Budowa windy w bloku lub kamienicy. Ile to kosztuje i co trzeba załatwić? Na windę można uzyskać pożyczkę z BGK

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dobudowa windy, w zależności od dostępnego miejsca, może nastąpić wewnątrz budynku albo od zewnątrz.
Dobudowa windy, w zależności od dostępnego miejsca, może nastąpić wewnątrz budynku albo od zewnątrz. Andrzej Wisniewski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Budowa windy w bloku lub kamienicy to spory wydatek, jednak poprawa komfortu i dostępności jest ogromna. Winda ułatwia życie m.in. osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i rodzicom małych dzieci. Wyjaśniamy, jakie są formalności i koszty związane z dobudową windy oraz jak uzyskać na ten cel preferencyjną pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Spis treści

Dobudowa windy – dlaczego się opłaca i czy wszędzie jest możliwa?

Większość budynków w Polsce niższych niż 5 pięter jest dziś pozbawiona windy. Czasem zdarza się to nawet w wyższych obiektach, zwłaszcza kamienicach zbudowanych przed wojną. To duży problem dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami, dla których schody są poważną przeszkodą. Co więcej, wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa problem ten będzie jedynie narastał.

Mieszkańcy nie są jednak bezradni i mogą podjąć działania zmierzające do dobudowania windy. Warto się na to zdecydować zwłaszcza w sytuacji, gdy znaczną część osób mieszkających w budynku stanowią osoby starsze czy z trudnościami w poruszaniu się. Opłaca się też jednak myśleć przyszłościowo – również osoby młode powinny popierać budowę windy, która nie tylko ułatwia życie np. rodzicom małych dzieci, ale też podwyższa standard budynku, a więc podnosi wartość mieszkań.

Co istotne, winda może być dobudowana zarówno wewnątrz budynku (np. kosztem części klatki schodowej), jak i na zewnątrz (przy ścianie budynku). Ta druga opcja często okazuje się jedyną możliwą, ponieważ w wielu starszych budynkach zwyczajnie brakuje miejsca na inne rozwiązanie. Sytuacje, w których montaż windy jest niemożliwy z przyczyn technicznych zdarzają się rzadko.

Porządek w przedpokoju

Materiały promocyjne partnera

Budowa windy krok po kroku. Te formalności należy załatwić

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, by zamontować windę w bloku czy kamienicy, jest przekonanie większości sąsiadów do tego pomysłu – na montaż windy musi wyrazić zgodę większość właścicieli mieszkań. To też niestety z reguły najtrudniejszy krok. Osoby mieszkające na niższych piętrach często nie chcą dodatkowo płacić za coś, z czego nie będą korzystać. Również osoby młode i zdrowe, dla których schody nie stanowią problemu, czasem nie zgadzają się na taką inwestycję. Jeśli jednak uda się zdobyć poparcie większości mieszkańców, można działać dalej.

Mieszkańcy zgłaszają chęć budowy windy właścicielowi lub zarządcy budynku. Ponieważ jest to duże przedsięwzięcie, wykraczające poza tzw. zakres zwykłego zarządu, wspólnota musi podjąć uchwałę o budowie windy. Tu właśnie potrzebne jest poparcie większości – uchwała musi zdobyć większość głosów. Czasami na tym etapie przeprowadzane jest wśród mieszkańców referendum, żeby sprawdzić, czy większość popiera budowę. Nie jest to jednak niezbędne.

Gdy już zostanie podjęta uchwała, następne kroki wykonuje już podmiot zarządzający budynkiem (np. spółdzielnia). Zleca on przygotowanie ekspertyzy technicznej, która wykaże, czy warunki techniczne pozwalają na montaż windy oraz jakie ewentualnie zmiany należy wprowadzić, by go umożliwić. Niestety, na tym etapie czasem okazuje się, że windy nie da się dobudować, np. z powodu braku miejsca. Zazwyczaj jednak nie ma z tym problemu.

Następnie podmiot zarządzający budynkiem musi załatwić następujące formalności:

  • uzyskanie zgody właściciela gruntu, na którym stoi budynek (niejasny stan prawny gruntu zwykle blokuje budowę),
  • zamówienie projektu windy,
  • uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia z projektem budowlanym (w świetle prawa dobudowa windy jest traktowana jak rozbudowa budynku),
  • znalezienie wykonawcy i zlecenie prac.

Na tym formalności się kończą i prace budowlane mogą ruszyć. Budowa windy trwa na ogół 8–12 tygodni.

Na jakie koszty dobudowy windy w bloku lub kamienicy trzeba się przygotować?

Dobudowa windy w kamienicy czy bloku to wydatek rzędu 150–500 tys. zł za jedno urządzenie. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, m.in. wysokości budynku, wybranej technologii, wielkości kabiny, oczekiwanego udźwigu oraz jakości użytych materiałów. Koszt będzie wyższy, jeżeli budynek jest zabytkowy, ponieważ rośnie wtedy liczba formalności i uzgodnień do załatwienia.

Przed wyborem konkretnego wykonawcy warto porównać oferty wielu firm, żeby wybrać tę najkorzystniejszą finansowo. Jeśli jednocześnie w budynku ma nastąpić montaż wielu wind, czasem możliwe jest wynegocjowanie niższej ceny.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Fundusz Dostępności, czyli dofinansowanie do wind od BGK

Na dobudowanie windy można uzyskać dofinansowanie z rządowego Funduszu Dostępności. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, o które mogą starać się m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Pożyczka ma niskie oprocentowanie (od 0,15 proc. w skali roku w całym okresie kredytowania) i nie jest przy niej wymagany wkład własny.

– Zapewniamy długi okres spłaty – do 20 lat. (...) W ciągu 24 miesięcy od dnia podpisania umowy pożyczki możesz otrzymać maksymalnie 5 mln zł na wymianę/modernizację wind (wraz z przebudową szybu windowego) – podaje BGK.

Winda dobudowana – i co dalej? Sprawdź, kto odpowiada za windę

Za utrzymanie, konserwację i naprawy gotowej windy odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub powołany przez nią zarządca. Podmiot zarządzający ma obowiązek monitorować na bieżąco stan windy i zlecać naprawę ewentualnych usterek. Firmy montujące windy na ogół oferują całodobowy serwis i szybko reagują na zgłaszane awarie.

Ponieważ winda stanowi część nieruchomości wspólnej, koszty jej utrzymania ponoszą wszyscy członkowie wspólnoty, czyli właściciele lokali. Trzeba mieć zatem świadomość, że w związku z dobudowaniem windy opłata na fundusz remontowy wzrośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom