Garaż bez pozwolenia – kiedy wolno go postawić? Sprawdź, co prawo mówi o budowie garażu na zgłoszenie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa garażu na zgłoszenie często jest możliwa. Nadal jednak trzeba dopełnić kilku formalności.
Budowa garażu na zgłoszenie często jest możliwa. Nadal jednak trzeba dopełnić kilku formalności. Przemyslaw Swiderski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa pod warunkiem dopełnienia kilku formalności. Znaczenie ma też jednak to, jak duży obiekt chcemy postawić. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w kwestii budowy garażu na zgłoszenie oraz jak reagować w przypadku sprzeciwu urzędu wobec inwestycji.

Spis treści

Garaż bez pozwolenia – jaki można zbudować i kiedy?

Prawo budowlane reguluje nie tylko kwestię budowy domów, ale także m.in. garaży. Przepisy jasno mówią, że inwestor może postawić taki obiekt bez pozwolenia na budowę, jeżeli spełnia on następujące wymogi:

 • metraż garażu (powierzchnia zabudowy) nie przekracza 35 m kw.,
 • na każde 500 m kw. działki przypadają nie więcej niż dwa takie obiekty,
 • budowany garaż jest wolnostojący i parterowy.

Nie ma przy tym znaczenia, czy planowany jest garaż drewniany, murowany czy może blaszak – przepisy pozostają takie same. Na identycznych zasadach (bez pozwolenia na budowę) można też postawić wiatę dla aut o powierzchni do 35 m kw.

Co ważne, jeśli inwestor już ma garaż postawiony na zgłoszenie i zechce go rozbudować, to ma prawo to zrobić, ale po rozbudowie obiekt nadal może mieć maksymalnie 35 m kw. powierzchni. W przeciwnym razie taki obiekt będzie naruszał przepisy.

Dopuszczalne parametry techniczne garażu

Warto pamiętać, że prawo budowlane określa, jakie wymogi musi spełniać każdy garaż. Jak podaje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych:

 • wysokość garażu w świetle konstrukcji to minimum 2,2 m,
 • minimalna dopuszczalna wysokość wjazdu do garażu to 2 m, a szerokość – 2,3 m,
 • garaż musi posiadać elektryczną instalację oświetleniową,
 • garaż musi mieć zapewnioną wymianę powietrza,
 • posadzka w garażu musi być nachylona w kierunku terenu działki lub wpustu kanalizacyjnego.

– W garażu krawędzie płaszczyzny posadzki, a także znajdujących się w niej otworów, należy (...) ograniczyć progiem (obrzeżem) o wysokości 30 mm, uniemożliwiającym spływ wody lub innej cieczy na zewnątrz (…) – czytamy w warunkach technicznych.

Chcąc zbudować garaż, należy pamiętać także o zachowaniu odpowiednich odległości od sąsiednich działek. Zasady są tu identyczne jak w przypadku domów. Minimalna odległość garażu od granicy działki to 3 m w przypadku ścian bez okien i drzwi oraz 4 m, jeżeli występują otwory drzwiowe lub okienne.

Garaż na zgłoszenie – formalności. Uwaga na plan zagospodarowania

Zanim inwestor przystąpi do budowy garażu na zgłoszenie, w pierwszej kolejności powinien zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (o ile dla danego obszaru został on uchwalony). Zdarza się bowiem, że w MPZP znajdują się zapisy regulujące, jakie garaże mogą powstawać na wskazanym terenie. Można więc natknąć się np. na zakaz budowy garaży wolnostojących albo szczegółowe wytyczne co do tego, jakie musi być nachylenie dachu garażu.

Budowę garażu należy zwykle zgłosić do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej na co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem (terminy mogą się różnić w zależności od regionu). Zgłoszenia zazwyczaj przyjmuje urząd gminy lub miasta. Wzór wniosku można pobrać ze strony urzędu. Do zgłoszenia należy dołączyć:

 • plan obiektu,
 • mapę sytuacyjną,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się informacje takie jak: numer działki, jej typ (np. budowlana, rekreacyjna), typ obiektu (np. murowany, blaszany) i planowany termin rozpoczęcia prac. Warto pamiętać, że zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem państwowego serwisu e-Budownictwo.

W razie błędów czy braków w zgłoszeniu urzędnicy wyznaczą termin na ich uzupełnienie. Jeśli zgłoszenia dokonano poprawnie, a urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni, uznaje się, że udzielił tzw. milczącej zgody i można rozpoczynać prace. Inwestor musi to zrobić w ciągu 3 lat od daty rozpoczęcia prac, jaką określił w zgłoszeniu. Jeśli ten termin upłynie, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Po zbudowaniu garażu nie trzeba już dopełniać żadnych formalności – można korzystać z obiektu.

Co zrobić, jeśli urząd sprzeciwi się budowie?

Może się zdarzyć, że urzędnicy nie pozwolą na budowę garażu (choć są to raczej rzadkie przypadki). Jeśli tak się stanie, inwestor ma 14 dni na odwołanie się od decyzji o sprzeciwie na wykonanie robót budowlanych. Okres 2 tygodni liczy się od dnia otrzymania decyzji.

Odwołanie składa się w urzędzie, który zabronił inwestorowi budować, jednak docelowo rozpatrzy je urząd wojewódzki. Jeśli urzędników przekonają argumenty inwestora, może on rozpocząć prace budowlane.

Garaż bez formalności? Tak, ale tylko tymczasowy

Warto dodać, że chcąc postawić garaż tymczasowy, inwestor nie musi ani uzyskiwać pozwolenia na budowę, ani zgłaszać budowy. Może więc po prostu postawić obiekt, nie przejmując się żadnymi formalnościami. Warunek jest jeden: po 180 dniach garaż należy rozebrać. Jeśli inwestor nie chce tego robić, alternatywnie może po upływie tego terminu dokonać zgłoszenia budowy (lub uzyskać pozwolenie).

Również osoby stawiające dom mogą postawić garaż bez formalności, ale tylko na czas budowy domu. Gdy dobiegnie ona końca, również należy zgłosić garaż albo uzyskać pozwolenie na budowę tego obiektu.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom