Wybieramy działkę pod budowę domu. Na co zwrócić uwagę

tooba.pl
Działka pod budowę domuPlanując budowę domu, trzeba dobrze przygotować się do realizacji tego zadania. Wybór działki, podobnie jak wybór odpowiedniego projektu, jest w tym przypadku sprawą kluczową i właśnie od tej decyzji powinien rozpocząć się cały proces związany z realizacją inwestycji. Dobrze jest przystąpić do tego wyzwania z odpowiednim, najlepiej kilkumiesięcznym, wyprzedzeniem.
Działka pod budowę domuPlanując budowę domu, trzeba dobrze przygotować się do realizacji tego zadania. Wybór działki, podobnie jak wybór odpowiedniego projektu, jest w tym przypadku sprawą kluczową i właśnie od tej decyzji powinien rozpocząć się cały proces związany z realizacją inwestycji. Dobrze jest przystąpić do tego wyzwania z odpowiednim, najlepiej kilkumiesięcznym, wyprzedzeniem. Magdalena Kmita-Kulesza
Inwestorzy, którzy planują budowę pierwszego domu, muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Pierwszą i zarazem kluczową kwestią jest wybór działki budowlanej, na której powstanie wymarzony dom.

Decyzji o zakupie działki budowlanej nie można podjąć pochopnie. Przy rozważaniu odpowiadającej lokalizacji konieczne jest nie tylko dokładne obejrzenie okolicy, ale także zapoznanie się z obowiązującymi przepisami.

Warto wiedzieć: Co najpierw – projekt domu czy kupno działki 

Nie wszyscy początkujący inwestorzy orientują się, jak duży wpływ na budowę domu ma rodzaj działki, na której ma stanąć budynek. Takie parametry, jak lokalizacja oraz kształt terenu, znacząco wpłyną nie tylko na wygodę codziennego użytkowania domu, ale także mogą ograniczyć listę projektów, które będzie można wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru lokum.

Wielkość i kształt działki budowlanej

Oczywistym wydaje się fakt, że na wielkość i kształt przyszłego domu zasadniczy wpływ ma wielkość posesji, na której ma stanąć budynek. Wybierając działkę trzeba mieć na uwadze nie tylko fundusze, jakie zamierzamy na ten cel przeznaczyć, ale również wielkość ogrodu, który ma otaczać budynek. Rodziny, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i wolą dysponować terenem zapewniającym odpowiedni komfort, nie powinny decydować się na zakup działki o powierzchni mniejszej niż 1500 metrów kwadratowych.

Dowiedz sięCo zrobić, by przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną 

Kolejną kwestią jest kształt terenu. Najłatwiejszą do zagospodarowania będzie powierzchnia o kształcie prostokąta. Jednak, zwłaszcza w bardziej zurbanizowanych regionach, trudno o tak foremną i łatwą do zabudowania posesję. W takich lokalizacjach często można wybierać jedynie spośród działek o bardzo wydłużonym kształcie. Dysponując posesją właśnie o takim kształcie, warto przejrzeć bazę gotowych projektów domów na wąską działkę, które są dedykowane właśnie takim działkom.

Warunki zabudowy

Zanim sprecyzujemy wymagania, jakie ma spełnić projekt naszego przyszłego domu, trzeba poznać odgórnie narzucone warunki, którym będziemy musieli podporządkować się. Określa je miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planu konieczne będzie sprawdzenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim informację, czy wybrany teren ma funkcję mieszkaniową.

PrzeczytajMiejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a zakup nieruchomości

W sytuacji, gdy w danym urzędzie gminy nie ma obowiązującego planu zagospodarowania, niezbędne będzie wystąpienie do gminy o wydanie warunków zabudowy. Oczekiwanie na ten dokument może potrwać nawet pół roku, nie warto więc zwlekać z dopełnieniem tej formalności. W warunkach zabudowy mogą znaleźć się informacje dotyczące między innymi wymaganej szerokości i wysokości elewacji frontowej domu, wysokości kalenicy, kąta nachylenia dachu, liczby kondygnacji czy maksymalnej powierzchni użytkowej domu. Są to wytyczne, które w znacznym stopniu zdeterminują kształt domu.

W urzędzie gminy warto także sprawdzić zamierzenia inwestycyjne dotyczące najbliższej okolicy. Dzięki temu upewnimy się, czy aktualnie spokojne sąsiedztwo pozostanie takim dłużej i czy na przykład tuż przy naszej działce nie jest planowana trasa szybkiego ruchu lub spalarnia śmieci.

Odpowiednia lokalizacja działki pod budowę domu

Kwestią indywidualną, zależną od upodobań każdego inwestora jest sprawa krajobrazu, który będzie otaczał dom. Jedni szukają działki z dogodną lokalizacją i szybkim dojazdem do centrum miasta, a dla innych kluczowy jest spokój i bezludna okolica. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku, gdy w pobliżu wybranej działki nie ma żadnych budynków ani rozpoczętych już inwestycji, to z pewnością pojawią się dodatkowe koszty, związane z doprowadzeniem mediów, czy utwardzeniem drogi dojazdowej. Trudniejsze będzie także uzyskanie warunków zabudowy.

Jeśli chcemy kupić jeden z gotowych projektów domów i dopasować go do warunków konkretnej działki budowlanej, to warto wiedzieć, że architekt adaptujący może wprowadzić w nim pewne zmiany. Jednak korzystniej jest wybrać projekt jak najlepiej pasujący do naszych wymagań. Dlaczego? Z prostej przyczyny, że nadmierne modyfikacje w projekcie domu mogą znacznie podnieść koszt jego adaptacji.

Dodatkowe pomocne informację: Jak wybrać działkę pod budowę domu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom