Zbliża się czas na ściółkowanie roślin w ogrodzie. Najlepszym miesiącem na tę czynność jest listopad, ponieważ właśnie w tym miesiącu zaczynają się pierwsze przymrozki.
Pomocne ściółkowanie roślin
Ściółkowanie zabezpiecza krzewy i kwiaty czy byliny przed porywistym wiatrem, siarczystym mrozem i opadami śniegu. Ściółkowanie chroni też korzenie roślin przed przemarzaniem i utratą wilgotności z gleby. Co więcej: dzięki ściółkowaniu nie wyrastają chwasty. Większość roślin na zimę można ściółkować. Niektóre rośliny przetrwają łagodne mrozy, ale przecież nie wiadomo, jaka będzie zima w nadchodzącym sezonie. Jeśli będzie długa i bardzo mroźna, rośliny mogą sobie nie poradzić. Warto wykonać więc ten zabieg, żeby potem wiosną i latem cieszyć oczy wyglądem bylin, krzewów, drzewek (zwłaszcza młodych, owocowych i ozdobnych) oraz kwiatów.
Przeczytaj też:
Istnieje kilka sposobów na ściółkowanie. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.
Kora sosnowa jako ściółka
– Najbardziej do ściółkowania nadaje się kora sosnowa kompostowana – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zazwyczaj jest to kora pakowana w worki. Może być kora sosnowa albo kora mieszana, choćby sosnowa z drewnem modrzewiowym. W sprzedaży dostępne są też granulaty, czyli płaskie kawałki drewna z kory sosnowej, cięte na odpowiedni wymiar.