Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór nieruchomości uzależniony jest od tego, jakie są nasze priorytety, potrzeby oraz bardzo często możliwości finansowe.
Jakie są ceny mieszkań? Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż
Gdy liczy się komfort mieszkania
Pod względem wygody i bezpieczeństwa nowe mieszkania najczęściej mają przewagę nad używanymi. – Zarówno mieszkanie, jak i cały budynek oraz najbliższa infrastruktura są najczęściej całkowicie nowe i zbudowane z myślą o potrzebach współczesnego człowieka. Windy czy garaże podziemne to na rynku pierwotnym standard. Często też nowe osiedle będzie strzeżone i monitorowane. Można również znaleźć coraz więcej ofert, w których zagwarantowana jest strefa Wi-Fi w holu wejściowym, wideofon czy telewizja satelitarna – mówi Ryszard Banacki, rzecznik firmy TYNKBUD1. Osoby, które oczekują jeszcze większego komfortu, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mogą poszukać budynków wyposażonych w system inteligentnego domu. Dzięki mieszkania na inteligentnym osiedlu, zapewnimy sobie takie udogodnienia, jak sterowanie oświetleniem i roletami oraz możliwość skomunikowania ze sobą urządzeń elektronicznych w mieszkaniu. Wyobraźmy sobie na przykład przycisk w salonie, którym przywołamy windę na klatce schodowej.
Przeczytaj również: Aplikacja internetowa chroni domowy budżet i zdrowie
Cena metra kwadratowego mieszkania
W przypadku kosztów oba rynki ciężko jest porównywać. Inne ceny zaproponuje deweloper, który buduje standardowe osiedla, inne – inwestor, który wznosi apartamentowce. W przypadku rynku wtórnego cena mieszkania w bloku na obrzeżach Warszawy będzie się różnić od ceny lokalu w przedwojennej kamienicy na Starej Ochocie. – Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że rynek pierwotny jest tańszy od wtórnego, czy na odwrót. W przypadku tego pierwszego cena będzie wzrastać wraz z takimi parametrami jak: jakość projektu i wykonania, prestiż lokalizacji, moment zakupu czy dodatkowe korzyści, w rodzaju systemu domu inteligentnego – ocenia Ryszard Banacki.
Na rynku pierwotnym najwięcej zapłacimy za własne "M" w centrum miasta i jego pobliżu, wykończone pod klucz, na ogrodzonym i strzeżonym osiedlu oraz z dodatkowymi udogodnieniami. Na rynku wtórnym cena metra kwadratowego mieszkania uzależniona będzie np. od tego, czy lokum jest do generalnego remontu. Oczywiście wpływ na cenę nieruchomości ma również lokalizacja, a niekiedy i względy poza praktyczne – mieszkanie w przedwojennej kamienicy będzie droższe, mimo że nowy właściciel będzie musiał pogodzić się z wieloma niedogodnościami. Takimi jak na przykład brak windy czy surowe obostrzenia dotyczące przeprowadzenia remontu.
Warto wiedzieć: Konserwator zabytków narzuca ograniczenia w remontach mieszkań
A co z możliwościami negocjacji ceny mieszkania? Zasadniczo są one większe na rynku wtórnym. Nie znaczy to oczywiście, że deweloperzy są na nie zamknięci. Choć w przypadku mieszkań deweloperskich niższą cenę możemy uzyskać najczęściej korzystając z promocji. Pamiętajmy także, że w przypadku zakupu mieszkania używanego najczęściej musimy do ceny nieruchomości doliczyć także koszt obsługi przez agencję nieruchomości oraz opłatę za czynności cywilnoprawne. Jeśli chodzi o programy dopłat, takie jak Mieszkanie dla Młodych (MdM), możemy z nich skorzystać w przypadku obu rynków. Choć to już program, który będzie zamknięty, a zastąpić go ma nowy projekt rządowy "Mieszkanie plus".
Przeczytaj: Szczegóły rządowego programu „Mieszkanie Plus"
Czas potrzebny na wprowadzenie się do zakupionego mieszkania
Jeżeli zależy nam na czasie, najlepiej kupić mieszkanie od dewelopera w budynku oddanym do użytkowania i wykończone pod klucz lub lokal na rynku wtórnym w dobrym stanie. W innym razie trzeba będzie poświęcić jakiś czas na remont i/lub wyposażenie lokum (a to także generuje koszty).
– Osobom, którym nie zależy na czasie, zalecam zwracać uwagę na nowopowstające osiedla. Lokal kupiony na początku budowy zawsze jest tańszy niż ten w gotowym budynku, ponadto możemy wynegocjować u inwestora korzystny harmonogram spłat – radzi rzecznik.
Patrząc na czas, który potrzebny jest, by dopełnić formalności, jest on krótszy w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera. Nabywając lokal z rynku wtórnego czeka nas etap związany w weryfikacją sprzedającego nieruchomość. Jeżeli jednak korzystamy z usług agencji nieruchomości, powinna ona zrobić to za nas. Podobny okres w przypadku obu rynków zajmie nam staranie się o kredyt czy o udział w programie dopłat MDM.
Do rozważenia pozostaje też kwestia bezpieczeństwa samego zakupu. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy używane, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Wybierajmy sprawdzonych inwestorów, działających na rynku od lat i cieszących się dobrą opinią. W przypadku rynku wtórnego – korzystajmy z usług godnych zaufania agencji nieruchomości lub dokładnie zweryfikujmy wiarygodność sprzedawcy oraz status prawny wybranej nieruchomości.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?