Trawy ozdobne – jakie gatunki i dlaczego warto mieć w ogrodzie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Miskant chiński - odmiana ZebrinusZebrinus ma charakterystuczne paski na liściach.
Miskant chiński - odmiana ZebrinusZebrinus ma charakterystuczne paski na liściach. Katarzyna Laszczak
Trawy ozdobne coraz częściej pojawiają się na działkach i w ogrodach. Prezentują się znacznie ciekawiej niż tradycyjne trawniki, wbrew pozorom – mniej jest też z nim zachodu.

Trawy ozdobne popularność swą zawdzięczają kilku cechom, które cenią w nich właściciele gruntów. Przede wszystkim są dość łatwe w pielęgnacji i uprawie, „wybaczają" więc wiele błędów początkującym działkowcom czy ogrodnikom. Nie mają wielkich wymagań glebowych (nawożenie polega głównie na dodawaniu kompostu) ani klimatycznych, przez co cieszą oczy nawet późną jesienią. Dają również spore pole do popisu w aranżacji przestrzeni, a ich ekspansywność (która w pewnym stopniu może być kłopotem jeśli puści się je „samopas") pozwala szybko zagospodarować spore przestrzenie. Ich plusem jest również to, że występują w wielu gatunkach – o odmiennych kształtach, kolorach i wielkości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że co do zasady nasiona i sadzonki najpopularniejszych traw nie są drogie, do tego większość z nich to rośliny wieloletnie.

Radzimy: Jak zwalczyć mech na trawniku

Jakie trawy ozdobne wybrać do swojego ogrodu?

Przed zasadzeniem każdego rodzaju trawy zadbać trzeba o odchwaszczenie gleby, najlepiej – jej przekopanie. Pominięcie tego etapu albo niezbyt dokładne usunięcie chwastów spowoduje ich rywalizację z rosnącymi trawami, a usuwanie ich z bujnych kęp (niektóre trawy sięgają powyżej 2 metrów) jest czasochłonne i trudne.

Wśród najniższych traw, osiągających maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów wysokości sporą popularnością w polskich ogrodach cieszy się rozplenica japońska. Osiąga 60–80 cm wysokości, kwitnie od lipca do września, a jej kwiaty mają barwy żółto-brązowe. Ta trawa ozdobna należy do bardziej wymagających (wymaga odpowiedniego nawodnienia i ochrony przed mrozem), daje jednak wiele satysfakcji – pozwala na tworzenie wielogatunkowych rabat, na których stanowi najniższe piętro.

Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides), znana też jako piórkówka japońska, ma duże ozdobne wiechy.
Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides), znana też jako piórkówka japońska, ma duże ozdobne wiechy. Fot. Katarzyna Laszczak

Roślina zwana potocznie „niedźwiedzim futrem", czyli kostrzewa gautiera, jest sporo niższa, osiąga maksymalnie 20 cm wysokości, tworzy kępy zielonych liście o kształcie igieł. Zadowala się właściwie każdą glebą, świetnie znosi mrozy, bardzo szybko się rozrasta (stąd konieczność zachowania sporej odległości już na etapie sadzenia).

Do 50 cm wysokości osiąga Hakonechloa smukła „Beni Kaze", która ceniona jest za bardzo ciekawą kolorystykę liści, która pojawia się późna jesienią, w czasie pierwszych przymrozków. Wtedy właśnie liście hakonechloi nabierają barw od ciemnej pomarańczy do intensywnej czerwieni.

Wśród średnich traw ozdobnych warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju miskanty chińskie. Większość z nich osiąga wysokość około metra. Miskanty dobrze rosną na żyznych, w miarę wilgotnych ziemiach, na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ciekawą właściwością miskantów jest ich szybki wzrost, ale rosną specyficznie – nie rozrastają się na pół ogrodu, a rosną w ciągle zagęszczającej się kępie.

Miskant chiński est gatunkiem szybko rosnącym, ale nie należy do traw inwazyjnych, które rozrastają się w niekontrolowany sposób. 
Miskant chiński est gatunkiem szybko rosnącym, ale nie należy do traw inwazyjnych, które rozrastają się w niekontrolowany sposób.  Fot. Katarzyna Laszczak

Warto wiedziećKiedy sadzić borówkę amerykańską i jak ją uprawiać 

Trzcinnik krótkowłosy jest coraz częściej spotykaną trawą w wielu ogrodach. Ma kwiatostany, które utrzymują się do późnej jesieni. Same liście są ciemnozielone, a kłosy kwiatów różowe. W trakcie kwitnienia trzcinnik osiąga około metra wysokości.

Piórkówka japońska „Moudry" to kolejna warta rozważenia propozycja. Osiąga do 80 cm wysokości. Charakterystyczne i niezwykle ozdobne są jej fioletowe, przechodzące w czerń kwiatostany oraz liście – szerokie, długie i pokładające się.

Ponad dwa metry wizualnych efektów

Wśród najwyższych traw dominują różne odmiany miskantów chińskich. Odmiana „Rosi" potrafi osiągnąć ponad 2,5 metra wysokości. Tworzy atrakcyjne wizualnie kwiatowe pióropusze o długości kilkudziesięciu centymetrów, które początkowo mają kolor przechodzący w róż, a później stają się niemal białe. Same liście również zmieniają barwy w ciągu roku co powoduje, że rabaty obsadzone tą odmianą miskanta nieustannie się zmieniają, ciesząc oko od wiosny do późnej jesieni.

Godna uwagi jest również trzęślica trzcinowata. Rośnie w gęstych kępach, a czasie kwitnienia osiąga ponad 2,5 metra wysokości. Najlepiej wygląda, gdy otacza oczka wodne czy stawy. Dość rzadko spotkać można inną ciekawą wysoką trawę ozdobną, proso rózgowate, które osiągać może nawet 2 metry wysokości. Jego liście posiadają ciekawy, jasnoniebieski odcień, który w jesiennych miesiącach przechodzi przez barwę żółtą do brązowej. Proso rózgowate cenione jest za swoje luźne kwiatostany, które kwitną w lipcu i sierpniu.

Importerzy i hodowcy starają się dostarczyć co roku sporo nowości na polski rynek. Warto rozglądać się i szukać ciekawych propozycji, dających szansę na stworzenie rzadkiego, charakterystycznego i pięknego ogrodu. Ze względu na swój estetyczny potencjał trawy ozdobne powinny stać się ważną jego częścią. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać trawy ozdobne w ogrodzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom