Zakup mieszkania do remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

ewk
Plamy i odspojenia farby mogą świadczyć o zagrzybieniuZakup mieszkania do remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Plamy i odspojenia farby mogą świadczyć o zagrzybieniuZakup mieszkania do remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę ewk
Zakup mieszkania do remontu musi być poprzedzony dokładnym rozeznaniem ofert na rynku wtórnym i analizą kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, żeby w nim zamieszkać.

Po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania do remontu rozpoczynamy trudny cykl wyboru:

  • oglądamy od kilku do kilkunastu ofert – im więcej tym lepiej, pozwali nam to należycie ocenić standardy proponowanych lokali;
  • sprawdzamy sąsiedztwo, jeśli to możliwe plany zagospodarowania terenu oraz stan prawny lokalu;
  • pokazujemy wybrane mieszkania fachowcowi, który nie koniecznie musi później zająć się remontem naszego nowego M, ale pomoże w razie potrzeby ocenić koszty związane z remontem i rozwieje nasze wątpliwości co do możliwości adaptacyjnych.

Nie zawsze jednak możemy liczyć na pomoc fachowca, dlatego warto wiedzieć, na jakie detale należy zwrócić uwagę przy wyborze naszego przyszłego lokum.

Ogólny stan techniczny budynku

Musimy pamiętać, że kupujemy mieszkanie a nie budynek do remontu. Źle zarządzany czy zrujnowany budynek nie zagwarantuje nam satysfakcji z zainwestowanych pieniędzy. Oceńmy przede wszystkim stan dachu, orynnowania, klatki schodowej, tynków i ocieplenia oraz windy (jeśli planujemy zamieszkać na wyższej kondygnacji). Jeśli stan tych elementów jest niezadowalający, a zarządca budynku nie planuje w najbliższym czasie remontu, to lepiej z mieszkania w takim budynku zrezygnować. W przeciwnym przypadku nawet najdoskonalszy i najdroższy remont mieszkania nie uchroni nas przed awariami, które będą wynikiem przyczyn niezależnych od naszego lokalu.

Ściany i sufity

**Na ściany i sufity musimy zwrócić szczególną uwagę. Wszelkie plamy, spękania powłoki malarskiej, odspajanie tynku lub odklejanie się tapety mogą świadczyć o zawilgoceniu mieszkania i grzybie, którego nie tak łatwo będzie nam się pozbyć. Jednym z charakterystycznych objawów korozji biologicznej w budownictwie, na który tez powinniśmy zwrócić uwagę, jest nieprzyjemny stęchły zapach utrzymujący się w pomieszczeniu mimo wietrzenia.

Zobacz koniecznie: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Oględziny podłogi

Stan podłóg najlepiej oceniać przy świetle dziennym, szczególnie, jeśli pokryte są parkietem lub deskami. Dlatego najlepiej zdecydujmy się na oglądanie mieszkania z rana (wtedy mamy okazję zobaczyć także inne niedoskonałości naszego przyszłego lokum). Już niezależnie od pory dnia jesteśmy w stanie stwierdzić, czy podłoga wydaje jakieś odgłosy, których normalnie nie powinno być. Najczęściej świadczy to o potrzebie wymiany posadzki.

Glazura i terakota

Przy ocenie okładzin podłogowych i ściennych z glazury lub terakoty, najczęściej kierujemy się własnym gustem i decyzję o wymianie podejmiemy niezależnie od tego, czy jest ona zniszczona czy nie. Jednak może się zdarzyć, że okładziny nam odpowiadają, wtedy warto popukać w kilku miejscach, żeby sprawdzić, czy trzymają się one dostatecznie mocno. Warto też dokładniej obejrzeć fugi – czy nie mają braków lub wykwitów, w takim stanie na pewno będą wymagały wymiany.

Okna i drzwi

O dobrym stanie okien i drzwi świadczy ich szczelność oraz lekkość otwierania i zamykania. Najprostszy sposób na sprawdzenie szczelności okien to kartka papieru włożona między ramę a ościeżnicę. Jeśli po zamknięciu możemy ją wyciągnąć – okno jest nieszczelne. Możemy też wykorzystać okazję i spróbować się umówić na oglądanie mieszkania w czasie wietrznej pogody. Zarówno okna jak i drzwi powinny mieć sprawne zamki i okucia, dlatego sprawdzamy je w pierwszej kolejności.

Instalacje

Przy remoncie prawdziwym utrapieniem mogą okazać się instalacje: wodno-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania i elektryczne. Najtrudniej jest ocenić ich faktyczny stan ze względu na to, że większość przewodów jest schowana. Jeśli tylko jest to możliwe, do oceny instalacji zaprośmy zaprzyjaźnionego fachowca.

Przeczytaj: Instalacja wodociągowa w mieszkaniu: kiedy i dlaczego powinniśmy ją wymienić 

Pamiętajmy, że podstawową zasadą przy ocenie przyszłego mieszkania jest „zasada ograniczonego zaufania". Dlatego starajmy się obejrzeć wybrany lokal przynajmniej dwa razy, a ostateczną cenę zakupu negocjujmy dopiero po spisaniu i wycenie własnej napraw wszystkich zauważonych mankamentów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom