Spis treści
Wypalanie traw jest szkodliwe i bardzo niebezpieczne!
Wiosenne wypalanie traw to plaga, która co roku szerzy się w marcu i kwietniu. Umyślne podpalenia wynikają z przekonania, że zabieg ten użyźni glebę i pozwoli ją „oczyścić” z zeschniętej trawy. Nic bardziej mylnego! Nie można wypalać traw, ponieważ dym zawiera wiele substancji szkodliwych i dla ludzi, i dla zwierząt. A to niejedyny powód, dla którego wypalania traw należy zaprzestać.
– Podczas wypalania traw uszkodzona zostaje mikrofauna i mikroflora – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Owady oraz inne małe żyjątka giną w płomieniach. Choćby dżdżownice, które spulchniają ziemię. Mikroflora jest natomiast niezbędna do utrzymania równowagi biologicznej w biocenozie. Giną pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele, biedronki, a także ptaki i ssaki żyjące na łąkach.
O ile niszczenie przyrody nie każdego przekonuje, to pamiętajmy, że co roku w pożarach, wywołanych przez wypalanie traw giną też ludzie – w 2019 roku ofiar śmiertelnych było 10, w 2022 r. – już 15 marca zginęła pierwsza osoba, starszy mężczyzna z powiatu cieszyńskiego. Powodem jego śmierci był prawdopodobnie pożar, będący skutkiem właśnie wypalania traw.
Popiół szkodzi, a nie pomaga
Lata temu działkowcy i rolnicy przekonywali, że całkowite wypalenie trawy gwarantuje lepszy wzrost nowej trawce. – Twierdzili także, że popiół korzystnie działa na glebę – zaznacza Mikietyński. – Okazało się, że jest odwrotnie. Warstwa przegrzanego popiołu negatywnie oddziałuje na ziemię. Poza tym zostaje zniszczona warstwa próchnicy w glebie i zahamowany proces jej tworzenia. A to ona ma zasadniczy wpływ na wzrost roślin. Wypalanie traw powoduje, że plony są niższe przeważnie o 5–8 procent.
Wypalanie traw niszczy glebę
Gdy trawa rośnie na torfie, jest jeszcze większe niebezpieczeństwo. – To dlatego, że mieszanka, jaką stanowi torf, pali się długo, a do tego głęboko – wyjaśnia ogrodnik. – Tym samym długo gaśnie. Jeżeli ogień zbytnio się rozprzestrzeni, trudno go wtedy ugasić.