Instalacja wodociągowa w mieszkaniu: kiedy i dlaczego powinniśmy ją wymienić

ewk
Instalacja wodno-kanalizacyjna w bardzo złym staniePrzy zakupie mieszkania warto dokładniej przyjrzeć się instalacji wodno-kanalizacyjnej
Instalacja wodno-kanalizacyjna w bardzo złym staniePrzy zakupie mieszkania warto dokładniej przyjrzeć się instalacji wodno-kanalizacyjnej ewk
Z problemem wymiany instalacji wodnej spotykamy się najczęściej w tzw. starym budownictwie. Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym materiałem w tych instalacjach były stal i żeliwo.

Rury stalowe (i żeliwne) mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury oraz względnie małą rozszerzalnością cieplną. Mimo, że wadą tych instalacji był dość duży ciężar i podatność na korozję, były swego czasu najtańsze i łatwo dostępne.
Obecnie pod wieloma względami ustępują innym systemom, z takich materiałów jak:

  • miedź,
  • PVC (polichlorek winylu) i CPVC (chlorowany polichlorek winylu),
  • PE polietylen (PE-LD miękki i PE-HD twardy),
  • PE-X (polietylen sieciowany), 
  • PP (polipropylen), 
  • PB (polibutylen), 
  • rury warstwowe (połączenie różnych tworzyw i przekładek np. PEX-Al-PEX).

Zobacz także: Instalacje wodociągowe: jak unikać błędów montażowych

Prawidłowo wykonane i eksploatowane instalacje stalowe i żeliwne mogłyby być użyteczne przez dekady. Jednak praktyka pokazuje, że poza błędami montażowymi, również jakość wody najczęściej nie jest odpowiednia.

Prowadzi to do korozji i zarastania rur kamieniem oraz rdzą, w rezultacie do zmniejszenia przekroju rury
i obniżenia ciśnienia wody w instalacji wodnej. Z kolei skorodowane lub „zarośnięte" podejścia i piony kanalizacyjne są najczęściej przyczyną przecieków i niedrożności prowadzących do zalania.

Przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej

Na co dzień instalacją wodociągową nie zawracamy sobie głowy. Są jednak cztery momenty, kiedy powinniśmy zdecydować się na przegląd instalacji: 

  1. zakup domu lub mieszkania, 
  2. planowany remont generalny mieszkania lub domu, 
  3. awaria instalacji, 
  4. zauważalny spadek ciśnienia wody w instalacji.

Zakup starego mieszkania lub domu

Decydując się na zakup używanego mieszkania (domu) musimy poddać je ocenie nie tylko od strony konstrukcyjnej (budowlanej). Równie ważne jest określenie stopnia zużycia instalacji wodno-kanalizacyjnej – szczególnie, jeśli jest ona wykonana w stali i żeliwie. O ile ocena zewnętrzna jest dość
łatwa do wykonania, do oceny stanu wewnętrznego najlepiej poprosić fachowca. Powinien on sprawdzić, czy rury mają zwężone przekroje, jeśli tak to określić, w jakim stopniu możliwe jest ich udrożnienie metodą chemiczną lub mechaniczną. Jeśli ocena instalacji będzie negatywna, powinniśmy zdecydować się na jej wymianę.

Planowany remont generalny

Podobne zasady powinny obowiązywać przy planowaniu generalnego remontu mieszkania lub domu. Jeśli mamy do czynienia z instalacją wykonaną ze stali i żeliwa (w chwili obecnej są to nieco przestarzałe technologie), musimy dokładnie ocenić ich stan i ewentualnie zdecydować się na jej wymianę.
Unikniemy dzięki temu późniejszych kłopotów z niesprawną instalacją już po przeprowadzonym remoncie.

Awaria instalacji

W przypadku awarii jesteśmy w dużo gorszej sytuacji niż w poprzednich. Przy zakupie lub planowanym remoncie mieszkania mamy czas na ocenę, zaplanowanie prac i wybór wykonawcy. Jeśli awaria jest skutkiem zużycia instalacji, niestety powinniśmy zdecydować się na jej wymianę. Awaria spowodowana błędami montażowymi lub przez nieuwagę (np. niezamierzone uszkodzenie rury w czasie wiercenia otworów), nie jest może tak kosztowna, chociaż równie uciążliwa dla użytkownika.

Spadek ciśnienia w instalacji wodnej

Jeśli zaobserwujemy w czasie użytkowania znaczny, utrzymujący się przez dłuższy czas, spadek ciśnienia trzeba zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Najczęściej dotyczy to rur stalowych, gdzie w wyniku działania twardej wody powstaje kamień wymieszany z rdzą. Jeśli nie
powiodą się próby udrożnienia takiej rury (czasami warto spróbować!), należy ją wymienić. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom