Chcesz zmienić projekt w czasie budowy? Możesz potrzebować nowego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia oraz projektu zamiennego

Katarzyna Laszczak
Jeśli w trakcie budowy okaże się, że są potrzebne zmiany w projekcie, mogą być potrzebne dodatkowe formalności.
Jeśli w trakcie budowy okaże się, że są potrzebne zmiany w projekcie, mogą być potrzebne dodatkowe formalności. kolotype/123rf.com
Zdarza się, że w trakcie budowy domu wprowadzane są zmiany w projekcie. Niektóre z nich będą się wiązać z kilkoma formalnościami, łącznie z wykonaniem tak zwanego projektu zamiennego, a także uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę lub dokonaniem ponownego zgłoszenia.

Spis treści

Zmiany w projekcie podczas budowy domu

Bywa, że podczas budowy, z różnych przyczyn okazuje się, że chcemy wprowadzić zmiany w projekcie, zgodnie z którym jest budowany dom. Ponieważ pozwolenie na budowę lub przyjęcie zgłoszenia wydano na podstawie konkretnego projektu, trzeba wiedzieć, że tylko niektóre zmiany można wprowadzić bez dodatkowych formalności (poza odpowiednim wpisem do dziennika budowy). Ale są też takie, w których przypadku zachodu będzie więcej:

  • trzeba wykonać tak zwany projekt zamienny,

  • dokonać ponownego zgłoszenia lub uzyskać nowe pozwolenie na budowę (Prawo budowlane, Art. 36 a, pkt. 3 i 3a). 

Uwaga na zmiany istotne w projekcie. Co to jest?

W Prawie budowlanym rozróżnia się tak zwane zmiany istotne i nieistotne. I właśnie w przypadku zmian istotnych konieczne są dodatkowe formalności. O tym, czy zmiana jest istotna, czy nie, decyduje projektant, jednak nie robi tego dowolnie, bo zakres zmian istotnych określają przepisy (Prawo budowlane, Art. 36 a pkt. 5). Dotyczą one przede wszystkim:

  • projektu zagospodarowania działki w przypadku zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany,

  • zwiększenia powierzchni zabudowy o ponad 5%,

  • zwiększenia wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2 %,

  • zwiększenia liczby kondygnacji,

  • uwzględnienia przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych,

  • zmiany sposobu użytkowania budynku,

  • zmiany źródła ogrzewania i przygotowania ciepłej wody na takie, które jest zasilane paliwem stałym,

  • odstępstwa od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

  • zmian wymagających uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które były wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę.

Kiedy złożyć wniosek o zmianę pozwolenia lub zrobić nowe zgłoszenie?

Ważne jest to, że o przyjęcie zmian istotnych w projekcie trzeba się ubiegać w czasie, gdy mamy ważne pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie), ale zanim rozpoczniemy te prace. Będzie można je podjąć dopiero po uzyskaniu odpowiedniej decyzji.

Ważne jest też to, że jeśli nie rozpocznie się prac w ciągu trzech lat od uzyskania nowego pozwolenia lub przerwie się je na trzy lata, pozwolenie straci ważność i będzie trzeba się ubiegać o nowe.  

Jak złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę lub zrobić nowe zgłoszenie?

Aby otrzymać zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę lub dokonać nowego zgłoszenia, trzeba złożyć wniosek w urzędzie, który wydał pierwotne pozwolenie lub przyjął zgłoszenie. Można go znaleźć m.in. w portalu eBudownictwo Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Do wniosku należy dołączyć również 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu albo projektu architektoniczno-budowlanego zamiennego. Taki projekt musi być przygotowany przez architekta posiadającego odpowiednie i aktualne uprawnienia budowlane. Do dokumentów należy dołączyć zaświadczenie o wpisaniu autora projektu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Projekt powinien zawierać wymagane opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty.

Ponadto będzie potrzebne m.in. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzja o warunkach zabudowy (jeśli nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego).

Dokumenty można złożyć elektronicznie (przez portal eBudownictwo), pocztą lub osobiście w urzędzie. 

Jak wygląda procedura zmiany pozwolenia lub zgłoszenia?

Po złożeniu dokumentów urząd w pierwszej kolejności sprawdzi, czy dokumentacja jest kompletna, jeśli nie – zawiadomi o tym. Na uzupełnienie braków jest co najmniej 7 dni. Natomiast jeśli złożono wszystkie wymagane dokumenty, urząd rozpatrzy je pod względem merytorycznym (na tym etapie może się pojawić potrzeba dostarczenia dodatkowych uzgodnień i opinii, urząd może też ustalić dodatkowe strony postępowania administracyjnego, ale zależy to od specyfiki inwestycji). Nową decyzję o pozwoleniu na budowę powinieneś otrzymać w ciągu dwóch miesięcy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom