu. W skali kilkunastu miesięcy jest to wydatek przynajmniej kilku tysięcy zł. Na rynku pojawiają się jednak oferty, dzięki którym można tego uniknąć.

Powszechną praktyką jest uruchamianie sprzedaży mieszkań zanim budynek stanie na placu budowy. Tego typu oferty są bardzo często wystawiane przez deweloperów na targach mieszkaniowych. Żeby ułatwić zakup niektórzy deweloperzy proponują kupującym specjalne formy płatności, a także możliwość stworzenia własnego planu mieszkania. 

Przy zakupie mieszkania liczy się każda złotówka

Płatności mogą być rozłożone na dwie części, np. "15/85". W takim przypadku można najpierw podpisać umowę i wpłacić 15 procent wartości mieszkania, a dopiero tuż przed jego odbiorem zaciągnąć kredyt hipoteczny na resztę.

Przykładowa forma płatności „15/85" daje kupującym wymierne korzyści finansowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba spłacać odsetek od kredytu za czas, w którym trwa jeszcze budowa mieszkania i czeka się na odbiór kluczy. Ponadto koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosi się przez znacznie krótszy okres czasu, bo kredyt mieszkaniowy zaciągany jest dopiero wtedy, gdy inwestycja jest już oddana do użytku.

Liczy się każdy metr mieszkania

Przy kupnie mieszkania, zwłaszcza o małej lub średniej powierzchni, niezmiernie ważna jest jego funkcjonalność, żeby móc maksymalne wykorzystać powierzchnię.

Przykładowo oszczędność powierzchni można uzyskać poprzez połączenie jadalni z aneksem kuchennym – oszczędzamy nawet do 3 m2. Deweloperzy coraz częściej umożliwiają zaprojektowanie indywidualnego rozkładu mieszkania. Osoby, które kupią mieszkanie na etapie powstawania inwestycji, mogą więc wspólnie z fachowcem zaprojektować, jak ma ono wyglądać i ustalić optymalny rozkład pomieszczeń.

**Bezpieczeń

stwo transakcji zakupu**

Bywa, że zakup nowego mieszkania jest ryzykowny, bo prawo jest niedoskonałe. Medialne doniesienia pokazują, że w przypadku upadłości dewelopera klient nieraz traci i pieniądze, i nieruchomość. Bezpieczeństwo kupujących ma poprawić nowa ustawa. Jej projekt Rada Ministrów przyjęła 16 lutego 2021 r. Jedną z głównych zmian ma być powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zabezpieczy środki finansowe klientów.

Dowiedz się więcej: Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, więc zakup mieszkania i domu będzie bezpieczniejszy 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom